ISSN 1335-8715

03-04-2010   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Ahistorizmus, anti-empirizmus a uskutočniteľnosť anarchokapitalizmu

Ako si položiť otázku o tom, čo neexistuje a čo historicky ani nikdy neexistovalo? Myslieť utópiu a myslieť ju tak, aby bola imunizovaná voči ontologickej neuskutočniteľnosti, no zároveň s tým aby bola v súlade s prísnym racionalizmom a deduktívno-logickými pravidlami. Myslieť nemožné, no predsa logicky odôvodnené - to je, zdá sa, ekonomický aprirozmus. Aký je cieľ tohto smeru?

Reakcia na príspevok

RE: vyborný článok Roman
autor: tralos
pridané: 05-04-2010 17:28


Zaujimavy mi prijde vyvoj, to, ako sa jedno meni na ine... je to ako ked ma niekto zalubu sledovat vyvoj krajiny alebo techniky. Ked som zacal citat Hoppeho, najzaujimavejsia mi prisla prva cast, praxeologia, v ktorej rozvijal Misesa. Tam som si zacal vsimat podobnosti s Kantom a Descartesom a prave identifikacia tychto podobnosti mi prisla zaujimava. A itez to, co tento druh myslenia dokaze, preto sa pytam v uvode tie otazky, ktore sa pytam.

Ono totiz dokaze hodne... kontrukcie, ktore su vysledkom tohto druhu myslenia, dokazu odovodnit to, co neexistovalo, neexistuje a coho existenciu si nemozno predstavit na zaklade poznania zazivanej skutocnosti.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group