ISSN 1335-8715

07-03-2003   Martin Hanus   Slobodný trh   verzia pre tlač

Dve prázdne slová

Žijeme v zložitom svete. A máme prirodzený sklon si ho zjednodušovať. Tak vznikajú módne slová. Napríklad globalizácia. Skloňujeme ju zakaždým, keď zneistieme. Alebo integrácia. Tú skloňujú zakaždým politici, keď nemajú iné témy. Tie dve módne slová spolu súvisia. Ľudia im nerozumejú a niektorí sa ich boja. Niektorí politici im aj rozumejú a takmer všetci ich zneužívajú. Tak vzniká ideológia. Novodobí euromarxisti na ich základe vystavali teóriu, podľa ktorej v dnešnom globalizovanom svete musíme riešiť globálne problémy globálnou politikou. Preto chcú vytvoriť globálny superštát. EÚ je len začiatkom, OSN ako celoplanetárna vízia má byť koncom. Spolu s Marxom tvrdia, že globalizované ekonomické štruktúry presahujú význam politických štruktúr v národnych štátoch. Preto chcú zrušiť oboje: politiku i národné štáty. Neuvedomujú si, že tým môžu ľahko zrušiť aj slobodu. Ich interpretácia sveta je však hlbokým omylom. Tak ako v globalizovanom svete neklesá význam jednotlivca za jeho činy, neklesá ani význam štátov za vytváranie práva nad svojimi občanmi. Na pohľad vznešená vízia globálnej vlády je v skutočnosti hrôzostrašným scenárom. Kto neverí, nech si prečíta Orwella a jeho „1984“. Ten na rozdiel od európskych politikov Marxa prekukol. Nech žije Orwell!

Martin Hanus

  re
   wesley 11-03-2003 16:42
  Re: Wesley
   Jarmila Urvova 12-03-2003 10:00
  Re: Wesley
   Marián Klemon 15-03-2003 12:52
  Re: Wesley
   Dewey 09-05-2003 19:03
  Orwell
   Predator 06-04-2003 20:24
  RE: Orwell
   Jarmila Urvova 08-04-2003 10:47

   

 

Slobodný trh

Na Slovensku čelíme výzve, ktorá je veľkou prekážkou prosperite. Touto bariérou sú mýty a legendy, častejšie však elementárna neznalosť fungovania trhovej ekonomiky, ktoré sú zakorenené hlboko v nás. Stvoriteľ pritom urobil človeka na svoj obraz, daroval mu svet a moc pretvárať ho podľa svojich potrieb. Je to podnikavosť, ktorá drsný nehostinný svet pretvára na znesiteľné miesto pre život. Bohaté národy sú také, ktoré podnikavosť, túto tvorivú moc, stimulujú. Chudobné národy podnikavosť pochovávajú pod tonou dobre mienených regulácii a zodpovednosť za svoj život hádžu na štát. Sme presvedčení, že Slovensko potrebuje viac zodpovednosti za svoj osud a viac ľudskej podnikavosti. Len na tomto základe môže byť založená prosperita nás všetkých.

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group