ISSN 1335-8715

29-09-2005   redakcia   Akcie   verzia pre tlač

Reakcia na príspevok

"Čo majú libertarianizmus a konzervativizmus spoločné? Nič!" Russell Kirk
autor: Peter Friso
pridané: 30-09-2005 2:28


Dosť zrejmý text, zaujíma ma predovšetkým ako sa vyjadrí Lukáš... asi sa nedá aj súhlasiť s týmto textom aj byť konzervatívcom.

Vcelku výstižný mi príde výrok Russella Kirka: "...skutočne dôležité je to, že americkí konzervatívci sa spoločne dištancujú od toho malého mrzutého zbytku zvaného libertariáni".

Hoppe vraj píše o európskych a amerických konzervatívcoch, ale v skutočnosti píše len o amerických "konzervatívcoch". Európu asi spomína preto, lebo neocons tu naozaj získali mnohých nasledovníkov a o európskych konzervatívcoch nepíše pretože Tí sú neviditeľnou, takmer anihilovanou menšinou.
Nevie, že to nie konzervativizmus sa transformoval, ale následkom deštrukcie vedomia hodnoty súcna sa stal svet imanentne /a zároveň dialekticky/ smerujúcim do ľava. Tak úplne na ľavo medzi sebou vedú boj ľavicové herézy, ovládajúce politickú sféru.

Hoppe je tiež redukcionista par excellence, ako to platí pre všetkých pravicových liberálov a libertariánov - zrejmým príkladom bol nedávno spomínaný Šíma - človek je pre neho tvor ekonomický a punktum. Ale čo už, úpadok filozofie a s ním aj úpadok človeka je zrejmý. Liberál a ateista, dvojica, ktorá figovým listom ľudských práv zakrýva, že obrala človeka o jeho vznešené postavenie súdiaceho anjelov.
Preto neprekvapí, keď Hoppe vidí liečenie neduhov v spoločnosti vo "veľmi drastických, priam revolučných antietatistických sociálnych zmenách". Konzervatívec nevychádza z údivu, ktorý mu zrejme zostane, najmä keď sa dozvie, že má nejaký "kultúrny plán". Nuž ale to ho nemusí prekvapiť, lebo Hoppe hovorí o "konzervatívcoch", čo sú najmä v prípade neocons liberáli, ktorí vyrástli z trockistov.

Vážnejšia je však kritika veľkého Williama Buckleyho, ktorého "konzervativizmus je /vraj ako tvrdí Hoppe/ charakterizovaný besným militarizmom a intervencionistickou zahraničnou politikou." Nuž tu má Buckley odmenu za tvrdé antikomunistické postoje, ktoré zachránili Ameriku pred zotročením Sovietskym zväzom.

Kým mnoho z Hoppeho kritiky Pata Buchana platí, označiť ho nacistom je vskutku poriadna káva a je to smiešne obvinenie.

A pritom všetkom Hoppe prehliada, že ani tradičná morálka a dnešný kapitalizmus sa nezhodujú. Nuž Hoppe nemôžeme mať oboje a keďže vieme, kde je tvoj poklad, zrejme tradičnú morálku oželieš ?!

A keď vymenúva klady konzervativizmu opomína tie, ktoré sa mu nehodia - nehanobenie majetkov, solidarita, zodpovednosť za druhého, sebazapieranie, etc.

Rovnako tak ľudia nechcú menej detí zo sociálnych dôvodov, ale pre kuktúrnu revolúciu, ktorá to dotiahla tak ďaleko, že dieťa je zlo, ktoré je dokonca možné beztrestne zabiť, kultúru nudy, zvrátenosti, bezbrehej rozkoše a mamonárstva, kde si Hoppe považujúci chudobu za zlo evidentne protirečí.

V závere článku sa dá s Hoppem opäť súhlasiť, keď spomína klasických konzervatívcov, bohužiaľ, vyberá si len to, čo sa mu hodí, bohužiaľ ich učenie v máločom nasleduje.
Záver /"Ak chcú skutoční konzervatívci obnovu sociálnych a kultúrnych noriem, môžu byť len radikálnymi libertariánmi, a musia požadovať zbúranie celej štruktúry intervenujúceho štátu ako morálnej a ekonomickej poruchy."/ je tak už len potvrdením herézy, ktorú Hoppe vyznáva a ktorá nemá nič spoločné s konzervativizmom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group