ISSN 1335-8715

25-04-2011   Pavel Šamalík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Inflácia meny a jej nástrahy

V blízkej budúcnosti predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre naše financie (úspory a mzdy) inflácia. Média prezentujú infláciu ako stúpanie cien, čo je značne zavádzajúce, pretože stúpanie cien nie je priamo inflácia, ale je len sprievodným javom a dôsledkom inflácie.

Reakcia na príspevok

RE: kovy
autor: tralos
pridané: 03-05-2011 23:02


Ved som to pisal, problem vidim v tom, ze aby realne existovalo krytie sucasnych penazi zlatom, musi byt stanoveny pevny pomer medzi jednotkami penazi a jednotkami kovu t.j. cena zlata ci striebra nebude urcena trhom, ale pevne, napriklad tak, ze 30 eur bude unca striebra a naopak. Ani o euro viac ani menej.

Dnes uz kov nie je peniaz, ale tovar ako kazdy iny a ak je nezmysel stanovovat cenu muky ci auta, tak je potom nezmyslom stanovovat cenu kovu.

Vsetko ostatne co som pisal bolo pre to, ze som chcel ozrejmit, ze hodnota sucasnych penazi je nezavisla od hodnoty zlata a naopak... dnes uz nie je zlato peniazom ale tovarom... treba si tuto skutocnost uvedomit...

proste aj ked dnesne peniaze nie su kryte zlatom, su platidlom, t.j. su peniazmi... a bez toho, aby za nimi bol kov... krytie kovom nie je teda nutnostou, ale konkretnou formou penaznictva, v sucasnosti neuplatnovanou t.j. historicky ohranicenou...ak teda nie su dnes zlato ani striebro platidlom a ak su tovarom, stanovovanie ich pevnej ceny je proti ekonomickej slobode.

p.s. ano krytie zlatom bolo sposobene v istu dejinnu epochu praktickostou tohto krytia t.j. nehrdzavelo, bolo ho realtivne malo, atd atd... z cisto praktickeho hladiska je ale najlepsia moznost kreditna karta :) zlato ma totiz tu nevyhodu, ze cast svojej hodnoty casom samo konzumuje... treba ho mat poistene pre pripad kradeze a treba platit jeho strazenie v sejfe... pri kreditne resp. e-bankovnictve su naklady temer nulove... a cisla na uctoch tiez nehrdzaveju:)

Roman


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group