ISSN 1335-8715

03-04-2010   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Ahistorizmus, anti-empirizmus a uskutočniteľnosť anarchokapitalizmu

Ako si položiť otázku o tom, čo neexistuje a čo historicky ani nikdy neexistovalo? Myslieť utópiu a myslieť ju tak, aby bola imunizovaná voči ontologickej neuskutočniteľnosti, no zároveň s tým aby bola v súlade s prísnym racionalizmom a deduktívno-logickými pravidlami. Myslieť nemožné, no predsa logicky odôvodnené - to je, zdá sa, ekonomický aprirozmus. Aký je cieľ tohto smeru?

Reakcia na príspevok

prechod k anarchokapitalizmu
autor: gofry
pridané: 07-04-2010 17:47


Myslím, že prechod k anarchokapitalizmu vôbec nemusí byť v rozpore so samotnými princípmi anarchokapitalizmu. Dokonca by som povedal, že existuje množstvo spôsobov, ako to urobiť.

1. Násilne si zobrať späť, čo bolo ukradnuté na daniach a potom si to chrániť súkromnou políciou. Násilie voči agresorovi myslím nie je v rozpore s anarchokapitalizmom.

2. Využiť súčasné možnosti - tj. založiť stranu s anarchokapitalistickými názormi, presvedčiť ľudí, nechať sa zvoliť a dohodnúť sa na spôsobe odškodnenia za zlo napáchané štátom. Trebárs všetko predať a utŕžené peniaze rozdeliť podľa odvedených daní. Anarchokapitalizmus nepožaduje, aby zmluva mala nejaké náležitosti, len že musí byť dobrovoľná. Takže sa kľudne môžu dobrovoľne dohodnúť na takomto riešení - že pre potreby zániku štátu budú jeho majetok považovať za normálne predajný.

3. Odpísanie majetku ukradnutého štátom ako nenávratnú stratu a tým považovanie nejakého vyrovnania za bezpredmetné. Potom založenie skupiny, ktorá sa odtrhne od súčasného štátu a bude následovať pravidlá anarchokapitalizmu, najmä založenie súkromných polící, ktorá bude slúžiť ako ochrana pred teraz už cudzím štátom.

4. a ďalej - Ľubovoľné iné riešenie, na ktorom sa dobrovoľne dohodnú.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group