ISSN 1335-8715

20-10-2005   David Ravic   Slobodný trh   verzia pre tlač

Jak demontovat sociální stát?

Najradikálnejší libertariáni často označujú konzervatívcov za takmer dvojičky socialistov. Avšak David Ravic vo svojom provokujúcom texte ukazuje, prečo je sociálny štát logickým dôsledkom liberalizmu. Jeho záver je neúprosný: sociálny štát sa dá demontovať len s konzervatívcami. Nikdy nie s liberálmi.

Reakcia na príspevok

RE: Neverim co citam
autor: Dewey
pridané: 23-10-2005 8:45


Ti, co sa dohadovali s kralom boli skor Whigovia, teda stale este aristokracia, hoci s mnohymi velkymi osobnostami.
Dohoda? Ak tak mozno nazvat revoluciu, ktora bola najvacsim realnopolitickym impulzom, z ktorej vzisiel fenomen Locke, tak potom asi ano. V parlamente vsak aj napriek tejto revolucii dlho chybala vola zasadnejsie obmedzit moc panovnika.(boli to jednak obavy o vlastne privilegia Whigov a Toryov) Pre to vytvoril priestor az obilny zakon, ktory jednym z klucovych momentov pre postupne sformovanie liberalnej strany a obmedzenie moci panovnika a aristokracie, vratane kontroly vydavkov.(ktora nebola dovtedy myslitelna). Samozrejme tento vztah sa formoval na uplne inych vychodiskach ako vo Francuzsku ci Spojenych statoch.

"znicili stary feudalny rezim" - ktory liberal miloval "stary" feudalny rezim, vseobecnu svojvolu panovnika nad ovladanymi a svojvolne zdanovanie, ved tym sa straca absolutne zmysel prvej fazy liberalizmu.
Rozkol nastal akurat v tom, ako sa maju tieto zmeny diat, ukazalo sa to napr. v postojoch k Francuzskej revolucii v jej pociatkoch.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group