Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Čo príde po DVD?
10-01-2005 / Ondrej Jombík / Rôzne

Hoci je dnes rozvoj DVD technológie v plnom prúde, vývoj obrazových a zvukových nosičov neustáva. Debata o nástupníctve po dnešných DVD sa rozbehla.

Časy, keď sa dáta ukladali na diskety alebo magnetofónové kazety, sú už neodvratne preč. Diskety nahradil CD-ROM, ktorého 750 megabajtová kapacita (v novších verziách dokonca 800 MB) bola oproti disketám s nanajvýš dvomi megabajtami takmer rozprávkou. Zastarala však aj CD technológia a nahradili ju „dévedečka“. Ich kapacita dnes dosahuje 4,38 gigabajtov. Akokoľvek sa nám môže zdať DVD technológia ideálna, vývoj ide dopredu: čoskoro ju vytlačí jedna z dvojice Blue-ray alebo HD DVD.

.zvíťazí zákazník

Nové technológie pracujú na princípe modro-fialového laserového lúča, ktorý nahradil doterajší červený lúč. Výhody sú zrejmé: vyššia frekvencia, kratšia vlnová dĺžka, viac prenesených bajtov za jednotku času, vyššia hustota záznamu, teda viac dát na menšom priestore. Veľkosť média pritom ostáva nezmenená, nové disky budú rovnako veľké ako CD/DVD nosiče. Kapacita však stúpne na 25 gigabajtov a v pláne sú aj zdokonalené médiá s kapacitou 50 až 200 GB.

Nové zariadenia by mali byť kompatibilné i s doterajším DVD. To je totiž natoľko rozšírené, že ho ani jedna z nových technológií nemôže ignorovať. Váš obľúbený film si tak pustíte aj na nových prehrávačoch. Od modrého lúča sa takisto očakáva, že plne nahradí súčasný štandard VHS, ktorý používajú klasické videorekordéry. Filmy si už teda nebudeme nahrávať na videopásky, ale na Blue-ray alebo HD DVD médium, ktorého aktuálna cena je asi 800 korún. Tá bude v budúcnosti určite výrazne klesať, tak ako pri každej novej technológii tohto typu. Samozrejme, za vývojom nových štandardov stoja veľké nadnárodné korporácie. V skupine okolo Blue-ray je ich hneď niekoľko: Dell, Hitachi, Hewlett-Packard (HP), JVC, LG, Mitsubishi, Panasonic, Pioneer, Samsung, Sharp, Sony, TDK, Thomson a dokonca aj tvorca pôvodného CD-ROM štandardu, firma Philips. V skupine okolo HD DVD sú takisto významné mená: Toshiba, NEC, Sanyo. Podporuje ich aj takzvané DVD fórum, ktoré sa pokladá za oficiálneho správcu DVD formátu – už na konci roku 2003 prijalo HD DVD ako regulárneho nástupcu DVD.

.veľký boj

Hoci oba nové formáty používajú takmer rovnakú technológiu, sú vzájomne nekompatibilné. Skupiny to však myslia so zápolením úplne vážne. Blue-ray minulý rok rozšíril rady svojich členov aj o výrobcov počítačov a komponentov, čím dal jasne najavo, že má záujem presadiť sa aj na poli informačných technológií. Skupina HD DVD zase zrejme úspešne zalobovala na americkom ministerstve spravodlivosti. To spustilo vyšetrovanie niekoľkých čelných výrobcov elektroniky, ktorí sú zakladateľmi skupiny Blue-ray, ale zároveň platnými členmi oficiálneho DVD fóra (ktoré presadzuje HD DVD) pre údajné marenie a brzdenie vývoja konkurenčnej technológie HD DVD.

V hre je naozaj veľa: okrem výhodnej pozície na trhu ide najmä o licenčné podmienky. Predpokladá sa totiž, že víťaz súboja neposkytne svetu svoje know-how zadarmo, ale svoju technológiu si ochráni mnohými patentmi. Záujemcovia o výrobu zariadení alebo nosičov budú musieť získať príslušnú licenciu, ktorá nebude najlacnejšia. Okrem zaručeného príjmu je to tiež spôsob, ako monitorovať či eliminovať prípadnú konkurenciu. Má to však aj druhú stránku – ak by boli licenčné podmienky pre alternatívnych výrobcov nevýhodné, presmerovali by pole svojej pôsobnosti inam a technológia by nemohla zaznamenať výrazný rozmach.

V minulosti sa podobné technologické súboje už odohrali. Kým VHS sa v 80. rokoch presadil na úkor Betamaxu a znamenal tak prakticky jeho definitívny zánik, DVD-R(W) a DVD+R(W) existujú paralelne vedľa seba. Mnohé súčasné zariadenia podporujú oba formáty a dnes už len málokoho trápi, že najskôr tu bolo DVD-R(W). Neskôr skupina výrobcov, nápadne pripomínajúca tú dnešnú z Blue-ray, prišla v zložení Dell, HP, Verbatim, Philips, Sony a Thomson s novým formátom DVD+R(W). Ten bol plne kompatibilný a priniesol mnoho nových vlastností a vymožeností. Zápas sa tak skončil nerozhodným výsledkom, ktorý však teraz, pri DVD ďalšej generácie na báze modrých lúčov, určite nenastane.

.rozhodne Ázia?

Nová technológia zrejme dorazí už tento rok, jej rozmach však zaznamenáme až v ďalšom. Šance oboch súperov sú vyrovnané, no mierny náskok má Blue-ray. Firma Sony plánuje už v najbližších týždňoch vydať Playstation s Blue-ray mechanikou. Aj HD DVD má tromf: podporujú ho popredné americké filmové štúdiá (okrem tých, ktoré patria Sony) a ich vplyv nie je zanedbateľný. Taiwanskí výrobcovia optických médií zatiaľ ticho vyčkávajú. Ich produkcia tvorí takmer 35 percent celosvetovej výroby optických diskov a práve ich sympatie môžu rozhodnúť. Aj súboj o budúcnosť DVD dobre ukazuje, kto ovládol technologický vývoj.

Ondrej Jombík
Autor pôsobí v oblasti informačných technológií.

Písané pre časopis .týždeň

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk