ISSN 1335-8715

16-02-2004   Marek Hrubčo   Ideológia   verzia pre tlač

Konzervativizmus ako viera v zázrak?
Sloboda z kresťanskej perspektívy

Liberální institut na svojej stránke uverejnil článok Josefa Šímu s názvom „Konzervativizmus ako viera v zázrak“, v ktorom okrem kritiky konzervatívcov a ich „naivnej viery v schopnosť štátu, politiku záujmových skupín” a „dobro konajúci štát“ možno nájsť aj pokusy hľadať rozdiel medzi libertarianizmom a konzervativizmom.

Reakcia na príspevok

RE: reakcia
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 17-02-2004 14:29


Je to dobry clanok. Treba ale rozlisovat. Ja vidim problem v rychlokvasenych "pravicovych liberaloch", ktori pochopia niekolko jednoduchych myslienok, ako ze nizke dane napomahaju hospodarskemu rastu, stat nam nema zasahovat do zivota atd.

Nakoniec to dojde do stavu, ked na Sme.online vypisuju, ze cirkev nema byt financovana z "ich dani", ze cirkev ohrozuje slobodu a ze nabozenska vychova nepatri do skol.

Keby pritom skutocne poznali ucenie klasickych liberalov, napr. rakuskej skoly, muselo by im byt jasne ze jednu vec trh sam od seba nevyriesi (hoci vyriesi vela).

-Slobodny trh nemoze existovat v prostredi rozvratenej moralky a nestabilnych institucii. Jasne, krestanstvo nie je bezchybne, ale je to jediny moralny kodex, ktory boli Slovaci schopni v priebehu dejin aspon ako tak prijat.

My nie sme Nemci, kde iste kriticke mnozstvo ludi sice nie je trebars veriace, ale uznava Kantov kategoricky imperativ ako moralny kompas pre seba.

Ak chceme aby sa trh nezvrhol, potrebujeme ako jeho ucastnici moralnu oporu vo svedomi a v stabilnych, ferove pravidla hry, vynucujucich institucii.

Pseudoliberali z ANO to nikdy nepochopia. Pochybujem, ze Ruskovi hovoria nieco mena ako John Locke alebo J. S. Mill.

Fakt ale je, ze napr. potiehnutie nabozenstva a etiky aj na prvy stupen zakladnych skol napomaha k vytvaraniu prostredia pre zdrave fungovanie slobodneho trhu a pre efektivnejsiu tvorbu bohatstva.

K Hayekovi je autor myslim trochu nespravidlivy. Bol sice ateista a zo zaciatku mal k nabozenstvu skepticky vztah, ale neskor uznal, ze nabozenstvo uchovava iste hodnoty toho co on nazval "rozsireny poriadok" a osobitne vyzdvihol katolicizmus ako najefektivnejsieho uchovavatela.

Problem protestantizme vidim v tom, ze ustupil z vlastnzch hodnotovych pozicii (vid. homosexualni biskup v anglikanskej cirkvi). V USA je vidiet ako kalvinske a luteranske denominacie s ustupom od hodnot stratili vela clenov. Zial, podobne "podkladanie sa mode" existuje aj v katolickej cirkvi, vid. Hans Kung.

Krizu protestantizme vidime myslim aj na Slovensku. Kde je ta intelektualna zakladna evanjelikov, ktora starocia pomahala narodu prezit? Zda sa mi, ze dnesna ECAV si hovie v zavetri katolickej cirkvi a ze jej to v podstate tak vyhovuje.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group