ISSN 1335-8715

25-04-2011   Pavel Šamalík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Inflácia meny a jej nástrahy

V blízkej budúcnosti predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre naše financie (úspory a mzdy) inflácia. Média prezentujú infláciu ako stúpanie cien, čo je značne zavádzajúce, pretože stúpanie cien nie je priamo inflácia, ale je len sprievodným javom a dôsledkom inflácie.

Reakcia na príspevok

RE: kovy
autor: D
pridané: 03-05-2011 19:09


(Ekonomicka) Vzacnost je pojem, aspon v tychto diskusiach je vhodne ho chapat ekonomicky. Prave v tomto zmysle peniaze vzacne nie su. To, ako (lahko) moze narastat penazna masa, je mozne sa docitat clanku.
Tiez je vhodne upresnit, ci ta predstava penazi pred vasimi ocami zahrana len tranzackne peniaze alebo vsetky aj vyssie penazne masy.

Nemam cas veci vysvetlovat do detailov zial, tak len v skratke:

"peniaze a zlato su dnes dva tovary, pricom ich pomer urcuje trh"

Nikto nema ambiciu stanovit ziaden vymenny pomer penazi a zlata.
Ti, co navrhuju krytie zlatom, maju ambiciu peniaze stoznit s bankovkami, ktore reprezentuju urcite mnozstvo zlata, zjednodusene...zlato su peniaze, peniaze su zlato.
Cena TV je povedzme unca zlata. Moze byt zaplatena bankovkou, ktora je poukazkou prave na uncu zlata. O akom pomere sa bavime? Medzi cim? Medzi papierom reprezentujucim mnozstvo a mnozstvom, ktore reprezentuje?
A potom ... Kde vidite zdroj nejakej neslobody alebo problemu? Skusme takto konkretne, lebo nie je mi stale jasne v com by to mal byt konkretne problem a komu to bude oproti dnesku skodit a v com to odoberie niekomu slobodu, ako to ovplyvni slobodnu trhovu vymenu?

Tiez odporucam zacat sa sustredit na skutocny trh. Cielom predaja tovaru je ziskanie alebo moznost zisku nejakej protihodnoty. To je trh. Protihodnotou moze byt napr. iny tovar, ktory ma nejake uzitkove vlastnosti.(je mi nejako uzitocny)
Aj ked existuje skupina ludi, ktora rada hromadi peniaze tak len preto, ze sa daju vymenit za nejaky tovar(znamenaju moc ziskat tovar) a dobry pocit z nahromadenych penazi moze byt len dovtedy, pokym tuto vlastnost maju.(inak by ho mohli uspokojit aj peniaze z detskej rulety). Mimochodom, existuju aj peniaze, ktore sa nedaju priamo vymenit za tovary. Existuju peniaze, ktore "nikto" nechce.

Za peniazmi treba vidiet hodnotu, ktoru zastupuju. Same o sebe maju len hodnotu ich uzitkovych vlastnosti - co sa da s nimi robit - s papierovymi kurit, mince roztavit.

"zasahuje do trhu, pretoze dnes je cena tychto kovov urcena vyhradne trhom "

a ako to bude v pripade zlateho standardu?
Zlato slobodne vymenim za striebro alebo akykolvek tovar v pomere v akom sa dohodnem. Kde vidite problem? Kde je zasah do trhu?
Precitajte si pozorne ten clanok. Tam najdete zoznam destruktivnych zasahov trhu. Tam ano.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group