ISSN 1335-8715

22-10-2005   Ján Dinga   Komentáre   verzia pre tlač

Problém tejto krajiny

Po vyše troch mesiacoch strávených v Spojených štátoch je návrat na Slovensko trochu zvláštny. A ešte zvláštnejší je pohľad na našu politickú scénu po tom, ako má človek možnosť spoznať americké vnímanie politickej kultúry.

Reakcia na príspevok

RE: Absolutna pravda
autor: v.B
pridané: 28-10-2005 17:42


"Dakujem, toto je bola prakticka ukazka relativistickeho resp. pragmatickeho pohladu." - presnejsie povedane ukazka toho k akym rozporom tento pohlad vedie :-)

"kazdy hust svoje a tiez ma pravdu :-)" Presne tak." - Mne ako vedcovi tento dosledok pripada uplne absurdny.

"Teraz si sa postavil na stranu extremneho racionalizmu" - Coze ? Ved spominam empiriu - to je extremny racionalizmus ?

"Potom zial boh neexistuje," - To teraz neriesime.

"Navyse medzi "faktom"(empiriou) a jeho interpretaciou je vzdy deliaca ciara, ciara nasich zelani a priani." - Skor by som povedal ze aj ciara ciara hodnot - lenze tie tiez nie su subjektivne

"Ked nevieme aka AP je, tak k nej nemozeme iterovat" - Hlboky omyl, ved iteracna metoda ma zmysel prave preto ze presny vysledok nepozname, iba sposob ako spresnovat uz existujuce riesenia. Keby sme ho presne poznali tak ziadna iteracia nie je potrebna. Mal si nejaky semester matematiky ?

"Ale ako vieme, ze pozitivnym smerom sa meni stupen konania AP a kedy spozname vlastne AP definicitve? Spozname ju niekedy? " - Ked budeme falzifikovat neuspesne teorie, to co ostane sa nutne musi k AP blizit, ci ju niekdy spozname na 100%, to asi nie

"A co su vlastne axiomy?" - Taku siroku otazku naozaj nebudem riesit

"Ako si prisiel na to, ze prave AP ma ako axiom opodstatnenie? O co viacej sa priblizime k vysvetleniu "povahy pravdy", ked akceptujeme tento axiom?" - V tom je prave pointa, o tom som pisal. Ak ho neakceptujeme, tak mozeme nase skumanie skoncit skor nez sme ho zacali. Naco mam hladat pravdu ked neverim ze existuje ? Apreco mam odkopnut celu logiku (k naruseniu ktorej vedie relativizmus), ked sa tak dobre osvedcila ?

"Bud je pravda dana(absolutna) nezavisla od cloveka alebo je obrazom ludskych tuzob, priani, zaujmov. Nenapada ma ziadna ina zasadna uvaha o povaha pravdy, ktora by sa viedla." - No s tym suhlasim ze bud A alebo B. Len nevidim argumenty, podla ktorych si sa rozhodol ze A. Dogmaticky nieco tvrdis, co podla mna nie je dokazatelne, a nie je to ani logicky nutne, a dokonca ani uzitocne :-)

"Zavisi pravdivost vedeckeho tvdenia na tom ci sa to niekomu zda uzitocne alebo nie ?"- Samozrejme. Jablko pada je bezne povazovane za rovnako pravdive ako teoria relativity einsteinova vo vedeckych kruhock. Treba dalsie dokazy?"

Ak dobre rozumiem ako to myslis, tak sa principialne mylis a tvoj omyl 100% vyvracia tvoje tvrdenia. Newronova teoria je NEPRAVDIVA, da sa falzifikovat, ale na popis mnohych javov staci, je preto UZITOCNAA. To dokazuje, ze UZITOCNOST a PRAVDIVOST su uplne odlisne veci. Teoria relativity naproti tomu je lepsia lebo popise aj to co Newton nepopise, je preto lepsou aproximaciou AP. Je k nej blizsie.

"Samozrejme, ze z individualneho hladiska je jeho kriterium rovnocenne, ale jeho pristup nie je ochotne akceptovat sirsie okolie," - Sam uvadzas priklady ked vacsina robila zle, je teda spravnost vecou vasciny ? Alebo presvedcenia ? Asi nie. Zjavne tento relativizsticky pristup len nahrava "zlym". Pristup zalozeny na AP a iteraciach mozu "zli" vyuzit len velmi tazko, pretoze to by museli vysvetlit preco porusuju tolko tych "starych" moralnych hodnot.

"Zase zostavame len pri subjektivnych pocitoch o tom, ci to alebo ono ma k nej blizsie alebo nie."
Nie, empiria, logika, falzifikacionizmus, to nie su ziadne subjektivne pocity.

"Ale na zaklade coho rozlisujeme medzi pravdivymi a nepravdivymi tvrdeniami a odkial vies, ze to co uzname za pravdive nas priblizi k absolutnej pravde." To iste ako v predch. odstavci.

"Navyse, ako mozeme uznat nieco za pravdive, ak predpokladame absolutnu pravdu, ak nevieme v akom vztahu je to k absolutnej pravde?" V zmysle Poppera, ktoreho si zrejme cital. No problem.

"Nevidim v tejto uvahe nic hodnotne pre nasu diskusiu." - Bola to len mala ukazka ako vyradit zle teorie z uvah o AP

"ktore maju k AP blizsie nez ine, niektore su jej zrejme velmi blizko." Ktore su to?
Napr v oblasti moralky ze kradnutie je zle, alebo v oblasti prava a ekonomie ze respekt k vlastnictvou vedie k rastu bohatstva.

"Prave popper ma blizko k pragmatizmu, ked sme uz pri nom." - Uz minule som mal dojem ze si pochopil Poppera uplne mylne. Popper ma poriadne daleko k tomu aby relativizoval pravdu a odvolaval sa na vacsinu a na rovnocennost nazorov. Precitaj si jeho teoriu pravdy (Otvorena spolocnost...)

"Navyse, skus aplikovat empiriu a logiku na moralne sudy, kde tiez vidis absolutno." To vzdy robim

"Nezhoda s realitou nie je nicim inym ako poukazanim na nepraktickost(nepouzitelnost) takej ci onakej pravdy. Nicim inym." - Takto definovana nepraktickost je len redundantny pojem k nepravdivosti v beznom zmysle pouzivanom vo vede.

"Zacnime tym, ze mi prezradis, co znamena bezny relativizmus." - To co si napisal v odstavci o "vascine" a jej pocite spravnosti.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group