ISSN 1335-8715

16-02-2004   Marek Hrubčo   Ideológia   verzia pre tlač

Konzervativizmus ako viera v zázrak?
Sloboda z kresťanskej perspektívy

Liberální institut na svojej stránke uverejnil článok Josefa Šímu s názvom „Konzervativizmus ako viera v zázrak“, v ktorom okrem kritiky konzervatívcov a ich „naivnej viery v schopnosť štátu, politiku záujmových skupín” a „dobro konajúci štát“ možno nájsť aj pokusy hľadať rozdiel medzi libertarianizmom a konzervativizmom.

Reakcia na príspevok

Re: reakcia
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@p.ls
pridané: 19-02-2004 16:06


Liberalny raj USA??? Ved v USA chodi do kostola podstatne viac ludi ako v Europe!!! A ta atmosfera je tam uplne ina. Clovek ma naozaj pocit, ze sa zucastnuje na zivej viere.

Inak, predvcerom som cital prieskum, podla ktoreho 60% Americanov veri, ze udalosti v Biblii sa naozaj odohrali (potopa, stvorenie za sedem dni, atd.), naopak 90% Americanov odmietlo v Europe tak rozsireny nazor o tom, ze za Kristovu smrt su zodpovedni Zidia...

Marek tu mas nieco pomylene. Ludia, ktori z USA odchadzaju lebo sa v Europe citia "slobodnejsi" nie su ani tak krestania, ale lavicovi liberali, marxisticki intelektuali, dezerteri este z cias vietnamskej vojny, homosexualy a kadejaki uchylaci.

Ta "sloboda", ktoru citia v Europe je asi o tom, ze v USA je predpisane, kolko precent zadku mozu odhalovat zenske bikiny a kupat sa hore bez na verejnej plazi nie je v USA dovolene. V Europe je bezne, ze sa zeny opaluju pri mori hore bez a nikomu to nevadi, to je asi tak ta "sloboda", ktoru American v Europe moze pocitovat. Ale politicky a ekonomicky (zapadna) Europa urcite slobodna nie je.

A chcem sa Ta este spytat, kto su ti tajomni libertariani??? Ved tych je na Slovensku mozno pat. Ak samozrejme neratas za "libertarianov" normalnych klasickych liberalov (Hayek, Mises, atd.) tak ako to neustale robi Dewey.

Precitaj si moj clanok o Hayekovi. Ja naozaj neviem, ci medzi katolickou socialnou naukov (ako ju poznam) a napr. jeho filozofiou je rozpor, ktory by mal v praktickej politike mat nejaky dosah. Rozpor moze byt tak v interpretacii niektorych knazov, ktori zabudaju, ze socializmus je socializmom aj ked ma adjektivum krestansky-.

Mozes samozrejme namietnut, ze Kanikova a Miklosova politika je proti katolickej socialnej nauke, ona vsak urcite nie je v sulade s klasickym liberalizmom. Ani len ten Hayek netvrdi, ze rusit davky invalidom je spravne. Spravne je zobrat davky Romom a v krcme traviacim zdravym Oravakom ale nie ludom, ktori si pracu nevedia zabezpecit s objektivnych pricin. Zial, Kanik berie aj invalidom a to nie je ani krestanske, ani liberalne ani pravicove.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group