Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Švédsky model? Nič pre nás!
27-07-2005 / Lukáš Krivošík / Ficoviny

Smer vypustil ako navijak pre voličov ďalšiu donebavolajúcu ficovinu. Vraj chce u nás po voľbách budovať sociálny model po vzore Škandinávie a najmä Švédska. Na svete existujú presne dva dobré dôvody, pre ktoré je švédsky model na Slovensko absolútne neprenosný.

Dôvod č. 1: pracovná etika

Ľavica často operuje Švédskom ako vzorom úspechu jej politiky, čo je zapríčinené najmä tým, že na iné príklady úspechu svojej politiky poukázať nemôže. Vo Švédsku by však zrejme bol úspešný akýkoľvek hospodársky a sociálny model. Je to najmä dané silným étosom týchto severských národov. Väčšina Švédov má v sebe hlboko zakorenenú protestantskú pracovnú morálku, ktorá už len z historických dôvodov nie je prenosná do slovenských pomerov.

Priemerný Švéd má k dispozícií priam kráľovské sociálne dávky. No ak má možnosť zamestnať sa, radšej si vyberie prácu pred váľaním si šuniek. Motivuje ho k tomu výchova i spoločenský tlak. Navyše prečo by sa Švéd mal uspokojiť s málom, keď môže mať veľa. Kto Švédov pozná, vie, že by si pre korunu dali aj prevŕtať koleno. Vo Švédsku tak majú veľkorysý sociálny systém, ale postoje obyvateľstva k peniazom by na Slovenku ľavica pranierovala ako „neodôvodnenú dravosť a chamtivosť“.

Nebudem teraz rozoberať nezanedbateľné problémy, ktoré škandinávske krajiny so svojím modelom majú. Stačí porovnať švédsku pracovnú morálku s tou slovenskou.

Slováci sú akoby „historicky predestinovaní“ na tvrdú manuálnu robotu, ale len keď je nad nimi pandúr. Ak sa ten na chvíľu otočí, už sa slovenský nevoľník narovnáva, naťahuje a hľadá, kde by sa ulial. Štyridsať rokov vlády komunistickej strany v nás tieto zlé návyky ešte upevnili.

Mnohé pracovné miesta boli udržiavané umelo. Robotník ráno prišiel do zamestnania, oprel sa o lopatu a osem hodín predstieral činnosť. Pre socialistickú pracovnú morálku bol typický syndróm alkoholizmu. Aj keď Smer a KSS tvrdia opak, aj pred rokom 1989 boli ľudia s prácou nespokojní. Mysleli si totiž, že napriek všetkému existujú ešte zamestnania, kde sa dá viac flákať, viac počas pracovnej doby chľastať a to všetko za viac peňazí.

Dôvod č. 2: zmysel pre poriadok

Protestantský étos a dlhá tradícia samosprávy i ľudovlády vychovali zo Škandinávcov zodpovedných svojprávnych ľudí, ktorí majú radi poriadok. Súdy vo Švédsku fungujú, rovnako verejná správa je nebývalo efektívna a orientovaná na zákazníka. Vo Švédsku neexistuje problém výpaľníctva.

Napriek vysokej miere prerozdeľovania je miera korupcie nízka. Ale to je opäť dané severským étosom. Keby v nejakom mestečku prišli za podnikateľom výpaľníci, ten by sa nebál zavolať políciu, a keby aj táto neexistovala, komunita by takéto kriminálne živly veľmi rýchlo vypudila zo svojich radov.

Kým v strednej Európe sa režimy menia každú chvíľu, Škandinávia má za sebou historickú kontinuitu, ktorá jej obyvateľom zabezpečuje istú zrelosť. Všetky tieto vlastnosti Škandinávcov, ktoré obdivujeme, sú najmä dedičstvom protestantizmu a sociálny systém je aj pre tento prirodzený severský étos zaťažkávacou skúškou. Socializmus totiž nikde na svete pozitívne hodnoty neposilňuje, naopak oslabuje ich.

Každopádne aj poriadkumilovnosť a čestnosť germánskych národov je do slovenských pomerov neprenosná. Socializmus nás opäť učil, že kto nekradne, okráda rodinu. Mnoho ľudí priznalo, že dalo úplatok, a kvôli príliš veľkému verejnému sektoru ľudia ani nemajú veľmi na výber.

Čo robiť so Slovenskom?

Keď ľavičiari vychvaľujú švédsky sociálny model, zabúdajú, že do 30. rokov 20. storočia vo Švédsku vládli desaťročia zástancovia slobodného obchodu. Už vtedy bolo Švédsko úspešnou krajinou. Slovensko vhuplo do fázy slobodného trhu až v roku 2002, aj to ospalo a nedostatočne. Avšak vývoj sa nedá preskočiť.

Samozrejme, je nutné, aby slovenská pracovná sila bola samostatná a proaktívna, ale k tomu ju ľavica nevychová. K samostatnosti nás vychová len tvrdý kapitalizmus. Nespútaný trh je najlepším liekom aj na to, aby chrbtica národa bola rovnejšia.

Miro Šatan raz o svojej skúsenosti s Američanmi napísal, že majú rovnú chrbticu a pevný stisk ruky. Sloboda a individualizmus – to je správny model pre Slovensko! Nie Ficovo váľanie sa v severskom snehu.

Lukáš Krivošík

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk