Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Robko a Zdeněk ako Laurel a Hardy
02-02-2005 / Lukáš Krivošík / Ficoviny

Po stretnutí s podpredsedom ČSSD a ministrom práce ČR, Zdeňkom Škromachom, nám Róbert Fico zvestoval prekvapujúcu novinu: „v Českej republike je životná úroveň vyššia ako na Slovensku“. Hm, a my sme sa už báli, že našu rubriku Ficoviny zrušíme pre nedostatok námetov.

StraŠpidlo ako vzor

Každý, kto dnes chodí do Čiech, stretáva sa so zaujímavým fenoménom. Po rokoch nezáujmu o Slovensko, mnoho Čechov obdivuje naše reformy a závidí nám dokonca nášho premiéra. V ČR neexistuje takmer nikto, kto by nenadával na tamojšie „grosstapo“ a väčšina občanov túžobne očakáva voľby, po ktorých sa do Strakovej akadémie pravdepodobne nasťahuje Mirek Topolánek z ODS.

Nevôľa českej verejnosti je spôsobená škandálmi sociálnej demokracie (najnovšie je to kauza Grossovho bytu), obrovským nárastom zadlžovania a všeobecnou atmosférou socialistickej zatuchnutosti, kedy sa popiera dokonca opodstatnenosť nevyhnutných štrukturálnych reforiem. Ľudia nie sú nadšený ani „eurohujerstvím“ svojej vlády, ktorá dosahuje takmer dzurindovskú úroveň servilnosti. Českým občanom sa nepozdáva snaha svojej vlády presadiť čo najskôr európsku ústavnú zmluvu. Berú to ako ďalší hazard sociálnej demokracie s budúcnosťou a ako pokus presadiť socialistické experimenty, ktoré by doma neprešli, okľukou cez Brusel.

Túto Českú republiku nám Róbert Fico dáva za vzor?

Myslia to úprimne

Róbert Fico pôsobí ako klon „Standy blbouna“, ako Česi familiárne označujú svojho premiéra. Rovnako ako Gross, aj predseda Smeru je až chorobne mocibažný politik, posadnutý premiérskym kreslom. Sú to dvaja karieristi, ktorí sú sociálnymi demokratmi a „myslia to úprimne“. A na konci ich snaženia bude český a slovenský podnikateľ, ktorý „mysliac to úprimne“, skončí ako sociálny prípad.

No sparingpartnera na spomínanom stretnutí robil Ficovi Škromach, nie Gross. To je ultraľavičiar, ktorého sa ešte aj český premiér snaží zbaviť a české médiá si z neho neustále robia srandu. Ale možno si Škromach nájde angažmán na Slovensku vo Ficovom lietajúcom cirkuse. Róbert Fico na spomínanej tlačovke vyhlásil: „Česká republika je pre nás dôkazom toho, že spoločnosť a ekonomika sa dá riadiť aj inak, ako to robí súčasná krajne pravicová vláda na Slovensku“. Predseda Smeru si to ani neuvedomil, ale týmto výrokom presne pomenoval svoj problém. Ako bývalý komunista, ktorý sa za to nehanbí, chce spoločnosť a ekonomiku RIADIŤ. Prečo? Kto mu nato dáva právo? Kto potrebuje, aby Fico riadil jeho osud a preberal za neho zodpovednosť?

Ekonomika najlepšie funguje vtedy, keď sa štát nepokúša ju riadiť a namiesto toho sa sústredí len na udržiavanie právneho rámca pre slobodné konanie jednotlivcov a firiem. Populizmus, karierizmus a neotrasiteľné presvedčenie, že štát vie robiť všetko lepšie ako občan alebo trh, nie sú jediné spoločné vlastnosti Fica a Grossa. Ďalším je neúspech. Tak ako ČSSD, aj Smer zakúsil neuveriteľný neúspech pri voľbách do Európskeho parlamentu.

Títo dvaja socialisti sú vlastne nuly. Fico je ešte možno väčšia nula ako Gross. Tomu sa aspoň splnila ambícia a dostal sa do premiérskeho kresla. Fico neuspel vo voľbách a potom sa tváril ako ukrivdený Jojo. Zbabral dvoje referendá o predčasných parlamentných voľbách a to napriek tomu, že tu podľa neho pôsobí „krajne pravicová vláda“, ktorá robí na občanoch „sociálne experimenty“. Minlotýždňové Sito bolo skutočným mementom. Nech je Kaník, aký chce, ale Fica zotrel dokonale. A to zdanlivo jednoduchou otázkou: čo ste za desať rokov v politike urobili vy pre občana? Fico sa zmohol len na veľavravné koktanie.

Predseda Smeru je štátny zamestnanec z povolania. Počas celej kariéry pôsobil len ako zamestnanec štátu, nikdy sa nemusel vystaviť riziku podnikania a konkurenčnému tlaku trhu. Takýto ľudia veľmi ľahko začnú brať podnikateľov ako zlodejov alebo ako ovcu, ktorú môžu beztrestne a v mene štátu ošklbávať.

Dôvody zaostávania

Vytvoriť logickú konštrukciu, že Slováci sa majú horšie, lebo práve teraz je pri moci pravicová vláda a Česi lepšie, lebo tam je vo vláde momentálne ľavica, je naozaj demagógiou najtvrdšieho zrna.

Slovensko, navzdory smiešnym vyhláseniam Róberta Fica, nezaostáva za Českom odvčera, ani od nástupu súčasných vlád v oboch krajinách. To zaostávanie je podmienené skoršou industrializáciou českých krajín, ktorá tam prebehla už na konci 19. storočia. Na Slovensku sa modernizácia začala až v 60tych rokoch 20. storočia a napriek tomu, že bol vtedy socializmus a systém štátneho plánovania narobil škody, kde len mohol, ľudia dnes za tento zázrak dávajú zásluhu komunistom.

Samozrejme, celý proces by sa odohral aj v trhových podmienkach a bez deformácií, ktoré dodnes zaťažujú slovenskú ekonomiku. Smerodajný, pri posudzovaní stavu v oboch krajinách, je aj vývoj po roku 1989. Práve vďaka federálnym inštitúciám sme nedopadli ako Srbsko a Bielorusko. Bez krytia z Prahy by sa Slovensko samotné na radikálnu šokovú terapiu nezmohlo. Neskôr, po rozdelení, v Čechách ešte niekoľko rokov pokračovala pravicová vláda Václava Klausa, kým u nás vytváral Mečiar akýsi lénny systém, jemu zaviazaných podnikateľov.

Klausove vlády mali svoje chyby, ale s tým primitivizmom, čo vládol u nás, sa to nedá ani porovnávať. Dnes Fico poukazuje nato, že na Slovensko chodia automobilky, kým do ČR sofistikovaná výroba s vysokou pridanou hodnotou. Lenže už zabudol, že ten typ investícií, čo k nám chodí dnes, prúdil do Čiech v 90tych rokoch. Ten schodík sa nedá prekročiť. Myslí si snáď predseda Smeru, že dokáže investície alokovať lepšie ako trh? So svojou komunistickou mentalitou typu poručíme větru dešti, určite!

Kým českí sociálni demokrati prevzali od ODS v podstate konsolidovanú krajinu, prvá Dzurindova vláda zdedila krajinu na pokraji bankrotu. Navyše prvé štyri roky brzdili nevyhnutné systémové zmeny práve súdruhovia z SDĽ (vtedy aj dnes Ficovi stranícki kolegovia), preto je scestné, ak predseda Smeru aj prvú Dzurindovu vládu označuje ako pravicovú.

Dôležitý je však trend. Ak by u nás ešte desať rokov vládla súčasná, pravicová zostava a v Čechách zase sociálna demokracia, zrejme by sme ich predbehli. SR a ČR si vlastne bežia navzájom do náručia. Slovensko tým, že sa vzmáha a Česko tým, že upadá. Ale až u nás nastúpi Fico a v Čechách Topolánek, zase nám neostane iné, len potichu závidieť.

Lukáš Krivošík

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk