ISSN 1335-8715

10-02-2003   Martin Pener, Roman Hegedüs   Rôzne   verzia pre tlač

K prípadnému vojenskému zásahu proti režimu Saddáma Husajna v Iraku

Nielen uplynulé storočie nenechalo nikoho na pochybách, že vojna bola vždy krajným riešením medzinárodných sporov. Európa sa opakovane pokúsila o samovraždu koncom tridsiatych a štyridsiatych rokov 20.storočia, na konci ktorého sa navyše vágne prizerala genocíde v jej vlastnom (juhovýhodnom) teritóriu.

Pridať nový príspevok

Severna Korea
autor: Anonym
e-mail: niekto@nikde.sk
webstránka: http://nikde.sk/
pridané: 10-02-2003 1:14


Severna Korea predstavuje pre svet aj tak vacsie nebezpecenstvo ako Irak. Spojene Staty napadnu Irak, zvrhnu Saddama Husajna a Severna Korea znici svet.
to nemyslíte vážne
autor: Jozef
pridané: 10-02-2003 18:01


Každé porovnanie pokuľháva, aj to s Druhou svetovou vojnou a to až na obe nohy. V súčasnej situácii Irak nedokáže zabezpečiť vlastnú suverenitu (viď bezletové zóny), nie je schopný zostreliť ani jeden americký či britský stroj, ktoré sa nad Irakom promenádujú. Inšpektori OSN si v tejto krajine robia čo len chcú. Vporiadku, ale mocnosť, ktorá ohrozuje svetovú bezpečnosť, si predstavujem predsa len trochu inak. Mám nápad. Dojemnú starostlivosť o ľudské a občianske práva Kurdov, môžu USA začať napĺňať bombardovaním Turecka. To samozrejme nemyslím vážne, ale vy s tou obhajobou neobhájiteľného tiež nie, však?
K tej vojne.
autor: wesley
e-mail: wesley@post.sk
pridané: 13-02-2003 18:08


nuz o tejto teme aktualne prudia stovky nezmyslov. vojna bude tak ci tak, za dva mesiace skonci, Sadam padne a bude svaty pokoj. netreba si vsimat kadekakych protivojnovych stvacov z kruhov antiglobalistov, SNS, skinhead, komunistov, diktatorov, laviciarov, Fischerovcov, marxistickych teroristov a podobnej sebranky.
RE: K tej vojne.
autor: Miloš Hlávka
pridané: 23-02-2003 13:35


Tak tak, o chvíľu Saddám padne, za cenu pol milióna alebo niekoľkých miliónov mŕtvych civilistov nastolíme humanitu a blahobyt, lebo ropa zlacnie. Ibaže ďalšie milióny moslimov sa naštvú. Čo vravíte trebárs na taký fundamentalistický prevrat v Pakistane? Zatiaľčo na Saddámov režim je podozrenie, že by mohol mať zbrane hromadného ničenia, ten pakistanský ich bude mať naozaj - prinajmenšom zopár atomových hlavíc tam už je. Ale čo, aspoň bude proti komu viesť ďalšie humanitárne operácie, či ako sa tomu teraz vraví (v roku 1968 sa tomu hovorilo bratská internacionálna pomoc). Tý dvaja alebo traja ľudia, ktorí tento nával humanity prežijú, sa ale budú naozaj mať, však? Inak výraz "protivojnový štváč" je ozaj zaujímavý - a taký pekne humanitárny. Ďakujem!
Hniezda svetového terorizmu
autor: Miloš Hlávka
pridané: 23-02-2003 13:40


Hádajte, ktoré hniezdo svetového terorizmu má najviac jadrových zbraní. Ja mám dojem, že mu vládne akýsi George W. Bush (mimochodom má na svedomí možno viac podpisov pod rozsudkami smrti ako Klement Gottwald) a tomu druhému pre zmenu akýsi Vladimir Putin, ktorý vraj bojuje proti Al Kajde v Čečne. Tu nám však ostáva iba priznať sa, že tieto hniezda svetového terorizmu sú akosi nad naše sily.
Konecne!
autor: Tomas
e-mail: tomassamel@hotmail.sk
pridané: 06-03-2003 20:45


Som velmi rad, ze je u konecne organizacia, ktora jednoznacne podporila zvrhnutie tohoto totalitneho rezimu. Bohuzial, verejna mienka ma blizsie k sialenemu irackemu diktatorovi, ako kulturne blizsej a urcite demokratickejsej krajine za velkou mlaku. Uplne najlepsie su argumenty typu "Spojene staty budu mat na svedomi miliony nevinnych ludi". Afganska operacia stala pritom iba par stovak civilistov (je to sice cyncke konstatovanie, ale v porovnani s poctom obeti terajsieho irackeho rezimu je to naozaj iba).
A este k jednej reakcii na tuto temu: ano G. Bush podpisal mnoho trestov smrti, ale ani jeden nebol z dovodov politickych, etnickych alebo nabozenskych. To sa vsak uz o bagdadskom masiarovi povedat neda.

Z druhej strany
autor: Marián Klemon
e-mail: klemon@orangemail.sk
pridané: 06-03-2003 23:07


To, že Irak nie je krajinou "mlieka a medu" vieme všetci. Je potrebné a z princípu medzinárodnej solidarity ( najmä tej, pretože nám predsa ide v prvom rade o zúbožených obyvateľov Iraku a v druhom rade o nás a našu bezpečnosť.. a ak to tak nie je, sme, my-tzv.civilizované krajiny len narcistickými egoistami)nutné. Avšak dá sa demokracia implementovať, vojensky, násilne, svojím spôsobom nedemokraticky? Má takáto vštepovaná kvázidemokracia šancu na úspech? Len pre ilustráciu: V rokoch po 1948 a najmä 1968 sa Československo a celá vých.Európa stala proruskou a de facto spojeneckou. Takisto sa v tejto časti Európy porušovali všeobecne platné morálne a demokratické zákony, o politicky prenasledovaných sme núdzu nemali, a non-stop boli tieto štáty pripravené brániť "mier"...Prostriedky na to boli. A teraz si predstavte že by úspešnému poradcovi amerického prezidenta, či prezidentovi samotnému, preletela hlavou myšlienka, že sme nedemokratické a potenciálne nebezpečné krajiny a prišli by nám vmasírovať demokraciu bombardérmi a raketami. Asi by sme boli za nastolenie takejto "demokracie" vďační. A predsa sa našlo východisko. Zákulisné boje o odstránenie potenciálnej hrozby vých.Európy nakoniec vyvrcholili v r. 1989, spoznali sme pravú demokraciu, chvíľu sme sa s ňou učili žiť ( to len dokazuje že demokracia nie je sladkým sirupom, ale poriadne ťažkým antibiotikom) ale nakoniec priniesla svoje ovocie...Samozrejeme, Husajna nepodporujem, prívlastok " mäsiar z Bagdadu" mu patrí právom.Avšak musia sa stať " mäsiarmi " aj USA? Prečo zásah v Iraku zrazu tak ponáhľa? Prečo USA nemôžu vydržať ešte zopár mesiacov a počkať čo prinesie rezolúcia OSN, keď už to vydržalo 12 rokov?
RE: Z druhej strany
autor: Marek Misecka
e-mail: m_misecka@hotmail.com
pridané: 07-03-2003 14:17


Nesuhlasim s tvojim porovnanim situacie u nas za byvaleho rezimu a situacie v Iraku teraz. Akokolvek bol totiz rezim u nas v rokoch 1948-1989 obludny a zlocinecky, ludia u nas mali predsa len mali aj nejake informacie zvonka. to v Iraku nemaju. V Iraku iny svet vobec nepoznaju, preto nepredpokladam, ze by sa tam mohlo zopakovat nieco podobne ako u nas v roku 1989. Ale "vmasirovavat" demokraciu Iracanom nikto nechce, to sa naozaj neda, ale pokial bude v Iraku vladnut Saddam, alebo niekto podobny (vid jeho synovia), v Iraku nebude sanca, aby sa stal demokratickou krajinou. Bude to len stale krajina tyrana, ktory ohrozuje svojich ludi a ludi v okolitych krajinach...
Vláda po...
autor: Marián Klemon
e-mail: klemon@orangemail.sk
pridané: 07-03-2003 23:25


Samozrejme, že toto prirovnanie je zveličené. Iračanom by sa mohlo len snívať o "diktatúre" ( z ich pohľadu ) v Československu. Ide však o podstatu veci: demokraciu. Teraz sa v žiadnom prípade nezastávam Husajna a jeho diktatúry, tá musí skončiť, ale na báze polemiky si kladiem otázku: Je Irak schopný prijať demokraciu, akú si predstavujú " civilizované " krajiny ? Jednej krajine sa to podarilo, Izrael je oázou demokracie na Blízkom východe, avšak hradby tejto oázy sa neustále otriasajú pod náporom praktík ostatných krajín, ktoré sa s demokraciou, akou si ju my predstavujeme, príliš nestotožňujú. Aký je teda najvhodnejší systém novej vlády v Iraku? Husajn sa na nej už, verím, podieľať nebude. Ale mám obavy z Americko-Irackej a kto vie ešte akými ekonomickými mocnosťami vytvorenej dikto-demokracie. Amerika sa totiž správa až príliš sebavedome a čo je najhoršie, nemá kontrolu. Ani zo strany Európy ani iných štátov OSN sa nikto neodváži kritickejšie a konkrétnejšie zdvihnúť hlas proti Amerike. Aj dieťa, ktoré máme radi potrebuje výchovu a zákazy, inak bude rozmazlané, nevychované a raz nám prerastie cez hlavu.
Zajtra o 2:00 na TA3
autor: Ondrej
e-mail: nepto AT php.net
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 17-03-2003 20:39


Pozerajte dnes v noci resp. zajtra o 2:00 rano na TA3 prejav prezidenta U.S. Vsetkym nam oznami tu dlhoocakavanu "novinu". Vojna je tu. Koniec masiarskeho rezimu (ako to tu trefne poznamenal jeden z diskutujucich) sa blizi...
som zvedavý
autor: klemon
e-mail: klemon@orangemail.sk
pridané: 18-03-2003 15:51


Som zvedavý, ale nie ani tak na tú " novinu " ale najmä na to ako sa táto novina vykreslí. Len škoda, že súčasťou tej "noviny" nebude aj nespokojnosť s Mugabeho režimom v Zimbabwe.. a mohol by som pokračovať..
hmm
autor: greenwood
pridané: 06-09-2008 1:40


No s odstupom času by som asi dodal, že sa to vyvinulo trochu inak, ako sme viacerí dúfali. Do prdele aj s robotou: my sme vojnu z blbých dôvodov obhajovali (primárne humanitárne, keďže sa ukázalo, že bezpečnostné neboli opodstatnené), a druhí ju z blbých dôvodov odmietali (Bush je Hitler, Amerika je Hitler, vojna nič nevyrieši - čo by nie). Česť tým, ktorí hovoria teraz to čo vtedy a neznejú ako z iného sveta.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group