ISSN 1335-8715

29-09-2005   redakcia   Akcie   verzia pre tlač

Reakcia na príspevok

o americkom konzervativizme
autor: róbert janko
e-mail: jjanko@nextra.sk
pridané: 20-10-2005 8:04


Hoppe nám skutočne môže pripadať ako extrémista, ktorý používa príliš ostré slová proti ľuďom, ktorí sú mu myšlienkovo bližší ako je ochotný pripustiť. Ak čítate amerických politických mysliteľov 20. storočia môžete pozorovať určitú takúto pre európana až nezvyčajnú ostrosť pohľadu, ktorá nám skutočne môže pripadať ako neprimeraná radikálnosť. K tomuto európskemu pohľadu prispieva prílišná politická korektnosť politickej debaty v našom kontexte, ale aj skutočnosť, že európsky konzervatívci do značnej miery prijali pravidlá politickej debaty, ktoré určili ich oponenty. S tohto dôvodu už takmer samozrejme prijímajú ivektívy, až hrubé nadávky so strany rozličných pokrokárov, marxistov, alebo jediných skutočných dedičov osvietenstva, lebo sa cítia s neznámych dôvodov previnilo.
Ale ešte sa vrátim k americkému konzervativizmu, ale aj k náboženskému zápalu, ktorý je rozličným spôsobom prítomný v každom smere amerického politického myslenia. Frank Mayer dobre ukazuje rozdiely medzi libertariámi- klasickými liberálmi a paleokonzervatívcami v americkej pravici, ale aj možnosti ako aspoň čiastočne prekonať ich rozpory. Stručne by som pripomenul Meyera, ktorý tiež takmer určite nepatrí k Buchananovým, ale ani Hppeho obľúbencov. Ako mnoho neokonzervatívcov po 2. svetovej vojne totiž boli marxistami, alebo dokonca trockistami, v Meyerovom prípade dokonca ideológmi komunistickej strany. Ale práve táto jeho skúsenosť ho obrnila proti extrémom, takže neúnavne upozorňoval na spoločné korene libertariánov a paleokonzervatívcov s primeranou úctou k obom táborom.
Ešte k tej náboženskej zanietenosti v americkom politickom myslení. Prejavuje sa práve presvedčením, že práve tie moje úvahy, práve tá moja verzia liberlizmu, alebo konzervativizmu je jediná správna, je jediným správnym plánom správneho života. Do tohto rámca zapadajú aj tvrdé výpady najmä proti myšlienkovým súputnikom, lebo pri stúpencoch druhého tábra nemusíme vynakladať toľko námahy, aby sme sa odlíšili.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group