ISSN 1335-8715

03-04-2010   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Ahistorizmus, anti-empirizmus a uskutočniteľnosť anarchokapitalizmu

Ako si položiť otázku o tom, čo neexistuje a čo historicky ani nikdy neexistovalo? Myslieť utópiu a myslieť ju tak, aby bola imunizovaná voči ontologickej neuskutočniteľnosti, no zároveň s tým aby bola v súlade s prísnym racionalizmom a deduktívno-logickými pravidlami. Myslieť nemožné, no predsa logicky odôvodnené - to je, zdá sa, ekonomický aprirozmus. Aký je cieľ tohto smeru?

Reakcia na príspevok

RE: descartes
autor: Tralos
pridané: 08-04-2010 11:51


Pisete:
"Nie je vasim zamerom obhajit adekvatnost ekonomickeho apriorizmu a tym ospravedlnit anarchokapitalizmus ? Ak nie tak potom som uplne mimo a nechapem co ste chceli vlastne povedat."
- nie, nie je to mojim zamerom :)

Mojim zamerom bolo vystopovat v modernej filozofickej tradicii zrod isteho myslenia, konkretne myslenia, ktore viac nebude potrebovat empiricku evidenciu na potvrdenie svojich zaverov. Ci je toto splnitelne a ci Descartesove zavery mozno povazovat za obhajitelne, ma nezaujimalo.

Je to povedzme ako keby niekto chcel v dejinach najst bod, v ktorom sa objavil monoteizmus, ukazat, na akych zakladoch monoteizmus stoji a ake predpoklady dokazali v bode jeho zrodu obhajit monoteizmus. A dalej tahal nit a ukazoval, ake rozne podoby monoteizmus nadobudol, pricom otazka, ci je alebo nie je monoteizmus pravdivy, by nebola prvorada.

Ak by ste clanok citali dalej, zistili by ste, ze Descartes nebol pouzity v prospech ci neprospech anarchokapitalizmu, tak ako naznacujete vo svojom prispevku. Sam anarchokapitalizmus bol neskor v clanku oznaceny za ontologicky nesukutocnitelny, cize Vas predpoklad, ze argumentujem Descartesom v prospech anarchokapitalizmu, nie je opravneny.

Mojim cielom je v ramci danej tradicie vystopovat okamih vzniku tejto tradicie a neskor ukazat na jej niektore variacie. Tym priamo ani nepotvrdzujem ani nevyvraciam tuto tradiciu. Na zaver tohto konkretneho clanku vsak badat kritiku anarchokapitalizmu za jeho neuskutocnitelnost... Proste ma zaujima, kam clovek dospeje, ak sa bude snazit pochopit danu tradiciu, ak bude sledovat jej vyvoj a ak skusi jej sucasne zavery konfrontovat so skutocnostou.

Roman


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group