Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Martin Pener – kandidát na miestneho poslanca v Ružinove
23-11-2006 / Martin Pener / Rôzne

Ak nerátam krátku životnú „epizódu“, keď som ako dvoj-trojročný býval na Ostredkoch, môžem povedať, že v Ružinove žijem od svojich pätnástich rokov. A že ako rodený Bratislavčan som rád, že som zakotvil práve tu. Ružinov patrí medzi lokality najviac vyhľadávané a cenené strednou vrstvou. Teda obyvateľmi bytov do troch izieb, prípadne starších rodinných domov. Nestačí mi tu však iba bývať, rád by som tiež menil veci k lepšiemu. (To je myslené úprimne, nie iba ako lacná fráza.) Pretože ani také prívetivé miesto nie je bez nedostatkov.

Tento príspevok je o dvoch oblastiach, kde vidím priestor na zlepšovanie. Je to už možno moja profesionálna deformácia, že ak niečo vo svojom bydlisku vnímam skutočne citlivo, je to bezpečnosť. A keďže patrím medzi mladšie generácie, veľmi ma zaujímajú i potreby mladého človeka. Začnem teda tými…

Informačná gramotnosť a IT-občianska vybavenosť

Internet je a ešte dlho bude najdôležitejším médiom. Stačilo zopár rokov a život bez neho je nemysliteľný. Spolu s počtom užívateľov sa tiež množia situácie a okolnosti, keď sa ľudia na internet pripájajú. Už to nie je iba doma a v kancelárii. Bezdrôtový internet umožňuje surfovanie, vybavovanie pošty a sťahovanie dát aj „pod holým nebom“. Kým v takmer každej domácnosti nájdeme práčku a chladničku, stopercentné pripojenie domácností je hudba ďalekej budúcnosti. My, ktorí prípojku doma máme, si to neuvedomujeme, no stále je veľa obyvateľov, pre ktorých je internet nedostupný. A napriek tomu ho potrebujú.

Dospelý a starší dospelý sa bez „domáceho“ internetu obíde. Grafikony MHD, informácie o podujatiach, otváracie hodiny... to všetko si stiahne v práci. Ale nie všetky profesie to umožňujú a nie každý má čas popri práci surfovať pre vlastnú potrebu.

Celkom iná situácia je u detí, ktorých roky rastu a dospievania sú úplne iné, než boli naše – ktorí máme od 25 do 30 rokov. A tieto rozdiely budú stále väčšie a väčšie! Ak stredná a staršia generácia pamätá posmech spolužiakov pre oblečenie, typ dovolenky, zariadenie bytu, dnešné deti sú (okrem tohto) konfrontované s výsmechom rovesníkov pre mieru ovládania informačných technológií. To nie je výmysel, ale skúsenosť aj mojich príbuzných.

Internetové kaviarne sú čiastočné riešenie. Cieľom súkromného sektora je dosahovať zisk, nie verejnoprospešná činnosť. Ostáva na „komunáli“, aby vyšiel občanovi v ústrety, podporou zriaďovania voľného prístupu na internet respektíve wifi, teda bezdrôtového prístupu. Tak ako to vidno v okolí Primacionálneho paláca v centre. (Navštevujem i jednu kaviareň – nie internetovú – kde je zadarmo wi-fi prístup.)

Prečo nie aj Ružinov? Hoci staršie generácie so mnou možno nebudú súhlasiť, zvyšovanie komfortu a dostupnosti internetu je podmienkou aktívneho života. Preto bude potrebné naň v nasledujúcom volebnom období zamerať pozornosť.

Bezpečnosť obyvateľa – kde sú kamerové systémy?

Pokiaľ obyvateľa trápia trestné činy v mieste jeho bydliska, pokiaľ cíti ohrozenie života, zdravia, majetku a súkromia, býva to predovšetkým „klasickou“ kriminalitou. Teda vlamačstvo, lúpežné prepadnutia, krádeže áut a podobne. Nové druhy kriminality, ktoré sú „náročné“ na vzdelanie, informácie a špecifické zručnosti, väčšinou nie sú tými, s ktorými by dokázala bojovať samospráva či mestská polícia. (Počítačová kriminalita, zneužívanie dotácií EÚ, kriminalita daňová...) Navyše – hoci „vybielene“ účtu zneužitím internetbankingu je citeľná hmotná strata a zásah do súkromia, odohráva sa virtuálne a priamo „nebolí“. Fyzický útok s krádežou mobilu a peňaženky (s neporovnateľne nižšou sumou, než aká zmizne z účtu) zanechá omnoho horšiu psychickú stopu.

No predsa sa aj medzi novými druhmi kriminality presadzujú nebezpečné javy, ktoré môžu zasiahnuť občana v mieste bydliska: nelegálna likvidácia problémových odpadov, zneužívanie bankomatov a nárast detskej kriminality. Najmä poslednú menovanú by som zdôraznil vzhľadom na jej nebezpečnosť. Že rastie brutalita detí, je známe. Detské gangy špecializované na krádeže (nielen drobné) a vyvolávajúce bitky existujú aj v Bratislave. Členovia týchto gangov môžu postupovať vyššie do organizovaného zločinu, mafia si ich dokonca sama vyhľadáva. Ako by asi vyšetrovatelia, súd i verejná mienka posudzovali obeť, ktorá by sa proti skupine mladistvých a detí ozbrojenej nožmi a palicami bránila strelnou zbraňou – teda celkom oprávnene?

Je dobré, že tieto problémy – pokiaľ viem – nepatria k hlavným ťažkostiam Ružinova, Nív či Prievozu. Bol by však hazard spoliehať sa, že to bude tak i naďalej, respektíve čakať, kým sa objavia a presadia. To sa môže stať náhle bez varovania. Preto treba včas investovať do prevencie, pričom v moci samosprávy je predovšetkým obmedzovanie príležitostí na páchanie kriminality a zvyšovať riziko zadržania páchateľa (takzvaná situačná prevencia). Osvedčeným prostriedkom, ktorého je zatiaľ veľmi málo, sú kamerové systémy. Osobne viem iba o kamerách súkromných spoločností v okolí ich objektov. Bezpečnostné kamery sú výborný pomocník na monitorovanie najdôležitejších úsekov ulíc. Tým, že okamžite „vidia“ trestný čin, pomáhajú včas dolapiť páchateľa, identifikovať a usvedčiť ho.

Potreba kamier bude v Ružinove len a len stúpať. Musíme totiž počítať, že k obyvateľom a ľuďom, ktorí dochádzajú do Ružinova do zamestnania, pribúda čoraz viac ľudí navštevujúcich obchody a obchodné centrá (najväčšie na Slovensku sa buduje práve u nás). Práve pohyb a výmena ľudí vytvárajú anonymitu, do ktorej sa s obľubou ukrýva páchateľ.

Kamery, pochopiteľne, nemožno umiestniť všade, to by bola bezpečnosť na úkor súkromia. Miesta so zvýšenou hustotou pohybu ľudí však priam volajú po ich umiestnení – dopravné uzly a kľúčové zastávky MHD, okolia obchodov a kaviarní/pohostinstiev, miesta známe zvýšeným pohybom narkomanov a dílerov.

(Ako sledujem volebné programy mojich politických partnerov i konkurentov, všímam si, že kamerové systémy si ako volebný sľub osvojili mnohí. Dúfam, že som vysvetlil lepšie než oni, prečo potrebu kamier zdôrazňujem ja.)

Nevymenoval som všetky svoje ciele. Mohol by som hovoriť o potrebe citlivej výstavby, o tom, že zeleň by nemala byť „verejný nepriateľ“, ale prirodzená súčasť bydliska. Alebo o svojom sne – trolejbuse z Mierovej či Prievozskej ulice do Petržalky – cez most Apollo. Napriek tomu na tomto mieste vymenúvanie svojich priorít ukončím a ďakujem všetkým, ktorí sa dočítali až sem.

Som presvedčený, že aj toto sú úlohy, ktoré čakajú samosprávu v nadchádzajúcom volebnom období. Budem rád, ak mi moji spoluobčania dajú príležitosť vyššie spomenuté tézy aj uvádzať do života.

Mgr. Martin Pener (číslo 28 v Ružinovskom obvode č.2 – Trávniky, Pošeň, Prievoz)

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk