ISSN 1335-8715

23-09-2002   Ondrej Jombík   Komentáre   verzia pre tlač

Pravá šanca pre Slovensko!

Tak a máme to za sebou. Dňa 21. septembra 2002 o 14:00 sa definitívne zatvorili volebné miestnosti a príslušné okrskové komisie sa ponorili do sčítavania hlasov. Prvé prognózy sa značne rozchádzali. Tri z najsilnejších politických subjektov pravidelne menili poradie a len ťažko sa dalo odhadnúť, ako to nakoniec dopadne. Volebné víťazstvo HZDS sa postupne vyprofilovalo, no o druhom nebolo do poslednej chvíle rozhodnuté. Nakoniec druhé miesto získala Dzurindova SDKÚ a Slovensko dostalo druhú šancu.

Mnohých volebný úspech SDKÚ prekvapil, no v skutočnosti je to len dôsledok (ne)rozhodnosti slovenského voliča. Volič, pre ktorého nacionalistické zoskupenia SNS a PSNS a taktiež v Európe neakceptované HZDS neprichádzajú do úvahy. Volič, pre ktorého ľavicové alternatívy SDĽ a SDA nie sú riešením. Volič, ktorý má obavu pred ľuďmi ako Rusko a Fico a taktiež volič, ktorý pre rôzne príčiny nepodporí SMK, KDH či OKS. Volič, ktorý sa evidentne rozhodoval nad volebnou urnou a nakoniec zvolil SDKÚ. A zvolil dobre.

Strana Smer, čierny kôň tohtoročných parlamentných volieb, nepripúšta sklamanie. Ústami svojho predsedu Róberta Fica argumentuje faktom, že za tri roky stúpnuť z nuly na 13 % je solídny volebný výsledok. Ktovie, či si ešte samotný predseda pamätá časy, keď sa ako politik tešil najvačšej dôvere medzi občanmi Slovenskej republiky. Ktovie, či by sa rovnakej popularite tešil aj dnes, po agresívnej volebnej kampani. A navyše, zábavne to vyznieva aj pri obyčajnej ceste električkou, keď sa na nás ešte stále usmievajú výzvy nabádajúce ísť voliť Róbeta Fica za predsedu vlády.

Slovenská ľavica zlyhala na celej čiare. Za uplynulé volebné obdobie si vyslúžili prezývku “brzdy reforiem” a strata ich voličského potenciálu prihrala do karát KSS. Komunisti, vracajúci sa do parlamentu po 13 rokoch a uvedomujúc si neochotu ostatných politických subjektov okrem HZDS nadviazať s nimi spoluprácu, tvrdia, že budú konštruktívnou opozíciou. Uvidíme čo prinesie čas.

Pronárodne orientované sily, ako zvyknú honosne nazývať samých seba zástupcovia SNS a PSNS, ostali pred bránami parlamentu. Slovenský volič ich podporil takmer navlas rovnakými percentami, no nestačilo to. Trpkosť v hlase čelných predstaviteľov bola zrejmá. Môžu si však zato sami. Doplatili na vlastnú neschopnosť dohodnúť sa. Slovensku chýbať nebudú.

HZDS si uvedomuje porážku. Zaznamenali volebné víťazstvo podobne ako pred štyrmi rokmi, ale ich podpora z roka na rok klesá. Z famóznych 35 % v roku 1992 až na dnešných 19 a pol percenta. Navyše k vládnutiu sa zrejme opäť nedostanú. Šéf kampane Peter Baco mal za úlohu získať 60 parlamentých kresiel, no zisk bol len niečo vyše polovice z tejto kvóty a tak vo svojej funkcii končí. Či v rámci hnutia skončia aj ďalší, ukáže najbližšia doba. Niektorí avizovali odchod z politiky už dávnejšie.

Všetko vyzerá takmer ideálne. Niekoľko týždňov dozadu by si podobný scénar nepredstavoval ani najväčší optimista. Slovensko má šancu. Doležité bude, aby ju neprepáslo.

Ondrej Jombík
študent FMFI UK a podpredseda ODM-BA

  Zajtra...
   Anonym 26-09-2002 22:14
  SMK???
   Jozef 04-10-2002 11:58
  RE: SMK???
   Ondrej Jombik 06-10-2002 23:25
  RE: SMK???
   Jozef 08-10-2002 15:28
  RE: SMK???
   Andrej S 08-10-2002 21:48
  RE: SMK???
   Jozef 23-10-2002 12:14

   

 

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group