ISSN 1335-8715

25-04-2011   Pavel Šamalík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Inflácia meny a jej nástrahy

V blízkej budúcnosti predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre naše financie (úspory a mzdy) inflácia. Média prezentujú infláciu ako stúpanie cien, čo je značne zavádzajúce, pretože stúpanie cien nie je priamo inflácia, ale je len sprievodným javom a dôsledkom inflácie.

Reakcia na príspevok

RE: kovy
autor: tralos
pridané: 03-05-2011 19:54


Pod vzacnym rozumiem to, ze dopyt po X je vyssi ako ponuka t.j. X nemozu vlastnit vseci v takom mnozstve, ako by prave chceli. Peniaze su vzacne, lebo kebyze ma clovek moznost, tak ich chce minimalne milion.

To, ze ich celkovy objem sa zvacsuje este neznamena, ze nie su vzacne. Dolare ci Eura od Vas rad dostanem ja, obyvatel zapadnuteho ostrova v tichomori alebo japonec tuziaci po kupe jachty...

proste dopyt po penaizoch je natolko obrovsky a neobmedzeny, ze penaize su vzacne... tvrdit, ze vzacne nie su, lebo je realna potencia, ze celkovy objem penazi je premenlivy a casom vzrasta je ako tvrdit, ze zlato nie je vzacne, nakolko sa moze najst nejake nove lozisko, v ktorom sa bude nachadzat tisic ton zlata.

Zlato sa stalo platidlom z konkretnych historickych pricin, nie na zaklade nejakeho objektivneho zakona alebo zvestovania pravdy. Su zname kultury, kde platidlom boli musle ci zrna istych polnohospodarskych plodin. Dana skutocnost ale neznamena, ze musle ci polnohospodarske plodiny su univerzalnymi peniazmi, tak ako to neplati o zlate. Hodnotu ma to a len to, co ludia chcu. A ak chcu ludia papierove penaize, coho dokazom je, ze ak ich ponuknete hocikomu, rad si ich od vas vezme, potom papierove peniaze maju cenu... a to bez ohladu na to, ci je na nich napisane: zamenitelne za tri musle/ zamenitelne za uncu zlata.

V skutocnosti je cena penazi urcena ich schopnostou vymenit ich za tovar sluzby atd atd t.j. kupyschopnostou. A kupyschopnost penazi je dokazovana denne- ludia koli nekrytym peniazom chodia do prace, hraju hazardne hry, podnikaju a v krajnom pripade aj pachaju zlociny... To je jasny dokaz, ze papierove nekryte peniaze emitovane centralnymi bankami plnia tu istu ulohu, ako volakedy zlato, t.j. su vzacne.

Ze niekto nevie pochopit skutocnost, ze nic take ako univerzalne platidlo neexistuje a ze hodnota tovarov je vzdy vysledkom subjektivnych preferencii konkretneho ucastnika trhu, t.j. ze moze existovat papierik, ktory je zamenitelny za akykolvek tovar ci sluzbu bez toho, aby niekto urcil jeho pomer k zlatu, je uz mimo temy.

V sucasnosti zlato nesluzi ako peniaze t.j. nie je peniazmi a zaroven platidlo, t.j. papieriky, su peniazmi bez krytia zlatom a to na zaklade ich kupyschopnosti. Ak tomu nerozumiete alebo to odmietate, tak tie papieriky, ktore nie su kryte zlatom, t.j. su v skutocnosti bezcenne, mi prosim odovzdajte... hlavne ich koli tomu, ze nie su kryte kovmi a ze ich emitovala centralna banka, nespalte:)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group