ISSN 1335-8715

Andrej Fandák

Prečo už demokracia nie je cool?

Je málo spoločenských zriadení, ktoré sú tak spochybňované ako demokracia. A pri tom demokracia ako spôsob spravovania spoločnosti momentálne valcuje všetko navôkol. Aj režimy, ktoré ako demokratické nemôžeme v žiadnom prípade charakterizovať, si to netrúfnu prezentovať navonok a vymýšľajú všeliaké eufemizmy s prívlastkami.
12-02-2011 | Komentáre

Andrej Fandák

Plaváreň verzus Kunsthalle

- Tak nám zvolili primátora. - A ktorého z tých dvoch kandidátov? Plaváreň, alebo Kunsthalle? - napadla ma parafráza na začiatok klasického Haškovho románu o Švejkovi po nedávnych voľbách.
30-11-2010 | Komentáre

Michal Drotován

Voľby 2010 – správa o stave spoločnosti

Ak som pred štyrmi rokmi na tomto mieste hovoril o možnej alternatíve (v období krátko po voľbách do NR SR 2006) Smer-HZDS-SNS ako o extréme a lúzokracii, tentokrát v prípade črtajúcej sa koalície SDKÚ-DS-SaS-KDH-Most-Híd môžem povedať ako o nádeji pre Slovensko. Ta nádej sa zvyšuje pri pomyslení na skutočnosť, že prvýkrát od obdobia, keď zostavoval vládu Klement Gottwald (teda od roku 1946), môže vzniknúť kabinet bez komunistov resp. bývalých komunistov.
17-06-2010 | Komentáre

Emil Petřík

Kandidátka KDH – evolúcia dinosaurov pokračuje

KDH má reálnu šancu na približne dvadsiatku poslancov v parlamente. Predstavme si, že voliči nevyužijú preferenčné hlasy a pozrime sa, kto všetko by v budúcom parlamente tvoril túto dvadsiatku.
20-04-2010 | Komentáre

Andrej Fandák

Majú kauzy zmysel?

Pred nejakým časom sa slovenská občianska pravica otriasla v základoch. Škandál stál hlavu jej lídra a dvojnásobného premiéra v jednej osobe a je dosť možné, že ďaľšiou konzekvenciou bude strata vedúceho postavenia medzi opozičnými stranami. Vrátil by som sa ešte raz k tejto udalosti, lebo podľa mňa celkom jasne identifikuje akým nesprávnym smerom sa uberá diskusia na Slovensku (a nielen na Slovensku).
26-03-2010 | Komentáre

Andrej Fandák

Mečiar a pravica

V poslednom čase zarezonoval slovenskou politikou výrok predsedu strany SaS Richarda Sulika na tému akceptovatelnosti Mečiaroveho HZDS ako koaličného partnera pravice. Vo všeobecnosti táto predstava vyvolala negatívne reakcie v médiach, a ani zvyšné strany potenciálnej pravicovej koalície sa do spolku s Mečiarom veľmi nehrnú. Pre väčšinu Slovenska napravo od stredu je HZDS neakceptovateľným subjektom, tak skompromitovaným, že samotné zamyslenie sa nad spoluprácou s ním je odsúdeniahodné.
14-01-2010 | Komentáre

Vladimír Ševec

Zavedenie mýta – politický oportunizmus vs. záujmové skupiny

Od 1.1.2010 sa na Slovensku zaviedlo elektronické mýto pre vozidlá nad 3,5 tony za prejazd diaľnicou a cestou prvej triedy. Prípravu a prevádzku zabezpečuje firma, ktorá podľa jej vlastných vyjadrení pripravu na spustenie systému zvládla úspešne. Pozitívne ohlasy bolo počuť aj zo strany vlády, minister dopravy, pôšť a telekomunikácií Vážny sa vyjadroval, že systém je pripravený na kvalitatívne podobnej úrovni ako v iných štátoch EÚ. Aká bola realita po 1. januári?
10-01-2010 | Komentáre

Marek Urban

Je AVATAR socialistický? Ekoagitačný? Alebo len dokonalý?

Že sa nový film režiséra Jamesa Camerona Avatar stáva míľnikom svetovej kinematografie v tomto bode považujem za samozrejmosť a nebudem sa k tomu už v článku vracať. Na adresu Avatara sa však zniesla vlna kritiky (či pochvál) – vraj sa jedná o film ľavicový, prischla mu tiež nálepka ekologickej agitky. Stalo sa tak neoprávnene a mylne. Avatar však prináša dobrú možnosť na zamyslenie v duchu Hayekovej kultúrno-evolučnej teórie. Čím to je, že nás fiktívna spoločnosť lovcov a zberačov tak fascinuje?
31-12-2009 | Komentáre

Emil Petřík

Má na Slovensku šancu extrémistická strana?

Čo svet svetom stojí, krízy vždy generovali extrémistov. Fašisti aj komunisti boli spočiatku často iba politickým folklórom. Prosperita potláčala atraktivitu ich demagógií. Až veľká hospodárska kríza priniesla boom počtu ich sympatizantov a voličov. A čo tá dnešná kríza?
24-08-2009 | Komentáre

Martin Štefaňák

Cesta do pekla

Projekt Fedora Gála, Krátka dlhá cesta nie je príbeh jedného človeka alebo jednej generácie. Je to príbeh nás všetkých, ktorý sa odohráva aj dnes. Bude trvať dovtedy, pokým človek sám seba nevyhubí. Alebo?
22-04-2009 | Komentáre

Michal A. Bratislavský

Zlá správa pre pravicu

UNÁHLENÁ reakcia Mikuláša Dzurindu na volebnú prehru jeho prezidentskej kandidátky síce nemusela byť až taká unáhlená a mohlo ísť o dávno premyslený krok, isté však je, že ide o reakciu zlú. Prehra Ivety Radičovej v prezidentských voľbách je totiž rovnako prehrou Mikuláša Dzurindu. Ide tu o zrejmú analógiu výhry Ivana Gašparoviča a výhry Roberta Fica.
09-04-2009 | Komentáre

Michal A. Bratislavský

Dilema pred druhým kolom

ROZHODNUTIE Františka Mikloška nepodporiť v druhom kole prezidentských volieb Ivetu Radičovú pobúrilo pomerne veľkú časť jej fanúšikov i mediálnych podporovateľov. Akosi automaticky sa im totiž vtískalo do mysle, že je to predsa jeho povinnosť. Hoci je pravdou, že obdobné odporúčanie by mohlo priniesť hlasy opozičnej kandidátke, chyba nie je vo Františkovi Mikloškovi.
23-03-2009 | Komentáre

Martin Pener

1968

Keď som nedávno v Starom Tekove sledoval rekonštrukciu skutočnej bitky z WW2, napadlo ma, či niekde kluby vojenskej histórie nepredvádzajú podobu dákych novších bojov. Skúšal som si spomenúť, či nebola jednotka Československej ľudovej armády, ktorá by sa 21.8. 1968 so zbraňou postavila vojskám Varšavskej zmluvy.
21-08-2008 | Komentáre

Marián Šarkőzy

Čo prinesie svetovláda Baracka Obamu?

Nástup B.O. do prezidentskej funkcie je nevyhnutný, nakoľko je dôsledkom momentálne celosvetového trendu nástupu triednych šplhúňov do vlád. Proti tomu sa nedá robiť vôbec nič. Nástup šprtov prichádza na západe pravidelne so striedaním hospodárskych cyklov.
13-08-2008 | Komentáre

Viktor Petrašovský

Nebezpečenstvo Obama

Človeku, ktorému nie je ľahostajný okrem svojich osobných potrieb a motívov aj osud širšej spoločnosti a ktorý postupom času nadobudol istú mieru zbehlosti v sledovaní geopolitiky, určite nebude proti ak poviem, že najdôležitejšou udalosťou tohto roka nebude letná olympiáda v Pekingu, ale jesenná voľba nového amerického prezidenta.
09-06-2008 | Komentáre

Martin Pener

Obnoviť telesné tresty?

Zažil som kedysi na univerzite pár semestrov latinčiny. Z neobvyklého slovosledu a typickej štylistiky mi ostal v pamäti preklad akéhosi pasívneho tvaru: „zdá sa, že otroci sú bičovaní“. Žartovali sme, za akých okolností mohla byť pred tisícročiami táto replika vyslovená.
28-03-2008 | Komentáre

Filip Likavčan

Ako vytrhnúť slovenskej politike političku

Blížiace sa prezidentské voľby rozhýbali úvahy o kandidátoch na túto úradnícko-reprezentačnú funkciu. Zjednodušene povedané prezident má byť úradník podpisujúci zákony a reprezentant štátu prijímajúci návštevy. Ak má byť úradnicko-reprezentačná funkcia prezidenta dobre realizovaná, musí ju zastávať človek, ktorý sa osvedčil ako dobrý úradník a reprezentant.
07-01-2008 | Komentáre

Pavol Zlatoidský

Spomienka na 17. November

Chlad sychravého, pochmúrneho dňa, ktorým som vtedy kráčal do práce len násobil depresívnu náladu vtedajších dní a nelíšil sa vôbec ničím od sivej jednotvárnosti všetkých pred ním i tých očakávaných. Dnešná výrobná porada, na ktorej sa mal zúčastniť i riaditeľ, bola zámienka pre kolektívny úprk z pracoviska hneď poobede - to som sa už ako úplný začiatočník, stihol naučiť.
12-11-2007 | Komentáre

Lukáš Meravý

Putinovo Rusko – znova superveľmoc?

V médiách stále počuť o novom bohatstve a moci Ruska. Najviac sa s týmto novým fenoménom spája osoba prezidenta Ruskej federácie – Vladimíra Putina. Je však toto bohatstvo „pravé“ a moc udržateľná? Naozaj nástup Putina do prezidentského úradu, a tým aj špičku mocenskej pyramídy predstavuje práve ten rozhodujúci rozdiel medzi chudobou a bohatstvom?
06-10-2007 | Komentáre

Ján Dinga

Ron Paul Revolution

Keď texaský kongresman Ron Paul oznámil vo februári svoju kandidatúru na prezidenta USA, bolo to bez akéhokoľvek záujmu médií či americkej verejnosti. Jeho meno bolo neznáme, frontrunneri už boli v podstate jasní, spojenie texaský republikán sa stalo za uplynulé roky skôr nadávkou, a navyše to vyzerá, že Američania majú v pláne poslať republikánov na dlhší odpočinok.
14-08-2007 | Komentáre

Marek Hrubčo

Kríza tvorby

Slovenská publicistika je v kríze. Nie čo do množstva, ale čo do kvality. Táto esej chce zachytiť určité nezdravé publicistické ťahy na pravej strane spektra. Pravej strane preto, lebo na nej autorovi záleží. Chce byť pozitívnym príspevkom – podnetom na diskusiu, môže prispieť k zvýšeniu úrovne, ozdraveniu a ozmysleniu budúcich publicistických počinov.
16-07-2007 | Komentáre

Martin Pener

Perzské rozprávky tisíc a jednej Aldžazíry

Pred niekoľkými rokmi som pozeral na niektorom nemeckom televíznom kanáli dokument o nemeckých námorných jednotkách, ktoré sa zapájajú do humanitárnych či iných operácií kdesi v arabskom svete (mohlo to byť Čierne more, nie som si však istý). Nemci taktne priznávali že miestne obyvateľstvo sa k nim správa priateľsky a veľmi uznanlivo, dôvodom má byť istý úsek nemeckej histórie.
05-04-2007 | Komentáre

Lukáš Meravý

Irak – druhý Vietnam?

Štyri roky po páde Saddáma Husajna v Iraku ešte stále nie je poriadok, vojna stála stovky miliárd dolárov, padlo vyše 3200 amerických vojakov, 50 000 bolo zranených a americká i svetová verejnosť už dávno stratili nervy. V USA sa navyše obe politické strany chystajú na prezidentské voľby, a tak sa najmä demokrati predháňajú v superlatívoch o katastrofe Iraku. Liberálne americké médiá a rôzni politici začínajú prirovnávať vojnu v Iraku k vojne vo Vietname (1961 – 1975).
26-03-2007 | Komentáre

Marián Šarkőzy

2 x Marián Šarkőzy

Marián Šarkőzy napísal dva krátke texty, ktoré pojednávajú o osudovej moci bezpodmienečného a o tom, aký dopad má táto moc na situáciu v Iraku, štyri roky po začatí americkej invázie.
22-03-2007 | Komentáre

Marián Šarkőzy, Dominik Baco

Dva pohľady na školstvo

Naši prispievatelia, Dominik Baco a Marián Šarkőzy napísali dva originálne pohľady na reformu školstva a problematiku vzdelávania ako takého.
02-03-2007 | Komentáre

Fernando Santiago

Mrazivá pravda o Chile za vlády Salvadora Allende

V šedesátých letech, za vlády prezidenta Eduarda Frei Montalva, se chilská společnost velmi zpolarizovala. Levice se začala chovat mnohem agresivněji, vytvářela komunistické bojůvky a i jinak podporovala extrémní násilí. Přitom něco takového do té doby Chile nepamatovala, tato země byla tradičně demokratická a stabilní. V roce 1970 ve volbách zvítězila s 36% hlasů Lidová jednota socialisty Salvadora Allende Gossense, tvořená Socialistickou stranou, Komunistickou stranou, Radikální stranou, Křesťanskou levicí a Lidovým hnutím akční jednoty (MAPU).
14-12-2006 | Komentáre

Ján Dinga

Keď zostáva rozum stáť

Podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky štvrtina Američanov verí tvrdeniu, že vláda má niečo spoločné s 11.septembrom 2001. Nemyslí sa tým pritom, že bezpečnostné opatrenia boli na nižšej úrovni ako byť mali alebo že bezpečnostné zložky nereagovali dostatočne pohotovo. Štvrtina Američanov totiž verí, že útoky pripravila a zosnovala ich vlastná vláda.
23-11-2006 | Komentáre

Martin Pener

Libanon - sú opäť vinní židia?

Konflikt Izraela s Hizballáhom je predovšetkým vojnou psychologicko-informačnou. Vždy je tragédiou, keď trpia a zomierajú nevinní ľudia. Tiež je však smutné, že slepota a hluchota voči zabíjaniu a utrpeniu postihuje žurnalistov aj svetovú mienku, keď ľudia zomierajú v Sierra Leone, Sudáne, Čečensku, na Srí Lanke. Prečo odmietame vidieť, kto koho sa v skutočnosti snaží zničiť?
29-08-2006 | Komentáre

Ondřej Šlechta

Chávezova nová internacionála

Když jsme před několika měsíci v 51pro psali o posilování levice na jihoamerickém kontinentě a předpovídali pokračování tohoto neblahého trendu, netušili jsme, jak za těch málo měsíců přistoupí jihoameričtí soudruzi od slov k činům. Jinými slovy, od výhružek „západnímu imperialismu“ k vytváření koalic s obskurními režimy napříč celým světem.
26-08-2006 | Komentáre

Marek Mičúch

Perspektívy novej vlády

Myslím, že nemá zmysel čakať 100 či viac dní, aby sa ukázalo čoho je nová vláda skutočne schopná. Jej akcie za jediný týždeň pri moci priniesli veľmi jasné indície, že reči o úspešnosti, modernosti, sociálnosti, proeurópskej orientácii sú iba z kategórie „wishful thinking“ a skutočnosť má zásadne odlišnú podobu. Keďže nejde o hru s guľôčkami ale riadenie štátu, je namieste aby sa komunistickí súdruhovia porúčali čo najskôr, pretože, aj keby nič na svojich postoch neurobili, tak už len svojou prítomnosťou spôsobia našej nádhernej krajine nedozerné škody.
14-07-2006 | Komentáre

Michal Drotován

Voľby 2006 – Správa o stave spoločnosti

Voľby sa skončili, karty sú rozdané. Kto je víťaz a kto porazený? Pre zahraničné periodiká je táto otázka jednoduchá, porovnajú volebné zisky a vyhodnotia. Tak napríklad Gazela Wyborcza ohodnotí, že „výsledok volieb ukázal, že Slováci odmietajú sociálne a hospodárske reformy premiéra Mikuláša Dzurindu“. Fico vyhral. Je to naozaj tak? Ak sa pozrieme pod pokrývku, tak to vôbec nie je také jednoznačné.
19-06-2006 | Komentáre

Dušan Mihálik

HVIEZDNE VOJNY – mýtus či realita?

Hviezdne vojny sú známym slovným spojením a každý asi pozná ich filmovú podobu v stvárnení Georgea Lucasa. Práve od neho si Ronald Reagan vypožičal názov pre svoju politiku zastrašovania Sovietskeho zväzu. Reálna, vojenská verzia Hviezdny vojen je menej známa, ale o to tajomnejšia i desivejšia. Tu je podrobný výber z udalostí, ktoré mali a majú vplyv na náš svet.
12-04-2006 | Komentáre

Branislav Sepeši

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.
14-03-2006 | Komentáre

Martin Pener, Ján Gonda

Dva pohľady na bezdomovectvo

Pravé Spektrum nechce stáť mimo verejnej debaty o problematike bezdomovcov. Martin Pener sa vo svojom texte zaoberá osobnou skúsenosťou, ktorú zažil v stanovom tábore vo Vrakuni. Ján Gonda zase ponúka širší, filozofický pohľad na korene a príčiny bezdomovectva.
12-03-2006 | Komentáre

Mária Nemcová

Bielorusko medzi nami

21. február 2006, Minsk – bieloruská KGB previedla masové zatýkanie mladých občianskych aktivistov: „Enira Bronitskaya, Nikolay Astreiko, Timofey Dranchuk, Aleksandr Shalaiko have not been released.“ Toto sú úvodné vety e-mailu, ktorý som dostala. V tomto e-maili ma poprosil môj bieloruský kamarát, tiež občiansky aktivista, aby som šírila informáciu o náraste represálií voči bieloruskej opozícii pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Prosí ma, aby sme vyjadrili SOLIDARITU...aby sa Bielorusko dostalo medzi nás...
24-02-2006 | Komentáre

Lukáš Krivošík

O Dzurindovi, líške a škorpiónovi

Mikuláš Dzurinda ohlásil, že prezídium jeho strany odmieta zmluvu o výhrade vo svedomí a KDH, pre ktoré ide o programovú prioritu, následne oznámilo odchod z vládnej koalície. Kto mal po všetkých tých dlhoročných podrazoch Dzurindu voči vlastným koaličným partnerom i straníckym kolegom ešte ilúzie o jeho charaktere, ten musel po jeho tlačovke definitívne precitnúť.
07-02-2006 | Komentáre

Tomáš Krištofóry

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.
15-01-2006 | Komentáre

Disclosure / WM Magazín

Dost blábolů o "ptačí chřipce"

Kauza vtáčej chrípky bola pre väčšinu médií vítanou príležitosťou, ako vyskúšať na občanoch nácvik paniky. Z pultov čoskoro zmizli vakcíny proti chrípke obyčajnej. Došlo k situácii asi ako keby sme v lete namiesto opaľovacieho krému vykúpili všetok krém na topánky. Novembrové číslo českého WM Magazínu č.46/2005 prinieslo článok, ktorý odhaľuje polopravdy i nepravdy o démone vtáčej chrípky.
26-12-2005 | Komentáre

Martin Pener

Demokratická strana – konkurz a vyrovnanie

Približne tri roky bolo známe, že Demokratická strana a Slovenská demokratická a kresťanská únia smerujú k fúzii. Napriek tomu, keď som pol hodinu pred zasadnutím za klávesnicu počul o konečnom odobrení spojenia oboch strán snemom DS, pocítil som menšiu nostalgiu. Priznávam otvorene, je to tým, že som kedysi do DS takmer vstúpil a že som v mládežníckej odnoži DS strávil niekoľko rokov (s nie veľmi šťastným koncom).
19-12-2005 | Komentáre

Ján Dinga

Čo odhaľujú regionálne voľby?

Slovensko má za sebou ďalšie voľby - tentokrát regionálne. Po tom, čo pred štyrmi rokmi prvé voľby tohto druhu sprevádzala nízka účasť, panoval názor, že občania sa potrebujú zrásť s regiónmi. Ako sa zdá, priveľmi sa s nimi nezrástli.
13-12-2005 | Komentáre

Róbert Janko

Neonacisti vo vláde?

Stále s väčším znepokojením, ale hlavne s rastúcim znechutením sledujem verejný diskurz, ktorý sa rozvinul okolo vraždy študenta Daniela Tupého. Každý rozumný človek musí odsúdiť tento brutálny čin, ale každý účastník debaty by mal starostlivo vyberať slová, aby sa nezmenila na výmenu ideologických klišé, ktoré zmaria nevyhnutnú debatu o závažnom probléme.
07-12-2005 | Komentáre

Dušan Mihálik

Irán, Irak a západný svet

Pokiaľ ide o vojnu medzi Iránom a Irakom, často sa hovorí o tom, ako Spojené štáty podporovali v 80. rokoch Saddáma Husajna. Kto, koho a kedy podporoval v iracko-iránskom konflikte? V súvislosti s nedávnymi výrokmi iránskeho prezidenta o vymazaní Izraela z mapy je namieste pripomenúť si niektoré fakty.
19-11-2005 | Komentáre

Ján Dinga

Problém tejto krajiny

Po vyše troch mesiacoch strávených v Spojených štátoch je návrat na Slovensko trochu zvláštny. A ešte zvláštnejší je pohľad na našu politickú scénu po tom, ako má človek možnosť spoznať americké vnímanie politickej kultúry.
22-10-2005 | Komentáre

Tomáš Cuník

Paradoxy v názoroch mladých

Platené školstvo a zdravotníctvo, vojny a jadrové zbrane, USA a NATO, podnikatelia a privatizácia. Totálny nesúhlas, odmietanie, okná v pamäti alebo úplne chýbajúce poznatky z histórie, ekonomiky či absolútne zvrátená predstava o takej primitívnej veci, akou je sloboda. Kto za to môže a dá sa s tým niečo robiť?
27-09-2005 | Komentáre

Martin Pener

110. rokov mestskej hromadnej dopravy v Bratislave

110. rokov mestskej hromadnej dopravy je na ani nie polmiliónové európske mesto veľmi dobré „skóre“. Dobré skóre, pokiaľ zoberieme za kritérium zavedenie mestskej elektrickej dráhy. Avšak nie iba elektrinou bola, je a bude mestská hromadná doprava živá... Čo robiť s katastrofálnou dopravnou situáciou v Bratislave?
24-09-2005 | Komentáre

Lukáš Krivošík

„Doba ropná“ a „doba vodíková“

Cena ropných derivátov na svetových trhoch opäť stúpa. USA totiž oznámili, že Saudskej Arábií, jednému z najväčších producentov ropy, hrozia teroristické útoky. Strategická nerastná surovina je o 40% drahšia ako vlani...
16-08-2005 | Komentáre

Martin Pener

Tatranské požiare a odkaz Veľkomoravskej ríše

Tatry v plameňoch! Aj v prípade odhalenia a usvedčenia páchateľov bude prípadná sankcia v porovnaní s napáchanou škodou pseudohumanisticky smiešna. Pravé Spektrum preto na zamyslenie prináša niekoľko odstavcov zo Zákona sudnyj ľjudem, ošetrujúcich vinu za škody spôsobené požiarom.
09-08-2005 | Komentáre

Ján Dinga

O dobre a zle medzi nami

Veľká Británia prežíva ťažké obdobie. Po pekle, ktorým si prešiel New York a Madrid, si svoje zažil už aj Londýn. V ťažkých časoch sa ľudia akosi inštinktívne obracajú k tomu, čo považujú za dobré, aby tak zmobilizovali svoju silu bojovať proti tomu zlému, čo ich postihlo.
27-07-2005 | Komentáre

Lukáš Krivošík

Pri sledovaní televíznych novín

Sledovať televízne noviny slovenských staníc je naozaj sranda. Ich konzumenti, ale ani tvorcovia asi nezvyknú byť veľmi inteligentnými ľuďmi. V piatok, 22. júla, ma upútalo hneď niekoľko reportáží na Markíze a TV Joj.
23-07-2005 | Komentáre

Martin Pener

Trochu britského kľudu, prosím

Českí a v menšej miere i slovenskí vojaci, bojujúci za druhej svetovej vojny najmä v britskom kráľovskom letectve, boli po svojom príchode do Albionu prekvapení povahovými rysmi Angličanov. Zo šestákových rodokapsov z prostredia divokého západu si vybavovali charakteristiky, že niekto niečo urobil „s kľudom Angličana“.
11-07-2005 | Komentáre

Martin Pener

Čo s načatým špeciálom?

Letectvo už dávno postráda romantiku a dobrodružstvo. Pilot je otrok palubných počítačov, displejov a signalizácií, prísnych leteckých dispečerov a rozmaznaných pasažierov. Napriek tomu sa však tu a tam stane, že zdanlivo rutinný let prinesie aspoň náznak dobrodružstva.
04-06-2005 | Komentáre

Martin Pener

Vyšší rýchlostný stupeň

Neviem ako je to inde vo vesmíre, ale v živote asi každej civilizácie príde deň (storočie), kedy už vládnuce bytosti (u nás toho času ľudia) nemusia rešpektovať prírodou určené cykly...
19-05-2005 | Komentáre

Lukáš Krivošík

Gorbačov - falošný demiurg

V týchto dňoch si pripomíname 20 rokov glasnosti a perestrojky, ktoré so svojím príchodom k moci v Sovietskom zväze ohlásil Michail Gorbačov. Pre liberálnu ľavicu po celom svete to bude opäť dôvod pre šírenie legendy o tom, ako východná Európa vďačí za slobodu práve „osvietenému Gorbimu“.
12-03-2005 | Komentáre

Ján Dinga

Sloboda prejavu alebo bordel?

Po skončení návštevy prezidenta Busha sa roztrhlo vrece s bojovníkmi za slobodu prejavu, ktorým sa nepozdával postoj našej polície voči demonštrantom. Je to však ešte sloboda, čo títo bojovníci bránia?
09-03-2005 | Komentáre

M. Demko, K. Uhlíková, L. Krivošík, J. Dinga

Slovensko privítalo G. W. Busha

George Bush senior mal po niekoľkých týždňoch od pádu komunizmu na Václavskom námestí v Prahe svoj prejav. Jeho syn, terajší prezident Spojených štátov amerických George W. Bush, predniesol svoju reč 24. februára 2005 na Hviezdoslavovom námestí takmer sedemnásť rokov od sviečkovej manifestácie. Téma slobody u Bushovcov dominuje...
25-02-2005 | Komentáre

Branislav Jáger

Iracká demokracia

Piateho augusta 2004 vypuklo v Irackom meste Nadžaf ďalšie kolo krutých bojov medzi milíciami radikálneho šíitskeho duchovného Muktadu al-Sadra a irackými „silami“, podporovanými americkou armádou. Po troch týždňoch krviprelievania, ktoré si vyžiadalo stovky mŕtvych, sa rebélia skončila dohodou.
05-02-2005 | Komentáre

Matúš Demko

Vianoce s pápežom

Na Prvý sviatok vianočný, 25.12.2004 Svätý Otec ako tradične žehnal mestu a svetu - „Urbi et orbi“ - spred Svätopeterskej baziliky. V (pre nás) pokojnom vianočnom čase sa opäť obrátil na všetkých s prosbou o pokoj a mier vo svete...
28-12-2004 | Komentáre

Martin Pener

Osem rokov kódexu Bushido

Prinášame vám text Martina Penera, ktorý je čerstvou reakciou na fenomenálny úspech republikánov a prezidenta Georga W. Busha v prezidentských a kongresových voľbách v Spojených štátoch.
04-11-2004 | Komentáre

Martin Oravec

Konzervatívne NIE Bushovi

My, konzervatívci, presadzujeme v živote spoločnosti hodnoty, ktoré sa overili v minulosti – napríklad fiškálnu disciplinu, uvážené presadzovanie sociálnych zmien, ako i čestnosť v spoločenskom živote. Z týchto troch dôvodov nám zdravý rozum hovorí, že ďalšie volebné obdobie s Georgom W. Bushom v pozícii amerického prezidenta viac poškodí ako posilní hodnoty, ktoré presadzujeme.
02-11-2004 | Komentáre

Peter Frišo

Zopár aktualít

Prinášame vám niekoľko konzervatívnych náhľadov k aktualitám súčasného politického diania z pera nášho kmeňového autora, Petra Friša.
27-10-2004 | Komentáre

Mária Nemcová

V Iraku treba zotrvať

Blíži sa termín odovzdania moci Američanmi do rúk Iračanov a medzičasom sa aj my pýtame, či majú naši chlapci zotrvať v Iraku. Argumentácia proti sa opiera o to, že zbrane hromadného ničenia sa nenašli. Navyše, objavili sa ohavné zábery mučenia irackých väzňov americkými vojakmi, publikované zlyhania americkej administratívy a iné škandály...
26-05-2004 | Komentáre

Peter Frišo

Mýli sa Roman Joch?

Západná kultúra je v kríze, čo dnes vníma každý hlbšie zmýšľajúci človek. Táto kríza sa začala vtedy, keď sa vytratil človek, odcudzil sa a stal sa len inteligentnejším zvieraťom. Najprv napadla možnosť existencie transcendentných noriem, potom i existencie prirodzeného poriadku i samotnej prirodzenosti človeka.
29-04-2004 | Komentáre

redakcia

Prečo voliť Františka Mikloška

Žijeme akoby v schizofrenickej krajine. Keď sa ľudí v prieskumoch pýtajú, aký má byť nový prezident, hovoria, že má byť čestný, pravdovravný, bezúhonný..., skrátka medový. Keď však vyjadrujú svoje sympatie konkrétnym kandidátom, na prvých miestach sa striedajú osoby, ktoré ideál čestnosti a bezúhonnosti popierali celým svojím životným príbehom.
29-03-2004 | Komentáre

Martin Pener

Španielska chrípka. Pôvod vírusu – blízky a stredný východ

Nulté roky 21. storočia (2001-2010) prinášajú vo veľmi krátkych intervaloch podnety, ktoré ustavične „upravujujú“ pohľad na bezpečnostnú situáciu vo svete. Začalo to 11. septembrom, potom Afganistan, Irak a naposledy Španielsko. Veľmi výrazná akcelerácia v porovnaní s predošlou dekádou...
17-03-2004 | Komentáre

Martin Pener

Aké predvídate, že budú najvýznamnejšie riziká a príležitosti, pred ktorými bude ľudstvo stáť v roku 2020?

Pokiaľ sa rozhodneme vzťah príležitostí a rizík vnímať súbjektívne z pohľadu konkrétneho štátu, zväzku štátov či regiónu, mohli by sme tento vzťah prirovnať k dvom kvalitám na miskách váh. Svet a ľudská prirodzenosť zdá sa nemôžu poskytnúť dostatok miesta pre všetkých a napĺňanie príležitosti strany jednej, zákonite prehlbuje riziko pre stranu druhú.
08-03-2004 | Komentáre

Peter Filin

Odklad na (ne)určito

Novela zákona o vysokých školách z dielne ministerstva školstva, ktorú vo štvrtok schválil parlament a ktorá nezavádza finančnú spoluúčasť študentov, je ďalšou zlou správou pre tých, ktorí dúfali, že proreformný kurz sa rozšíri aj na ministerstvo Martina Fronca.
19-11-2003 | Komentáre

Lukáš Krivošík

Syndróm Kasandry

V gréckej mytológii zohrala Kasandra mimoriadne tragickú úlohu. Bohovia dali tejto dcére kráľa Priama schopnosť vidieť do budúcnosti, no zároveň to zariadili tak, aby jej predpovediam nikto neveril. Pozíciu Kasandry v slovenskej politike zohráva od svojho vzniku v roku 1990 Kresťanskodemokratické hnutie.
05-08-2003 | Komentáre

Martin Pener

glo glo glo Glock
(Nová pištoľ vo výzbroji Policajného zboru SR?)

V druhej polovici roku 2001 som sa na virtuálnych stránkach Pravého Spektra zamýšlal nad perspektívou výzbroje resp. prezbrojenia slovenských policajtov novými pištolami. Išlo o úvahu podotýkam teoretickú, obhajúcu najmä dôvody a potrebu prezbrojenia. A na základe iba teoretických poznatkov som tiež zformuloval svoj názor, ktorý spájal budúcu výzbroj Policajného zboru s slovenskými výrobkami.
31-03-2003 | Komentáre

Martin Pener

Výbuchy otázok po výbuchu na Hviezdoslavovom námestí

Naučil som sa už ovládať a nepodliehať emóciám, ak sa stretnem s mudrujúcim žurnalistom, ktorý sa nadšene, ale žial diletantsky venuje čomukoľvek s bezpečnosťou súvisiacemu.
08-03-2003 | Komentáre

Michal Korauš

Novoveká ríša stredu

V októbri minulého roku som navštívil najľudnatejšiu a piatu najväčšiu krajinu sveta. O Číne sa už toho popísalo dosť a často z pera ľudí, ktorí by túto krajinu nenašli ani na mape sveta.
06-03-2003 | Komentáre

Martin Pener

Proces pomalší ako zvuk

Značné pochybnosti okolo tendra na nové lietadlá v ČR i povodne z leta 2002, ktoré Česku opäť po piatich rokoch pustili žilou však nevytvárajú dobrý priestor na nákup bojových lietadiel, niekto by azda povedal, že ide o peniaze skutočne vyhodené do vzduchu.
23-12-2002 | Komentáre

Martin Pener

Otázka spoločnej česko-slovenskej ochrany vzdušného priestoru

Nedávny summit NATO priniesol (akoby mimo plánu) zaujímavý nápad – spoločnú ochranu českého a slovenského vzdušného priestoru systémom striedania sa leteckých síl oboch krajín. Jedným z argumentom je osvedčené fungovanie obdobného systému v Belgicku a Holandsku.
14-12-2002 | Komentáre

Martin Hanus

Spravodlivosť bez ombudsmana

Minulý týždeň sa v Trenčíne stretli po prvý krát pracovníci kancelárie ombudsmana s občanmi. Toho ombudsmana, ktorého parlament zvolil pred celými deviatimi mesiacmi. A presne toho ombudsmana, ktorého zriadenie považovali občianski aktivisti za najväčší úspech v oblasti ľudských práv po nežnej revolúcii.
09-12-2002 | Komentáre

Michael Alnor

Stützt Dänemark den Terror?

Na tomto mieste vám prinášame článok dánskeho študenta Michaela Alnora, ktorý sa na pozadí čečenského svetového kongresu zaoberá hlbšími súvislosťami dánsko-ruských vzťahov. Text uverejňujeme v nemeckom jazyku, čo dúfame mnohí z vás so slovníkom v ruke dodatočne ocenia. :-)
13-11-2002 | Komentáre

Ondrej Jombík

Pravá šanca pre Slovensko!

V dňoch 20. a 21. septembra 2002 sa uskutočnili voľby do Národnej rady Slovenskej republiky. Ponúkame Vám stručný povolebný report.
23-09-2002 | Komentáre

Martin Hanus

Tretia cesta do pekla

„Novodobá“ tretia cesta 90-tych rokov, oprášená po zrútení komunistických systémov, sa od tých minulých v jednom nelíši. Nie je žiadnym objavným receptom, ale len šikovnou ilúziou, ktorú si navliekli socialisti, aby zo seba zmyli staré hriechy.
22-07-2002 | Komentáre

Martin Hanus

Felvidék na stráž!

Mýtus o občianskosti SMK sa musel po jej poslednom kongresovaní zboriť aj pre dosiaľ najnaivnejších.
29-05-2002 | Komentáre

Petr Suchý

Blízký východ – další kolo boje s terorismem

V posledních měsících věnují političtí představitelé i světová média zvýšenou pozornost eskalujícímu izraelsko-palestinskému konfliktu. Ve svých vyjádřeních však jaksi opomíjejí upozornit na některé faktory a fenomény
13-05-2002 | Komentáre

Martin Pener

Svet po 11.9. 2001

Prinášame Vám víťaznú vysokoškolskú esej člena ODM Martina Penera, ktorý sa na jeseň minulého roku zúčastnil súťaže vypísanej podpredsedom vlády Ivanom Miklošom. Jej téma bola nanajvýš aktuálna: "Svet po 11.9.2001 – Sú pre nás NATO a EU naďalej ostrovmi slobody, bezpečia a prosperity?"
17-04-2002 | Komentáre

Jindřich Dejmek

Edvard Beneš, sudetští Němci a mezinárodní prosazení transferu minorit

Osobnost Edvarda Beneše, druhého československého prezidenta, s jehož jménem zůstane trvale spjat především zápas za obnovení československé státnosti, zničené v letech 1938-39 nacistickým Německem, je v současné době znovu podrobována jistými kruhy nevybíravé kritice.
15-04-2002 | Komentáre

Jakub Pastier

Výsledky českých študentov: rozčarovanie i poučenie

Medzinárodný prieskum žiackej gramotnosti, ktorý sa pravidelne každé roky koná v členských krajinách OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj), označil schopnosť českých študentov čítať text za podpriemernú.
18-02-2002 | Komentáre

Roman Joch

Směřuje Čína k válce?

Dvanáct let po masakru na Tchien-an-men, rutinní to odpovědi komunistů na volání lidí po svobodě, čínsky režim dostal právo uspořádat Olympijské hry v roce 2008. Jaká Čína to vlastně bude pořádat OH?
17-02-2002 | Komentáre

Roman Joch

Šedesát let po Pearl Harboru

Bylo to skvělé vítězství, jehož 7.prosince 1941 dosáhla japonská císařská flotila ve vodách Pearl Harboru. Polovina americké tichomořské flotily šla ke dnu. A s ní i americký izolacionismus.
15-01-2002 | Komentáre

Roman Hegedüs

Stredovek neskončil – stredovek trvá?

Čo má spoločné stredoveké právo prvej noci s postmodernou Markízou?
11-01-2002 | Komentáre

Martin Hanus

„Jasnozrivosť“ pána Baumana

Víkendový magazín denníka SME (15.12 2001) priniesol na tematickej strane „Sme v strednej Európe“ rozhovor poľskej Gazety Wyborcze so sociológom Zygmuntom Baumanom, ktorý je (zrejme zostavovateľmi tejto stránky) považovaný „za jedného z najjasnozrivejších znalcov globalizácie“.
22-12-2001 | Komentáre

Sergej Danilov

Zmena úlohy Ruska vo svete neznamená zmenu nášho postoja

Rusko sa postavilo na stranu antiteroristickej koalície, ale do NATO nevstúpi. Za svoju pomoc si však zaslúži a bude žiadať výhody. Jeho význam nepochybne vzrástol, hoci možno viac morálne ako mocensky. Môže Rusko ovplyvniť naše integračné snahy? Môže s nami obchodovať tak, ako sa snaží „predať“ NATO pobaltské krajiny? Prečo Mečiar zmenil rétoriku na pro-integračnú?
17-12-2001 | Komentáre

Martin Hanus

Čo sa po jedenástom septembri nezmenilo

Holá veta „svet sa zmenil“ sa po poslednom, najbrutálnejšom teroristickom útoku na západnú civilizáciu stala akousi okrídlenou frázou, proti ktorej sa nepatrí namietať. Na jednej strane napomáha zmeniť našu tradičnú, zabehanú optiku a formulovať nové priority, na strane druhej jej zjednodušená interpretácia navodzuje v lepšom prípade naivné, v tom horšom až nebezpečne pomýlené videnie „zmeneného“ sveta.
21-11-2001 | Komentáre

Matúš Mládek

„POSLEDNÁ ŠANCA“ PRE PALESTÍNU

Jeden izraelský politik raz múdro povedal: „Palestínčania nikdy neprepásli možnosť prepásť príležitosť získať vlastnú suverenitu a samostatný štát.“ Dnes sa im ponúka pravdepodobne posledná šanca. Je paradoxom, že vzišla práve z tragédie, ktorá sa odohrala 11. septembra 2001.
16-10-2001 | Komentáre

Matúš Mládek

Macedónsko - legalizácia teroru

Situácia v Macedónsku mi silne pripomína Mníchov 1938, keď západné mocnosti v snahe vyhnúť sa ozbrojenému konfliktu v mene diplomacie volili menšie zlo a odobrili v európskej politike nový nástroj - ozbrojenú agresiu. Dejiny nás poučili, že voľba menšieho zla spôsobuje zlo väčšie.
01-10-2001 | Komentáre

Martin Pener

Aj nepriateľ už nosí nepriestrelnú vestu

Od roku 1990 zažívame to, čo západný svet už má za sebou: nárast kriminality (najmä "vďaka" rozmachu terorizmu v 60. rokoch minulého storočia), priniesol akútnu potrebu efektívnejších strelných zbraní v rukách znevýhodnených mužov zákona. Riešením bolo rozsiahle prezbrojenie koncom 70. rokov na dovtedy výlučne armádny kaliber 9 mm Luger. Vyznačuje sa podstatne väčším zastavujúcim účinkom, než v minulosti najbežnejší policajný náboj “ráže” 7,65 mm.
15-08-2001 | Komentáre

Sergej Danilov

HZDS zachraňuje babrákov

Pieseň loď, ktorá sa plaví do neznáma zľudovela, ale nový hit zrejme príde z vládneho “vydavateľstva”. Môže mať názov: Loď, ktorá sa sama oberá o šancu pred voľbami aspoň trochu úspešne doplávať do prístavu. Hoci kapitán Mikuláš Dzurinda ju neopúšťa, z paluby 25.augusta vystúpi na republikovej rade stabilná posádka SMK. Z lode sa stane bárka, ktorú ľahko premenia na plť tlaky opozície.
15-08-2001 | Komentáre

Martin Hanus

Demokratická strana - ???

Februárový kongres občianskych demokratov odkryl v plnej miere všetky nánosy napätia a nevraživostí, ktoré sa prinajmenšom už mesiace kopili na Šancovej a regionálnych „filiálkach“ demokratov. Kongres sa tak stal vyvrcholením a súčasne záverom rapsódie elitných a svojhlavých intelektuálov. Aký žáner bude nasledovať po definitívnom „dovládnutí“ Langošovej intelektuálnej skupiny sa zatiaľ z činnosti doterajšieho vedenia vylúpnuť nedá. Nateraz to však vyzerá ako totálna fraška s blížiacou sa existenčnou apokalypsou....
17-03-2001 | Komentáre

 

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 

Odporúčame




















Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group