ISSN 1335-8715

30-11-2010   Andrej Fandák   Komentáre   verzia pre tlač

Plaváreň verzus Kunsthalle

- Tak nám zvolili primátora. - A ktorého z tých dvoch kandidátov? Plaváreň, alebo Kunsthalle? - napadla ma parafráza na začiatok klasického Haškovho románu o Švejkovi po nedávnych voľbách.

Reakcia na príspevok

akademicka disputa
autor: med
pridané: 28-12-2010 15:03


Ved to je fajn. V rovine lavicovo/pravicovych akademickych debat je vsetko jasne a jednoduche:
pravicovy kandidat: umenie a plavanie nech riesi trh. Kde je dopyt tam vznikne ponuka.
lavicovy kandidat: stat vie najlepsie kolko umenia a kolko plavania masy potrebuju.

Realita je skor takato:
po 45rokoch predchadzajuceho pokrocileho socializmu a 20 rokoch ranneho kapitalizmu toto mesto nedokazalo ponuknut cenovo pristupnu plavaren pre masy alebo vytvorit sofistikovanu vrstvu milovnikov umenia, co si radi zasponzoruju kunsthalle. Je to bolavy a pomaly proces. Tych bazenov kde sa da ist zaplavat bolo totiz postavenych v Bratislave kopec - ibaze nie su cenovo pristupne pre kazdodenne plavanie pre vacsinu populacie. Tiez tych galerii je kopec a vacsinou funguju za vlastne peniaze a z penazi sponzorov. Takze ludia ulice chcu dostupnu plavaren (aj s pridanou spomienkovoou hodnotou. Vacsina dochodcov chce plavaren aj ked tam nikdy nepojdu) a kaviarenske publikum chce Kunsthalle po vzore Viedne na potvrdenie novonadobudnuteho statusu(ked uz platia tie dane tak nech maju aspon trocha kulturneho vyzitia)

Moj odhad je asi takyto: za 10-20 rokov tu bude kunsthalle postavena za vlastne peniaze + peniaze sponzorov (pretoze tu bude trh s umenim) Velka plavaren po vzore Central alebo Pasienkov tu stale nebude z jednoducheho ekonomickeho hladiska:
pozemky v centre su drahe, udrzba a prevadzka velkeho bazena je draha a zaujem je relativne maly. Mozno vznikne nejake aquacentrum mimo centra s celodennym vstupnym ale rozhodne to nebude 50metrovy plavecky bazen v centre mesta so vstupnym za 1Euro :)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group