ISSN 1335-8715

25-04-2011   Pavel Šamalík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Inflácia meny a jej nástrahy

V blízkej budúcnosti predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre naše financie (úspory a mzdy) inflácia. Média prezentujú infláciu ako stúpanie cien, čo je značne zavádzajúce, pretože stúpanie cien nie je priamo inflácia, ale je len sprievodným javom a dôsledkom inflácie.

Reakcia na príspevok

RE: kovy
autor: D
pridané: 03-05-2011 0:36


"urci kolko korun, eur, dolarov stoji gram ci unca kovu"

To je zla interpretacia(problem vidim hlavne v slovku "stoji")
Pri kryti zlatom Peniaze su bankovkami a teda kazda z nich reprezentuje urcite mnozstvo zlata(ulozene v depozite).
Predavat a kupovat znamena vymienat tovar za dohodnute(medzi predavajucim a kupujucim) mnozstvo zlata. Ziadnu prekazku slobodnemu obchodu tam nevidim.
Samozrejme, problematicke je uz to, kto bude plnit ulohu depozitu a kto a ako dohliadne na to, ci za kazdou bankovkou je naozaj zodpovedajuce mnozstvo zlata.(a ci je to vobec potrebne riesit) Tu sa nazory zastancov diametralne rozchadzaju.

"ktory je velmi ziadany a ktory je preto zamenitelny za iny tovar"
Zlato sa stalo prostriedkom vymeny prave preto, ze je vzacne.(pre uplne pochopenie je potrebny aj historicky exkurz, ale toto su pomerne zname veci)
Tym, ze je akceptovane ako prostriedok vymeny, dava moc tomu, co ho vlastni, okamzite ziskat na trhu nejake (o.i.) tovary(bez toho, aby musel nieco najprv predat). (dnes to zlato viacmenej musi vymenit najprv za tranzakcne peniaze a az ked to urobi zisti aku maju jeho "zlate uspory" realnu hodnotu a teda co moze ziskat na trhu)

"Krytie zlata predpoklada, ze stat povie:"
Toto je ine tvrdenie ako vyssie a v tomto konstatovani problem nevidim. Nedaju sa vsak z neho ani urobit tie zavery, na ktore som reagoval. Tiez niektori takuto ulohu statu nepovazuju za nevyhnutnu, zjednodusene, kazda banka moze mat svoje bankovky(volam to gastrolistky - "predavame len za gastrolistky od banky A a B" - teda od doveryhodnych baniek).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group