Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Hip Hop for Jesus
06-11-2004 / Matúš Demko / Kultúrna vojna

Michal Komárek svoju reportáž s názvom Hip Hop for Jesus v 37. čísle Reflexu začína takto: „Křesťanské církve nespí. Některé okázale, jiné skromněji zpracovávají „srdce a mysli“ mladých lidí s cílem proměnit tento hříšný svět. Běžná představa, že v této k víře vlažné zemi jsou církve za zenitem a mládež nezajímají, je zcela mylná.“

Autor približuje medzinárodné kresťanské združenie ACET (názov odvodený od AIDS, Care, Education, Training), špecializujúce sa na prednášky o AIDS. „Základom výkladu je něco jiného: jediná skutečná cesta, jak se AIDS vyhnout, je příklon ke křesťanství. A je to navíc i jediná správná cesta pro život. Je to cesta, jež vede k proměne vlastní mysli a postupně i celého světa, který spěje do katastrofy.“ Ďalej je v článku citovaný aktivista Apoštolskej cirkvi Michal Malina, hovoriaci o festivale KristFest: „My prostě nejsme smutní vážni lidé z kostela, co poslouchají nejvýš duchovní varhanní hudbu. Jsme docela normální šťastní lidé. Vždyť to, co On vytvořil, nezastará, všechno, co vytvoril Bůh, je stále cool a in.“ Modernosť kresťanstva festival dokladá autom s nápisom Hip Hop for Jesus, spievajúcou rapperkou („Každá věc má svůj rub a líc. Každá věc má svůj rub a líc. A Ježíš, ten ti řekne víc.“), seminármi, workshopmi, plážovým volejbalom, break-danceom.

Člen Apoštolskej cirkvi Matouš na autorovu otázku, či je slobodný, odpovedá: „Ano, já jsem svobodný. Na rozdíl od lidí, kteří propadli třeba perverzím nebo drogám. Ti do toho zabředají stále hlouběji. Ale já mohu kdykoliv říci: Bože, promiň, ale už s Tebou ve svém životě nepočítám. Byla by to ovšem ta největší hloupost, kterou bych ve svém životě udělal.“

Spomínaný Michal Malina je lektorom Křesťanské akademie mladých. Ich vízia je jasná: „Změnit svět skrze plně odevzdané následovníkmi Ježíše Krista.“

Celý príspevok bol písaný v duchu, že aj tí kresťania sú normálni, veselí a prirodzení ľudia. Majú svoje chyby, v niektorých veciach nemajú jasno, ale hľadajú pravdu. Prekvapuje však záver článku, ktorý je diametrálne odlišný od toho, čo bolo jeho jadrom:

„Představuji si, jak by vypadal svět proměněný oddanými následovníky Krista. A jímá mě hrůza z pomyšlení, že by se do sítí cirkví dostaly moje děti. Ne, rozhodně to neznamená, že bych je chtěl vychovávat k primitívnímu konzumenství, promiskuitě, nevěře, bezuzdnému hýření, tolerancii tvrdých drog či přesvědčení, že se jejich netýka hrozba AIDS a interrupce je morálně bezproblémový chirurgický zákrok. Jenže právě tak to vidí cirkevní aktivisté: svět je černobílý, je to dualistický systém extrémů, Dobra a Zla – na jedné straně oddanost pravé lásce a Kristu, na straně druhé katastrofa."

...

„Představuji si, že v proměněném světě by byly homosexualita a nemanželský sex trestné, rozvody ztížené nebo zakázané, o interrupcích ani nemá smysl mluvit. Na školách by se povinně vyučovalo křesťanství, trápná hypotéza o vzniku člověka z opice by byla odložena na smetiště dejin. A protože dělba o poklad pravé víry je povinností každého správneho křesťana, není vyloučenou, že křest by byl povinný. Připadá vám to jako přehnané? Samozřejmě, není příliš pravděpodobné, že by křestané u nás získali takový politický vliv. Ale když sleduji dav tančíci pod heslem, které prezentuje pochyby bezmála jako morální poklesek, přestanete sa docela rychle křestanskému radikalizmu posmívat. Vám by se společnost přetvořená podle představ Křesťanské akademie líbila? Mně ne.“

Nedá sa súhlasiť s autorovu myšlienkou, aby kresťania neboli v politicko-spoločenských štruktúrach. Autor si vyfabrikoval spoločnosť pretvorenú kresťanmi: je v nej trestný nemanželský sex, homosexualita, rozvody sú zakázané, povinne sa vyučuje kresťanstvo... Uf, hrozivá predstava, škoda len, že v budúcnosti ju nebude mať kto uskutočniť. Prečo?

Prvý dôvod je práve ten, ktorý autor spomína: zrejme kresťanské politické strany nezískajú obrovský politický vplyv. Druhý dôvod, prečo by sa spoločnosť nemala stať „kresťansky totalitárnou“, je ten, že by to zrejme spôsobilo odlev kresťanov. Človek neprijme veci, ktoré má nanútené. Ak ich prijme dobrovoľne, je väčšia pravdepodobnosť, že im ostane verný. Preto by totalitné a autoritárske implikovanie kresťanstva na celý štát spôsobilo viac škody ako osohu.

Kresťanstvo by sa určitým spôsobom malo správať trhovo – ponúknuť svoj potenciál na trhu ideí. Ľudia sa slobodne rozhodnú, či prijmú jedinečné a úžasné myšlienky kresťanstva.

Aj keď som proti interrupciám, nemanželskému sexu, rozvodom, ich zákazom či trestnosťou by sa v princípe nič nezmenilo – ten, kto chce vykonať zlo, cestičku si nájde. Znížiť počty zavraždených detí, rozvodov, neželaných tehotenstiev sa dá vybudovaním kvalitnejšej spoločnosti, ktorá si vyberie morálku. Zdôrazňujem: slobodne vyberie.

Som proti registrovaným partnerstvám homosexuálov, ale nikdy by som nedal hlas strane, ktorá by povedala, že homosexualita je trestná. Je to omnoho širší a hlbší problém. Ak je homosexualita vrodená, znamenalo by to, že človek by išiel do väzenia za to, čo nezavinil. Za to, čo nemohol ovplyvniť.

Nech teda kresťania idú do štruktúr. No nech sú tam takí, akí majú byť: dobrí, morálni, skutoční a pravdiví. Nech tam nie sú pokrytci, bezpečne ukrytí pod pláštikom kresťanstva, ktorí škodia kresťanstvu, kresťanom a v neposlednom rade i Cirkvi.

Matúš Demko

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk