ISSN 1335-8715

03-04-2010   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Ahistorizmus, anti-empirizmus a uskutočniteľnosť anarchokapitalizmu

Ako si položiť otázku o tom, čo neexistuje a čo historicky ani nikdy neexistovalo? Myslieť utópiu a myslieť ju tak, aby bola imunizovaná voči ontologickej neuskutočniteľnosti, no zároveň s tým aby bola v súlade s prísnym racionalizmom a deduktívno-logickými pravidlami. Myslieť nemožné, no predsa logicky odôvodnené - to je, zdá sa, ekonomický aprirozmus. Aký je cieľ tohto smeru?

Reakcia na príspevok

RE: vyborný článok Roman
autor: msarkozy
pridané: 04-04-2010 14:53


Nie je to len otázka predaja, ale aj zániku moci arbitra, ktorý majetok ako taký garantuje, viera v objetívnu existenciu nespochybniteľnej racionality akoby nahrádzala potrebu arbitra, ktorý bude vlastníctvo garantovať. Arbitrom (ktorým je dnes právny systém štátu) je v utópii objektívne poznanie účastníkov projektu, že majetok patrí tomu komu patrí. V komunizme malo existovať niečo ako triedna uvedomelosť, čo malo zabraňovať zneužitiu moci. Predpokladom realizácie utopického projektu je uvedomenie si nespochybniteľnosti premís. Logicky potom, predpokladom uskutočnenia je umlčanie tých, ktorí uvedomenia nie sú z nejakého dôvodu schopní.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group