ISSN 1335-8715

03-04-2010   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Ahistorizmus, anti-empirizmus a uskutočniteľnosť anarchokapitalizmu

Ako si položiť otázku o tom, čo neexistuje a čo historicky ani nikdy neexistovalo? Myslieť utópiu a myslieť ju tak, aby bola imunizovaná voči ontologickej neuskutočniteľnosti, no zároveň s tým aby bola v súlade s prísnym racionalizmom a deduktívno-logickými pravidlami. Myslieť nemožné, no predsa logicky odôvodnené - to je, zdá sa, ekonomický aprirozmus. Aký je cieľ tohto smeru?

Reakcia na príspevok

RE: vyborný článok Roman
autor: tralos
pridané: 05-04-2010 13:54


Konkretne Hoppe uvadza secesiu, ze teda isty region alebo komunita ludi a dokonca aj jednotlivec, ma pravo odtrhnut sa od statu. Nijako nerozvadza konkretnosti t.j. proces tohto odtrhnutia. Preto som skusil spekulovat, a prve co mi napadlo, bol odpredaj. V pripade secesie totiz stat na istom uzemi funguje dalej, odtrhutie je vecou len casti jeho uzemia/populacie. Preto by bol predaj realizovatelny. Ale myslim ze naozaj bolo dost spekulacie... akokolvek sa clovek snazi popisat proces vzniku nestatu, vzdy zradza tie principy, na ktorych usiluje o zrusenie statu stoji...

osobne mi na kapitalistickom anarchizme a apriorizme, na ktorom akap.anarch. stoji, prisiel zaujimavy len ten racionalizmu a metoda, ktoru prevzali ciastocne od Kanta a ciastocne od Descartesa... realizacia tohto projektu mi az tak zaujimava neprijde:)

Roman


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group