ISSN 1335-8715

25-04-2011   Pavel Šamalík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Inflácia meny a jej nástrahy

V blízkej budúcnosti predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre naše financie (úspory a mzdy) inflácia. Média prezentujú infláciu ako stúpanie cien, čo je značne zavádzajúce, pretože stúpanie cien nie je priamo inflácia, ale je len sprievodným javom a dôsledkom inflácie.

Reakcia na príspevok

Zlaty standard a derivaty
autor: D
pridané: 28-04-2011 18:48


Clanok je v podriadku, aj ked sa nezameriava na vsetky zvratene dosledky sucasneho stavu. Zaver je vsak prilis naivny. Krytie zlatom nestaci resp. prisudzuje sa mu zbytocne velky vyznam.

V skratke a obrazne:

Penazna masa moze expandovat aj napriek uplnemu krytiu vdaka moznosti vzniku derivatov. Pokym bude mat moc vlada vstupovat do derivatmi nafuknutej penaznej masy, nic sa nezmeni. Verte mi. Bude chranit privilegovane skupiny, ktore vstupili do tejto hazardnej hry. Je to hazard, ktory sa hra s vedomim, ze aj ked nakoniec (, hoci po ciastkovych uspechoch) tito hraci prehraju vsetko, co vsadili na zaciatku a postupne nahonobili tymto sposobom, ich nejaka vlada zahrani. Nahradi im prehraty kapital a vcerajsie zisky a to samozrejme moze urobit len na ukor vsetkych ostatnych. Okradnutym sa dostatne vsak uplne ine a uslachtilejsie vysvetlenie od vlad.

Vlady budu svoju ochranarsku ruku uplatnovat aj preto, ze podstatna cast kapitalu bude pochadzat od ich volicov, ktorym budu malovat svet plny istoty a statnych zaruk miesto toho, aby ich ucili zodpovednosti a ostrazitosti, ze s kazdou investiciou sa spaja riziko.

Na to, ze na cely system nakoniec bude doplaca nadalej najviac asi ten najobycajnejsi pracujuci volic, ktori si vdaka svojmu slabemu postaveniu na trhu a zmluvne nominalne zakonzervovanej fixnej mzde nema ako kompenzovat dopady, zrejme onen volic nikdy nepride.
Snad len darmozracom z domu odborov pomozu uchlacholit svojich zivitelov vlady v niektorych sekoroch (ktore aj tak zvacsa smrdia viac statom, ako trhom), aby si upevnili svoju volicsku zakladnu aj medzi organizovanou pracujucou "spodinou".


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group