ISSN 1335-8715

19-02-2004   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Sociálna spravodlivosť podľa F. A. Hayeka

Keď v roku 1990 postupne ako domček z karát popadali totalitné režimy vo východnej Európe, zdalo sa, že sloboda s definitívnou platnosťou zvíťazila nad diktatúrou, pravda nad lžou, život nad smrťou, a láska nad nenávisťou. Zdalo sa, že nový zápas bude zvádzaný skôr ako boj lásky proti sebaláske, života proti nihilizmu, pravdy proti hmle politickej korektnosti, a zodpovednej slobody s absolútnou voľnosťou.

Reakcia na príspevok

fundamentalizmus
autor: Alfred Shiller
pridané: 20-02-2004 14:04


Dakujem za zaujimavy clanok, ktory otvara mnohe otazky fungovania spolocnosti. Chcel by som pridat svoj nazor.
Clanok sa mi zda svojou formou a obsahom velmi jednostranny. Dokonca mi pripomina referaty o Marxovi, Engelsovi, Leninovi.., ktorymi nas zasobovali apolegeti byvaleho rezimu. Stava sa osudom velkych myslitelov, ze ich davovi priaznivci, neschopny kritickeho usudku, ich ucenie pochopia vo velmi zjednodusenej forme, ktoru potom hlasia za jedinu pravdu. Podobne sa mi javi aj posadnutost sucastnych intelektualov vizou (ideou) slobodneho trhu. Opet tu mame dogmaticku doktrinu, ktora jedina dokaze neomilne posudzovat co je spravne, a co je zle ('socialisticke' intervencie statu do ekonomiky). Chapem aj lakavost tejto doktriny pre krestanov, mame tu nejaku magicku silu (neviditelna ruka trhu), proti ktorej je vsetko ludske snazenie zbytocne (socialne inzinierstvo). Celkom teda zapada do fundamentalnych krestanskych predastav o dobre a zle.
Ja by som vsak nevidel az taky markantny rozdiel medzi intervencionalzmom a neintervencionalizmom, ako ho zvyknete stavat. Ak sa nad tym hlbsie zamyslite, pochopite ze na to, aby nik neintervenoval do ekonomickych procesov, potrebujete moc, ktora svojimi intervenciami takymto intervenciam zabrani. Na tieto intervencie potrebujete kriteria, ktore musi niekto urcit a v ktorych spravnost sa da sice verit, ale definivne sa potvrdit neda. Tym padom sa politika neintervenovania stava len jednou z moznych intervencnych politik, nie niecim absolutne odlisnym, a preto spravnym, tak ako si mnohy myslia. Je dolezite pochopit, ze vami preferovana politika je tiez postavena na socialnom experimente a nemusi byt nevyhnutne jedinym spravnym riesenim.'
Vidim, ze trpite zaujatim voci planovanej ekonomike. Ked sa pozrieme realite hlbsie do oci, zistime, ze v sucastnosti je prave planovana ekonomika najuspesnejsim modelom. Po manazerskej revolucii v 30. rokoch USA sa podniky vybavili vykonnym planovacom aparatom, ktory ich nechava z casti nezavislymi na okamzitom spravani sa trhu. Vlastne ten si z velkej miery svojimi marketingovimi metodami vytvaraju. Takyto aparat ziskal vdaka postupnej strate priamej vazby medzi vykonom a odmenov byrokraticky charakter. Ten vsak buricom proti statnej byrokracii zrejme neprekaze, lebo je privatny, teda zakonite dobry. Zaujmy tejto skupiny oligopolistov obhajuje tradicne republikanska strana USA. Mne osobne sa zda, pravou pricinou sucasnej popularity pravicovych myslienok je ich neschopnost odhalit realitu.
Ulohou vlady je podla mna riesit problemy, ktore trh (ako vsucastnosti najefektivnejsia forma alokacie) svojimi zlyhaniami sposobuje. Nie nic nerobyt, maximalne ochranovat vysledky takychto zlyhani.
Paci sa vam pluralita nazorov a evolucia najlepsich znich. Podla vas sa tento proces uz skoncil a vyvrholil vo vasom presvedceni?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group