ISSN 1335-8715

01-10-2005   Martin Hanus   Ideológia   verzia pre tlač

Pár slov k Hoppemu

Text Hansa-Hermanna Hoppeho sa čítal napodiv dobre, hoci niektoré povinné libertariánske jazdy – keď Misesa citujú ako komunisti Marxa - bolo treba pretrpieť. Najvýstižnejšia je pasáž, keď si podáva svet zachraňujúcich neokonzervatívcov, ktorí vztýčili vlajku boja za globálnu demokraciu, kým reálne starosti vlastnej krajiny tak idú na vedľajšiu koľaj.

Reakcia na príspevok

RE: Otazka pre libertarianov
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 03-10-2005 16:22


> ... pise po anglicky, ale rozmysla pritom po nemecky ...
Aha tak to ozaj bolo asi tym. Na pomoc som si pribral google, ktory nasiel velke casti textu v nemcine, a stade som prelozil (mne v anglictine) nezrozumitelne vety.

> Netvrdil som, ze uloha statu "postarat sa, aby
> nikto neumrel od hladu" je vecna ...
Ano, ale musis potom zaroven zodpovedat na otazku "kde je hranica", alebo aspon si tuto dilemu uvedomit.

> ... asi ma nepodozrievas z toho, ze som milovnik
> tobinovej dane, ci dane z majetku ...
Nie, islo mi len o princip (ked jedno, tak preco nie ine?)

> Mna nezaujimaju ani tak dane, ale vydavky statu:
> tie treba najviac skresat.
To je rozumna uvaha, ale v praxi su tieto dve uzko prepojene. Statne organy vacsinou funguju ako tzv. Expense Center, t.j. ich ucinnost sa posudzuje podla rozpoctu a typicky minu vsetko, co dostanu pridelene. Je treba dodatocny mechanizmus, ktory na jednej strane tieto organy netresta jeho znizenim, ked ho nevycerpali, a neodmenuje zvysenim, ked ho vy- alebo precerpali. A co vyplyva z dodatocneho mechanizmu? Spravne, dalsie naklady. Takze take jednoduche to nie je.

> co by ste povedali na maly stat, kde by boli nulove
> dane, a velmi obmedzene sluzby tohto statu by sa
> financovali cez vytazok z ciel
Podla mna dan z prijmov najvystiznejsie kopiruje vykon ekonomiky a navyse je naviazana na vnutrostatnu menu. Teda stat si moze dovolit tolko vydavkov, aki produktivni su jeho obcania.

Pri prijmoch cez cla by boli prijmy naviazane na importy, ale ludia by boli (nizsimi cenami) motivovani skor kupovat lokalne vyrobky. Lokalni vyrobcovia by mali na trhu vyhodu a mohli uspokojit viac potrieb ako pri nulovom cle, cim sa zvysi ich podiel na trhu a znizi dovoz. Teda prijmy statu a vykonnost ekonomiky by mali tendenciu divergovat a boli by nachylne na vykyvy kurzu meny.

Je samozrejme otazne, ci dava zmysel vykon ekonomiky a prijmy statu davat do suladu. Zbabelo teda polozim protiotazku: ake ine kriterium je vhodnejsie? Iste sa najde chytry clovek, ktory navrhne diverzifikaciu rizika pouzivanim viacerych typov zdanenia parelelne (teda viacmenej ako je to teraz), ale podla mna je spravne, ked je stat "potrestany" za zlu produktivitu svojich obyvatelov.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group