ISSN 1335-8715

23-07-2002   Martin Hanus   EUtópia   verzia pre tlač

Posttraumatický mail

Aj v takomto duševnom rozpoložení sa môžete ocitnúť po návrate z naj.... mesta Európy. Za vulgarizmy a iné nechutnosti sa vopred ospravedlňujeme...

Pridať nový príspevok

Chapem...
autor: Peter Jedlicka
pridané: 26-07-2002 20:13


Chapem rozhorcenost autora, ja mam z akcii suvisiacich s EU podobne skusenosti.
:-)
autor: Peter Horvath funkey
e-mail: funkey@post.sk
webstránka: http://www.trik.sk
pridané: 06-08-2002 18:50


Dik. Davno som sa tak dobre nezabavil a hlavne presne chapem co si chcel povedat. Na Slovensku sa stale zabuda, ze socik nemal svoje zriedlo len v Moskve. Spominam si na stareho Simecku, ked vravel, ze Europske univerzity su zamorene marxistami. Nakolko im chyba nasa kazdodenna negativna skusenost s morom 20st. s nazvom socializmus, tak je jasne, ze ta oznacovali, za pravicoveho extremistu. Nic si z toho nerob, v tom cervenom mori si bol majakom. Drzim palce.
Asi som sa mylil.
autor: Peter S.
e-mail: nra@home.sk
pridané: 07-08-2002 13:04


Myslel som, ze ked odide generacia dnesnych spolutvorcov Europy ako Schroder, Schilly, Fischer, Solana, Blair atd, z ktorych kazdy bol bud terorista, trockista, obhajca teroristov alebo aspon skoleny v Moskve, tak mozno to bude s Europou lepsie. Asi som sa mylil.
reformovaní komunisti
autor: Jozef
pridané: 08-08-2002 13:53


Mýlime sa všetci, ak si myslíme, že koministi odchádzajú. Oni len transformujú seba a svoje strany na obraz kompatibilný s trhovou ekonomikou a parlamentnou demokraciou. Blair napríklad prišiel na to, že labouristi nikdy neuspejú, ak budú naďalej hlásať triedny boj. Strane ohladil hrany, obrátil svoje zväzácky zanietené kukuč k Amerike a vyhral voľby. Ale načo chodiť tak ďaleko. Wolf sa pred desiatimi rokmi rozčuľoval, že SDĽ ukradla sociálnym demokratom program. Nič neukradli, len sa reformovali na úroveň socdemákov, ktorí sa za socializmu nejakou nepriaznivou hrou osudu nestali komunistami, alebo ich zo strany vyhodili. Sociálny demokrat je totiž reformovaný komunista. Jednou z výhod reformy je, že funguje obojsmerne. Len najprv treba rozložiť nanútený nepriateľský systém zvnútra.
Zavadzate
autor: Tomas Dewey
pridané: 12-08-2002 18:06


Socialna demokracia mala vzdy blyzsie ku liberalizmu ako vedeckemu komunizmu...
Máte ešte jeden pokus
autor: Jozef
pridané: 15-08-2002 15:43


Máte pravdu, že sociálna demokracia má bližšie k liberalizmu ako k vedeckému komunizmu. Dovolím si však tvrdiť, že to nebolo tak vždy. K tomu sa ale ešte vrátim. A dnes? K vedeckému komunizmu sa pre istotu nehlásia ani samotní komunisti a ak predsa, potom s výhradami. Komunistom sa do ich arzenálu nehodí napríklad triedny boj. Asi preto, že tušia (bez podpory Sovietskeho zväzu)porážku. Radšej sa odvolávajú na tzv. reálny socializmus a ešte lepšie "socoalizmus s ľudskou tvárou". Transformovaní komunisti (presnejšie marxisti)dospeli vo svojom vývoji ďalej. Navlečení v mundúroch sociálnej demokracie potrebujú predovšetkým nechať zabudnúť na vlastnú marx-leninskú minulosť. Presne tak, ako sociálny demokrati, zostávajú visieť niekde medzi nebom a zemou. Z konjunkturálnych dôvodov sa totiž zriekajú svojich spoločných marxistických koreňov. A zákonite majú bližšie k liberalizmu ako ku konzervativizmu. Liberalizmus totiž dokáže akceptovať ich proletársky, pardon s rastom životnej úrovne už socialistický internacionalimus a je mu rovnako vlastný aj ateizmus. Ale položme si otázku, komu v západných demokraciách môžu sociálni demokrati skôr prevziať voličov? Komunistom, alebo liberálom? A čích voličov môžu osloviť skôr kumunisti? Voličov liberálnych alebo voličov sociálnodemokratických strán? Ku komu majú sociálni demokrati bližšie, si možno teraz odpoviete presnejšie. Máte ešte jeden pokus.
RE: Máte ešte jeden pokus
autor: Tomas Dewey
pridané: 16-08-2002 16:52


"Dovolím si však tvrdiť, že to nebolo tak vždy."
nuz, keby ste poznali historiu socialnej demokracie v europe, tazko by ste sa snazili tvrdit nieco ine...
"A dnes? K vedeckému komunizmu sa pre istotu nehlásia ani samotní komunisti a ak predsa, potom s výhradami. Komunistom sa do ich arzenálu nehodí napríklad triedny boj."
zrejme konecne pochopili, ze na to stala najvacia zvratenost realneho komunizmu
"Asi preto, že tušia (bez podpory Sovietskeho zväzu)porážku."
"asi" dokazu reformovat svoje, povodne nedoktnutelne doktriny a priblizit ich blyzsie k realnym vychodiskam....
"Radšej sa odvolávajú na tzv. reálny socializmus a ešte lepšie "socoalizmus s ľudskou tvárou"
nie, oni sa v systeme prepojenia politickej a ekonomicej moci nevedia vynajst a tak sa snazia stat pohodlnejsimi pre tych, ktoy maju skutocne mocenske paky, podobne ako labouristi v anglicku a liberali v USA.
"Z konjunkturálnych dôvodov sa totiž zriekajú svojich spoločných marxistických koreňov."...aj KDHaci za zriekli svojich fasistickych korenov a nikto im to na oci nevyhadzuje...
"A zákonite majú bližšie k liberalizmu ako ku konzervativizmu."
nehovoril som o nasich koncinach a tykalo sa to dnes minulosti, dnes maju vsetky tri prudy(liberalizmus v EU podnimani, teda libertarianizmus) "proklade" ideologicky blyzko...dovody som uviedol...

RE: Máte ešte jeden pokus
autor: Jozef
pridané: 19-08-2002 15:18


Pociťujem náznaky, že naše interpretácie miesta sociálnej demokracie v politickom spektre sa v niektorých aspektoch predsa len až tak diametrálne nelíšia. Možno sa ale mýlim. Nemôžem však nezareagovať na tzv. fašistické korene KDH. Predsa kresťanskí demokrati boli v Európe dávno pred fašizmom tak, ako na Slovensku hlikovci. Tí sa až pred II. svetovou vojnou dostali pod vplyv nacistickej ideológie. O samotnom Andrejovi Hlinkovi hádam nechcete tvrdiť, že bol fašista, či nacista. Preto radšej hovorme, že KDH má históriu poznačenú nacizmom (nie fašizmom), nie však svoje korene. Avšak za tým, že sociálni demokrati majú marxistické korene, si aj naďalej stojím.
RE: Máte ešte jeden pokus
autor: Tomas Dewey
pridané: 19-08-2002 16:02


Jozef, primam tu pripomienku ohladom KDH, mate pravdu, bola to trochu plytka konstrukcia. Na druhej strane kladiem otazku, ci naozaj socialna demokracia, alebo hnutia za socialne prava formovali vylucne na zaklade alebo na podnet marxovych doktrin?
reakcia
autor: wesley
e-mail: wesley@post.sk
pridané: 21-08-2002 19:07


vazeny autor clanku, ak si myslis, ze byt homosexualom je nieco super a hlavne na Slovensku tak prid a presvedcim ta o opaku. naozaj netusim, preco sme tak atraktivni pre marxistom, mne sa marxisti hnusia, rovnako ako hocikto, kto chce svoje predstavy o dokonalej spolocnosti vnucovat hocikomu inemu, a hlavne mne! vsak pan konzervativec.
RE: reakcia
autor: Martin Hanus
pridané: 26-08-2002 10:42


Netvrdil som, ze byt homosexualom je super, ani nerozumiem, v akom zmysle by tomu tak malo byt. Len je mi protivne, ak sa homosexualita vydava za rovnocenny alternativny zivotny styl, ci dokonca zneuziva proti spolocnosti ako zbran akejsi novej ideologie s nazvom "tolerancia".
RE: reakcia
autor: Tomas Dewey
pridané: 28-08-2002 12:52


Ferovi je hnusne ked za alternativny zivotny styl vydava niekto celibat, Juro neznasa vegetarianov a zivotny styl, Jano nema rad zivotny styl hornych 10tisic...Martin Hanus "nema rad" zivotny styl Homosexualov...ale kto Ti ho kaze zit, zi podla 10,11 aj 13tich prikazani, druheho homosexualita sa Ta tyka do tej miery, do akej vies a vidis, ze je homosexual. Ale doktriny, ktorymi zbrojite proti minoritam uz nie su vecou vkusu, ale jednoducho snahou o obmedzovanie slobod, trestom za individualitu, snahov o uniformizaciu.Mozno by si bol prekvapeny, kolko z vasich ortodoxnych konzervativnych clenov ma homosexualnu skusenost...
RE: reakcia
autor: Martin Hanus
pridané: 29-08-2002 11:37


Je to "hluboke nedorozumeni". Ja nechcem nikoho obmedzovat, nech si homosexuali ci ine minority ziju, ako uznaju za vhodne. Tvrdim len: 1) Nie vsetko sa mi nutne musi pacit a mam plne pravo o tom hovorit. 2) Doktriny si buduju prave niektore skupiny, ktore mnohokrat vobec nie su minoritne - napr. feministky v mene "vacsinovych" zien, socialisti v mene "pracujuceho ludu".
RE: reakcia
autor: Tomas Dewey
pridané: 02-09-2002 13:49


Niekedy nevyslovene napovie viac ako uz vyslovene...
"Len je mi protivne, ak sa homosexualita vydava za rovnocenny alternativny zivotny styl"
nuz potom tento "zivotny styl" povazujes za nerovnocenny, aby sa stal(zostal) nerovnocennym, musia sa vztahovat na jednotlivcov ktoryho "praktizuju" ine pravidla, ako na zvysok spolocnosti. O verejnosti moze byt sotva rec, pretoze ako som spominal, realizacia tohoto sukromneho zaujmu nikoho neobmedzuje, len utoci na ich vkus. Ak ma niekto pravo realizovat svoj sukromny zaujem a ina skupina toto pravo nema, hoci ide o rovnocenny a alternativny prejav individuality, potom asi nebude vsetko s kostolnym poriadkom...
"ci dokonca zneuziva proti spolocnosti ako zbran akejsi novej ideologie s nazvom "tolerancia"."
Ako zneuziva? Tolerancia je ideologia?

RE: reakcia
autor: Martin Hanus
pridané: 11-09-2002 9:10


Nerozumieme si. Nech sa homosexualy paria, miluju atd. podobne ako heterosexualne zvazky. Ako individua maju nepochybne ROVNAKE prava a nikto im ich neberie. Ja vsak tvrdim, ze nieco ako sexualne prava, od ktorych sa odvodzuje pravo na sobas (neskor adopciu) nie su prava, ale poziadavky, naroky. Naroky, ktorym by stat nemal vyhoviet. V tomto, a len v tomto zmysle hovorim o nerovnocennosti - pretoze manzelsky zvazok je pozitivne diskriminovany. Ak chceme pozitivnu diskriminaciu uznat aj homosexualom, to radsej "nediskriminujme" ani heterosexualov. Len si to, prosim, nepletme, rozdiel je vyrazny: nejde o podporu/nepodporu akehosi rovnocenneho zvazku heterosexualov verzus homosexualov, ale o podporu/nepodporu rodiny verzus volneho vztahu. Rodina si podla mna tu podporu zasluzi. Zdovodnite, preco by mali byt pozit. diskr. aj homosexualy. Ja tomu nerozumiem. A mojim vztahom k nim to nema vskutku nic spolocne...
RE: reakcia
autor: Dewey
pridané: 28-11-2002 18:42


Neexistuje "pozitivna" diskriminacie bez "negativnej", su to spojene nadoby.
RE: reakcia
autor: Alexandra25
pridané: 10-02-2004 14:53


``Mozno by si bol prekvapeny, kolko z vasich ortodoxnych konzervativnych clenov ma homosexualnu skusenost...`´

Nie je hanbou potknut sa, ale nevstat.

Prave tie `cierne` skusenosti by mali - a zvycajne to tak aj je - napomohnut k tomu, ze ludia dokazu prijimat a akceptovat ludi aj s ich chybami. To vsak neznamena, ze by na tie chyby nemali poukazat. Povinnostou krestanov, psychologov atd. je poukazat na nedostatok hodnotovych postojov v spolocnosti, pokial je tento danou vierou, naukou atd. odovodnitelny.

RE: reakcia
autor: wesley
e-mail: wesley@post.sk
pridané: 29-08-2002 20:21


proste panu Hanusovi sa homosexualita hnusi (nebudem rozoberat preco), tak ako sa mne hnusia napriklad spagety. to je samozrejme v poriadku, ide vsak o to, aby sme sa drzali zasady, ze kazdy moze nakladat so svojou slobodou podla lubovole, pokial nesiaha na slobodu ineho. (...to ze laviciari v zaujme rychlych percent hovoria o homosexualite je ich problem) a nikto panu Hanusovi a ani nikomu inemu homosexualitu nevnucuje, ide len o to, aby homosexuali nezili v podobnej spolocenskej atmosfere ako Zidia v 30.-tych rokoch v Nemecku. aj tam bolo vela ludi, ktorym sa 'zidovsky' zivotny styl hnusil a dobre vieme, ako to nakoniec dopadlo.
RE: reakcia
autor: Peter S.
e-mail: nra@home.sk
pridané: 02-09-2002 15:00


(...to ze laviciari v zaujme rychlych percent hovoria o homosexualite je ich problem.

Laviciari nehovoria o homosexualite v zaujme rychlych percent. To je ich agenda, oni presadzuju cielavedome vsetko, co cloveka odputava od tradicnych korenov, teda rodina, nabozenstvo. Totiz clovek bez pevnych put sa lahsie ovlada a lahsie sa mu vnucuju nazory.

RE: reakcia
autor: Tomas Dewey
pridané: 02-09-2002 16:37


Nuz potom tie tradicne hodnoty su tym, co odputavalo cloveka od skutocneho poznania, viedlo krvave protireformacie, kriziacke vojny, upalovalo carodejnice, kolaborovalo s fasistami...
Aka starostilivost o rodinu a komunity a na druhej strane pritakavanie neoliberalizmu, kazde druhe dieta v USA je z rozvedenej rodiny.

RE: reakcia
autor: wesley
e-mail: wesley@post.sk
pridané: 03-09-2002 15:05


Nuz, myslim si, ze je znacne otazne povazovat za tradicny koren netoleranciu k mensinam. paradoxne to ale je tradicny koren, hoci podla mojho nazoru jeden z tych zavrhnutiahodnych tradicnych korenov.
RE: reakcia
autor: Tomas Dewey
pridané: 02-09-2002 16:34


Presadzovat zrovnopravnenie homosexualnej minority na konzervativnom slovensku, prevalcovanou navyse 40rocnou diktaturou uniformity skor odstrasi cast volicov ako oslovi.
RE: reakcia
autor: Martin Hanus
pridané: 11-09-2002 9:13


S tou "zidovskou" paralelou to ani nemozete mysliet vazne. Tu sa uz seriozna debata naozaj konci...
status homosexualnych parov
autor: Jozef
pridané: 05-09-2002 17:00


Myslim, ze podstata problemu je inde. Ten nastava, ked homosexualne pary ziadaju rovnaky status v spolocnosti, ako ma tradicna rodina, vratane socialneho zabezpecenia.
RE: status homosexualnych parov
autor: Ondrej Jombik
e-mail: nepto@hot.ee
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 05-09-2002 21:21


Alebo ked sa navyse prislusnost v tejto mensinovej komunite vydava/povazuje za vyhodu. Konieckoncov, o tom bol cely clanok...
...
autor: wesley
e-mail: wesley@post.sk
pridané: 05-09-2002 23:41


teda prislusnost k homosexualnej mensine vydavat za vyhodu je naozaj velmi odvazne. ja som clovek, ktory veri v slobodny trh, v prirodzeny poriadok, v individualizmus, nie som velmi otvoreny notovam a bridia sa mi neslodobne mysliaci ludia! ale teraz nechcem o tom. myslim si, ze je jednoznacne neslusne, aby sudruh stat urcoval kto ma s kym a za akych podmienok (sulo)zit, aky druh spoluzitia preferovat atd. takisto je podla mojho nazoru neslusne, aby sa ktokolvek staral do niekoho ineho ako o sameho seba! konzervativci sa nesmierne mylia, ak si myslia, ze nam ide o rozvratenie tradicnej rodiny, o zneuzivanie mladeze, o \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'vychovu\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\' dalsich homosexualov (moji rodicia su heterosexualni)... bla bla, nechcem sklznut do suterenu.
RE: ...
autor: Jozef
pridané: 10-09-2002 13:04


Konzervativci inklinuju k tradicnym hodnota. Takou hodnotou je usporiadana rodina aj laska. Homosexualita ma asi rovnako bohatu tradiciu ako sam zivot. Pre inak orientovanych ma aj svoju hodnotu. Homosexualny par ma s tradicnou rodinou spolocny rozmer lasky, no z celospolocenskeho hladiska nema rovnaku hodnotu ako tradicna rodina. To povazujem za fakt, ale v slobodnej spolocnosti sa da aj o tom diskutovat. Pre konzervativca ma hodnotu aj stat, ale nehovori mu sudruh stat, ale pan stat.
Len tak na margo
autor: Tomas
e-mail: tomassamel@pobox.sk
pridané: 27-05-2003 23:40


Netvarme sa, ze homosexualita a jej spolocenska akceptacia je nejaka novota. V antickom grecku (z ktoreho tradicne europske hodnoty pochadzaju, okrem inych samozrejme) bola povazovana dokonca za cnost (tym eskem hovorit o tom, ze by sa to malo stat vyhodou, ale spolocensky plne akceptovanym faktom vratane registrovaneho zvazku).

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group