Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Konzervatívne NIE Bushovi
02-11-2004 / Martin Oravec / Komentáre

V rámci plurality konzervatívnych názorov prinášame pohľad, s ktorým redakcia nemusí súhlasiť.

Konzervativizmus nie je ani tak ideológia ako skôr politika zdravého rozumu. My, konzervatívci, presadzujeme v živote spoločnosti hodnoty, ktoré sa overili v minulosti – napríklad fiškálnu disciplinu, uvážené presadzovanie sociálnych zmien, ako i čestnosť v spoločenskom živote. Z týchto troch dôvodov nám zdravý rozum hovorí, že ďalšie volebné obdobie s Georgom W. Bushom v pozícii amerického prezidenta viac poškodí ako posilní hodnoty, ktoré presadzujeme.

Z hľadiska domácej politiky bude Bush zapísaný v učebniciach dejepisu ako prezident, ktorý zadĺžil USA viac ako všetci prezidenti pred ním dohromady. Zníženie daní a zvýšenie výdavkov nie sú hlavným dôvodom prečo sa Amerika dostala z hospodárskej recesie pomerne rýchlo – oveľa väčšiu rolu zohrala americká centrálna banka. Navyše prezident bezprecedentne rozpoltil americkú spoločnosť a bezdôvodne zradikalizoval prívržencov ako i odporcov svojej politiky.

Konzervatívci o nadradenosti svojich princípov a hodnôt svojich občanov presviedčajú, nedonucujú ich proti ich vôli, napríklad dodatkami k Ústave. Finančná nedisciplinovanosť a spoločenská arogantnosť týchto rozmerov sú očividným hrubým porušením zásad zdravého rozumu.

Bushova zahraničná politika, diktovaná neokonzervatívnymi sociálnymi inžiniermi, patrí na smetisko dejín. Akokoľvek možno súhlasiť s odstránením tyrana na čele diktatúry, zdôvodnenie a metódy použité v prípade Iraku boli úbohé. Bush chcel stabilnú a vzornú demokraciu v centre Blízkeho Východu, namiesto toho má chaos a bezprávie. Neokonzervatívci chceli exportovať nadradené spoločenské zriadenie do sveta, namiesto toho majú poníženie v podobe Abú Graib a Guantamo Bay. Americká vláda dúfala v odstrašujúci príklad pre všetky krajiny vyvýjajúce zbrane hromadného ničenia, namiesto toho sa dočkala Severnej Korey a Iránu.

Spoločnosť sa nedá zmeniť šibnutím čarovného prútika bez nedoziernych a kontraproduktívnych následkov, či už v osemnástom alebo v dvadsiatom prvom storočí. Edmund Burke a zdravý rozum nech sú nám svedkami.

V americkom politickom systéme, kde Kongres hrá dôležitú úlohu, nejde ani tak o politické presvedčenie prezidenta, ako skôr o jeho osobný charakter – inteligenciu, rozhľad, sebadôveru, ako i schopnosť priznať si minulé chyby a poučiť sa z nich. Súčasný prezident je hrdý na svoje podpriemerné známky na univerzite, mýli si Slovensko so Slovinskom, v debatách mu tajne našepkávajú jeho poradcovia a nevie identifikovať tri chyby, ktoré spravil počas posledných štyroch rokov. Pridajme k tomu nezdôvodnené zadlženie budúcich generácií, bezprecedentné zradikalizovanie americkej politickej kultúry a kolosálne chyby v zahraničnej politike – ďalšie štyri roky vlády Georga W. Busha by boli kontraproduktívne pre vyznavačov pravých konzervatívnych hodnôt tak v USA, ako i vo svete.

Hoci protikandidát John Kerry je ľavičiar, často mení kabát, je fiškálne zodpovednejší a ochotný spolupracovať so zahraničím. Ak aj zvíťazí, s najväčšou pravdepodobnosťou bude vládnuť s protiváhou silného republikánskeho Kongresu. Počas jeho vlády žiadny socialistický puč v USA nehrozí, zatiaľ čo štyri roky mimo vlády prospejú Republikánskej strane oprášiť pôvodné konzervatívne ideály. Inými slovami, Spojené štáty, celý svet, a predovšetkým samotný George W. Bush nie sú pripravení na ďašie štyri roky vlády súčasneho amerického prezidenta.

Martin Oravec

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk