ISSN 1335-8715

25-04-2011   Pavel Šamalík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Inflácia meny a jej nástrahy

V blízkej budúcnosti predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre naše financie (úspory a mzdy) inflácia. Média prezentujú infláciu ako stúpanie cien, čo je značne zavádzajúce, pretože stúpanie cien nie je priamo inflácia, ale je len sprievodným javom a dôsledkom inflácie.

Reakcia na príspevok

Je kapitalizmus zlodejom?
autor: D
pridané: 26-01-2012 1:11


Naopak, tento systém je jedným z najsofistikovanejších nástrojov ušlapávajúcich a vstupujúcich do súkromného vlastníctva. Ak chceš metaforicky označiť za zlodeja kapitalizmus, tak potom hovorme o jeho konkrétnej (dnešnej) podobe.

"Zlato ako komodita"

Aby som prehovoril rečou Tebe čo nabližšou; zlato je dnes nositeľom novej úžitkovej hodnoty(ktorú napr. Marx nepoznal), ktorá súvisí s uplatenením zlata napr. v elektrotechnickom priemysle. Ani to jeho jedinečnosť vo vzťahu ku krytiu peňazí nestiera(v skratke - bankovku si natlacis, musle nazbieras alebo odchovas, ale alchymista, ktory by rovnako "lacno" vyrobil zlato sa zatial nenasiel). S ubytkom resp. spotrebou zlata v priemysle by si trh poradil rovnako dobre, ako to bolo v pripade jeho prirastkov. Tu problem nevidim.

Hodnota akýchkoľvek peňazí je daná len a len tovarmi a službami, ktoré je (v danom momente) možné získať ich prostredníctvom - cize vymenou na "mieste", ktore volame trh. Nebolo to inak ani v dobe krytia zlatom a nie je to inak ani dnes.(ak nebudu v ekonomike tovary mozem mat zlata alebo natlacenych penazi kolko chcem, ich hodnota nebude "nulova", lebo nemozem za ne ziskat nic)

Peniaze sú teda len prostriedkom výmeny, ktorej cieľom je vzdy na jednej strane získať tovary a služby na druhej ich uplatnit. Uplatnit ich preto, aby bolo mozne "nasledne" (zase z pozicie kupujuceho) ziskat ine tovary alebo sluzby od niekoho ineho.(niekde na vrchole tychto vymen je ta, ktora sa deje za ucelom sukromnej resp. konecnej spotreby).

Idea za krytím peňazí niečim vzácnym nie je zlá, ale žial nepredchádza ľudskej invencii pri hľadaní spôsobov, ako systém, kde sú peniaze kryté(niečím iným ako "dobrotivou" aplikáciou menových nástrojov vlád a centrálnych bánk), obísť. Ak sú dnešné vlády spolutvorcami a konzervátormi zvráteného systému, ktorý postupne vytvorila presne takáto invencia, nebolo by to inak ani vo vzťahu ku postupnému pôsobeniu onej invencie, kedy by sme sa zázračne vrátili ku krytiu zlatom(teda niekde pred Bretton Woods) A to nehovorím o vôly sa k nemu vrátiť.

Ano, nie z každého "rastu" bude náš stôľ lepšie zásobený... Rast musí korešpondovať so schopnosťou uspokojiť existujúce(reálne) potreby ľudí(a rast ako vieme môže mať len dva zdroje - produktivitu a zamestnanosť). Toto samé o sebe kvantifikovať dá len veľmi obmedzene, nehovoriac o tom, na základe čoho sa rast dnes odhaduje.

P.S. Nabudúce si toho súdruha prosím radšej odpusti


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group