ISSN 1335-8715

20-10-2005   David Ravic   Slobodný trh   verzia pre tlač

Jak demontovat sociální stát?

Najradikálnejší libertariáni často označujú konzervatívcov za takmer dvojičky socialistov. Avšak David Ravic vo svojom provokujúcom texte ukazuje, prečo je sociálny štát logickým dôsledkom liberalizmu. Jeho záver je neúprosný: sociálny štát sa dá demontovať len s konzervatívcami. Nikdy nie s liberálmi.

Reakcia na príspevok

RE: Neverim co citam
autor: Dewey
pridané: 21-10-2005 7:58


"Urcite k tomu vsak prispelo skreslenie pojmu "liberal", ktorym sucasna europa trpi."

Skreslenie? Len je otazka kym Peter. Tymi co podlahli mameniu utopii a ohybaju tymto smerom aj klasicky liberalizmus, alebo tymi, co su nohami na zemi a zaujimaju sa o cloveka skutocneho, nie sci-fi.
Kedysi sa hovorilo o liberaloch, ze si radi vypocuju problemy bezneho cloveka, suhlasia s nim v jeho ponosoch, ale nie su schopny radikalneho konania = ze odmietali socialisticke utopie.(boli za to kritizovany a stalo ich to v anglicku napr. politicku buducnost) Dnes su liberali kritizovani uz aj za to, ze su schopni vobec niekomu nacuvat, dokonca dovolit si suhlasit v ponosoch bezneho cloviecika, ze nie su dostatocne radikalny vo vztahu ku tomu, co sa vydava za "slobodu"(tak ako predtym, cize anarchia) a ze odmietaju podobne utopie a experimenty len prichadzajuce z opacnej strany politickeho spektra.

Privlastok lavicovy/pravicovy liberal ma opodstatnie len potial, pokym verime ze najvacsou cnostou liberala je konzervovat nejake doktriny bez ohladu na ich realne dosledky a vyhlasovat ich za konecne, vecne a vsade a vzdy aplikovatelne.(rezignovat na rozum) A na ich zdovodnenie este ohybat to, co im v liberalizme predchadzalo. Ostatne, mne na tom politickom kompase, hoci su tam strasne povrchne otazky a neprikladam tomu ziadnu dolezitost, vysiel presny politicky stred skoro naspodu v liberalnej casti. Takze nech sa vykasle na kompas a zacne citat diela a sledovat konkretne politicke ktorky tych, co ma ambiciu kritizovat. To ze zacal uvahou o nejakych "liberalnych ekonomoch" ho vobec neospravedlnuje vo vztahu k vseobecne postavenych zaverom.
Ale co je uplne zabavne, neponukol ziadne konkretne riesenie, clanok je zmetou placu za stredovekym feudalnym statom, jeho totalitnymi strankami na jednej strane na druhej za nejakymi slobodami, ktore vznikli vdaka obcasnemu naruseniu monopolu moci(prava obci,cechy...). Ani v jednom pripade neilustroval svoje tvrdenia na konkretnych prikladoch.
Alebo si snad autor mysli, ze kontrola vydavkov, obmedzenie svojvolneho zdanovania, zrusenie nezmyselnych ciel atd. comu sa sudobi konzervativci branili bolo nejakym krokom k totalite? Na to sa odpoved zial asi nedozvieme.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group