ISSN 1335-8715

25-10-2005   Václav Klaus   EUtópia   verzia pre tlač

Efektivně fungující trhy potřebují dobrou politiku

Musím říci, že i když téma dnešního panelu v Alpbachu znám, příliš mu nerozumím. Asi se od nás očekává, že s porozuměním přijmeme jeho název „Globalizace – trh versus politika“. To nemohu. Nerozumím totiž použití slova „versus“. Nebo možná rozumím, ale pak musím dodat, že hypotézu, která za tímto názvem implicitně stojí, nepřijímám.

Reakcia na príspevok

RE: Klaus !
autor: Braňo
pridané: 29-10-2005 12:22


Pointu clanku zalozil Klaus na cistote pojmov, o ktoru mu vsak zjavne nejde, co je badatelne v celom clanku.

Tezu trh versus politika by mu vysvetlil hociktory anarcokapitalista amater.

"Trhy politiku potřebují. Trhy potřebují politiku, která je jim nakloněná – či jak se říká – vůči nim přátelská."

Toto je priklad. Hocikto by tu mohol reagovat na Klausa a napisat clanok, ze ved aj Keynesiani napomahaju trhu (hlavne pracovnemu) priatelskou politikou.

"Jejich známé námitky jsou většinou tak absurdní, tak naprosto nepodložené a neobhajitelné, že se jimi na tomto fóru snad ani nemusíme zabývat."

Samozrejme, ze sa nimi Klaus zaoberat nebude, lebo sa v tejto problematike zjavne neorientuje. Antiglobalisti su pre neho iba hosi s kuklami hadzuci dlazobne kocky do vykladov...

Ak vsak niekto z nich poukaze na nedemokraticke a aj ekonomicky uplne iracionalne praktiky niektorych institucii napr. OSN (BR, IBRD, MMF, atd.), ktorych prikladov je neurekom a veruze su podlozene aj obhajitelne, tak sa Klausovi zrutila cela jeho teoria zahrnujuca ako vidim aj psychoanalyticke prvky (ktore ani nekomentujem) :-)

Potom hovorit o niekoho kratkozrazrakosti je od Klausa dost trufale.

"Tyto překážky byly vybudovány lidmi, kteří zastávají staré merkantilistické omyly a předsudky a kteří nevěří, že je svobodný trh „hrou s kladným součtem“."

Bohuzial, toto nie je otazka viery, ale vedy. Toto treba skumat, nie tomu verit a "tymi ostatnymi nazormi sa nezaoberat".

"Rozsah mezinárodních transakcí se stále zvětšuje."

Samozrejme. Toto simplicisticke uvazovanie je pre takychto ludi typicke. Bez vyskumu struktury tychto transakcii je takyto udaj uplne nepouzitelny. Paradne by sem zapadla napr. problematika hedgovych fondov, alebo azijska kriza.

"Píše se tam i o „oslabování státu“ a o „zániku národních států“. Oba tyto jevy asi v jistém smyslu existují, to ale neznamená, že jsou nutně spojeny s globalizací."

Usmevneee. Oba tieto javy ASI V ISTOM ZMYSLE EXISTUJU, ale nie su NUTNE spojene s globalizaciou. Hehe. Zivo si predstavujem Klausa ako sa musel premahat pri tvorbe tejto vety (hlavne z prvej polovice), a rozhodnuti, ci ju do clanku vobec dat.

Keby totiz nepriznal, ze globalizacia skutocne vedie v istom smere k oslabovaniu statu, tak uz by vyzeral ako uplny... Klaus urcite dobre vie, ze nositelmi globalizacie su hlavne TNK a "sila" (resp. oslabenie) statu je v tomto smere uplne evidentne. Ibaze to nenapise.

Miesto toho vybral argument o supranacionalizme a vobec sa necudujem, ze si nevybral supranacionalizmus medzi Australiou a Novym Zelandom, ale ten ktory je v Europe.

"Organizují je lidé, kteří jsou přesvědčeni o potřebnosti těchto změn a kteří nám tvrdí, že zvětšování teritoriálního rozsahu hospodářských aktivit vyžaduje oslabování státu a že vyžaduje existenci supranacionálních institucí."

Vyvrcholenie. Pochybujem, ze toto niekto tvrdi. Na prvy pohlad sa skor zda, ze Klaus vobec nechape priciny a efekty integracie, resp. integraciu chape len vo vyzname "zvacsovania !!!teritorialneho!!! rozsahu hospodarskych aktivit".

Klaus chcel pravdepodobne argument o nadnarodnych istuticiach zosmiesnit, tak pouzil vyraz teritorialne rozsirenie (ako keby o nic viac neslo)...

"Tuto jejich hypotézu nemohu přijmout. Je to přesně naopak. Zvětšování prostoru ekonomických aktivit vyžaduje převládnutí liberálního řádu, nikoli posilování nekontrolované moci supranacionálních institucí."

Opat nekonzistentnost. Ked antiglobalisti vystupuju proti nekontrolovanym a nedemokratickym supranacionalnym instituciam, tak ich Klaus kritizuje alebo ignoruje. Vzapati vsak pride s rovnakym nazorom a samozrejme ho nema nicim podlozeny, akurat ho "nemoze prijat"...

"K tomu bohužel mohou přispět špatně interpretovaná globalizace a falešná očekávání s ní spojená."

Tato Klausova interpretacia globalizacie by ma inak, vzhladom na nekonzistentnost jeho nazorov, velmi zaujimala. Pri tunelovom videni a mysleni Klausa a vobec jeho esencialnom pohlade na ucel hospodarstva, by tato interpretacia urcite zacinala nejakou efektivitou a produktivitou trhov a pod...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group