ISSN 1335-8715

20-12-2002   Martin Hanus   Ideológia   verzia pre tlač

Pravica verzus ľavica, I. časť

Prinášame vám prvú časť článku Martina Hanusa o zmysle pravice a ľavice, uverejnenú na stánkach Inzinu, kde vyvolal veľmi kontroverzné reakcie diskutujúcich.

Pridať nový príspevok

Môj názor
autor: Mišo K.
pridané: 29-12-2002 23:08


Osobne si myslím, že je na občanoch toho konkrétneho štátu, ako si zadefinujú tieto pojmi v spoločnosti. Súhlasím, že momentálne nieje možné presne vymedzit hranicu medzi ľavou, stredo-ľavou, strodovou, stredo-provou, pravou.... čašťou politického spektra. Ohraničenie určujú najmä ľudia - politici a zväčša aj novinári.
nazor
autor: Dewey
pridané: 07-01-2003 11:23


“„Ľavicový“ tretí stav zahŕňal všetko možné, od socialistov až po liberálov - dnes by sme povedali pravicových.”
Tazko mozno hladat pojitko s dnesnym zauzivanym vyznamom pojmov pravica a lavica, tie sa totiz naplnali dalsich 200rokov a politicky a idelogicky konflikt sa formoval na zaklade novych spolocenskych vychodisk, ktore sa vynarali a ktore bolo potrebne reflektovat.

\\\\"Stred totiž nie je nič.\\\\"
Ak akceptujeme, ze niektore odpovede na spolocenske problemy mozeme oznacit ako pravicove a ine ako lavicove, pojem \\\\"stred\\\\", ako vlastne definovanie nevyhranenosti voci obom vyhranenym a povedzme, ze ucelenym politickym postojom je v poriadku...Stred je to, co za tymto pojmom budu vidiet jednotlivci a myslim, ze ma svoje naplnenie aj ked urcite nie vyhranene...

bez alternatív
autor: Jozef
pridané: 17-01-2003 16:07


Slovensko v čase transformácie ekonomiky a privatizácie sa stále pohybuje v neštandardnom prostredí. Neštandardnom najmä preto, že vlády vďaka privatizácii majú (paradoxne) peniaze na rozdávanie. Vstupom do EÚ tento zdroj vyschne a vládne pole pôsobnosti vytýči veľmi úzky koridor, ktorý na jednej strane ohraničí minimálny sociálny štandard obyvateľstva, pod ktorého úroveń už nebude možné klesnúť a na strane druhej legislatívne, právne a konkurenčné prostredie v rámci spoločného trhu. Zostane síce priestor pre široké pole predvolebnej agitácie a demagógie naprieč celým politickým spektrom (ľud potrebuje chlieb a hry), no optimálny vládny manažment (ak taký vôbec existuje) bude mať len jednu alternatívu s názvom ekonomická katastrofa.
dewey
autor: MANOS ARIBA
pridané: 01-03-2003 20:08


Nepisal si nahodou na Azet Forum?!?

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group