ISSN 1335-8715

20-10-2005   David Ravic   Slobodný trh   verzia pre tlač

Jak demontovat sociální stát?

Najradikálnejší libertariáni často označujú konzervatívcov za takmer dvojičky socialistov. Avšak David Ravic vo svojom provokujúcom texte ukazuje, prečo je sociálny štát logickým dôsledkom liberalizmu. Jeho záver je neúprosný: sociálny štát sa dá demontovať len s konzervatívcami. Nikdy nie s liberálmi.

Reakcia na príspevok

rada
autor: Jojo K
pridané: 21-10-2005 12:55


V tomto pripade malo PS uprednostit rozdelenie na viacero casti, predislo by sa tomu, ze clanok je celkom opravnene povrchny. Historia statu blahobytu, dovody neuspechu a mozne riesenia jeho odstranenia, to mohli byt velmi pekne kapitoly, o ktorych sa dalo diskutovat. Historiu autor celkom dostacujucu vykreslil, o dalsich dvoch temach tu je velmi malo. Dozvedeli sme sa, ze “demokraticti liberalove“ su hlavnymi vinnikmi, preco to nemoze funguvat, s cim sa da viacmenej suhlasit, suhlasit vsak uz nemozno s tym, ze na vine je jedine racionalizmus, ktorym vraj liberalove oplyvaju. Mohol byt narast statu blahobytu nastartovany demokraciou a predovsetkym rozsirenim vseobecneho a rovneho volebneho prava? Dokazal by nas konzervativizmus od tohto rozmachu ochranit? Zrejme ho mohol oddialit, ale isto nie zastavit.

K poslednemu useku, ktory mal byt riesenim, ale ponuka nam len kratucky odstavec, kde sa predpoklada prenesenie socialnych cinnosti na ine sukromne subjekty, nie je z mojho pohladu vylucne konzervativne riesenie a libertariani sa mu vobec nebrania. Aj Hayek varoval pred bezbrehym odstranovanim spolocenskych institucii a vacsina libertarianov si uvedomuje, ze mal pravdu. S cim vsak nesuhlasia je to, ze touto spolocenskou instituciou by mala byt vyhradne cirkev. To by som vsak autorovi krivdil, lebo on tu presne ponuka, co ma taketo institucie tvorit:

“Těmito institucemi mám na mysli rodinu, obec, církev, univerzitu, místní hasiče či klub filatelistů. Zde všude mohou lidé uplatňovat své sociální vazby aniž by nutně museli tvořit monopolní státní organizaci, která je ze své podstaty nebezpečná”.

Stale vsak nevidim rozpor s libertarianskou spolocnostou.
Prajem pekny vikend


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group