ISSN 1335-8715

03-04-2010   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Ahistorizmus, anti-empirizmus a uskutočniteľnosť anarchokapitalizmu

Ako si položiť otázku o tom, čo neexistuje a čo historicky ani nikdy neexistovalo? Myslieť utópiu a myslieť ju tak, aby bola imunizovaná voči ontologickej neuskutočniteľnosti, no zároveň s tým aby bola v súlade s prísnym racionalizmom a deduktívno-logickými pravidlami. Myslieť nemožné, no predsa logicky odôvodnené - to je, zdá sa, ekonomický aprirozmus. Aký je cieľ tohto smeru?

Reakcia na príspevok

RE: vyborný článok Roman
autor: jj
pridané: 04-04-2010 12:37


No, ja by som namietku mal. Totiz stat pri tom velkom pokuse o zriadenie nestatu nemusi majetok nutne predavat. Skutocnym problemom nie je, ze predava nelegitimny vlastnik, pretoze to moze byt bez odplaty-navratenie veci ako ked niekto nieco teraz ukradne. Napokon, predaj by nedaval zmysel, lebo ak stat vsetko preda, ale uz potom nebude existovat, naco su mu peniaze a komu vlastne???:) Napokon, ani sami libertariani netvrdia, ze zlodej-stat ma majetok predat...to je predsa hlupost:). Zlodejovi sa ma majetok odobrat.

Mozno by som teda viac rozobral toto a potom tiez, ze ako by prebiehalo to vratenie (komu kolko), o com sme sa bavili, ze tiez nastavaju problemy, lebo i ked to anarchokapitalisti nechcu priznat, vlastnictvo a nasilie nie su nejake protichodne kategoria, prave naopak, jedna sa o druhu "obtiera" a tak sa definuju, pricom ta linia-prah bola historicky velmi roznoroda (co som sa volakedy snazil povedat ja a ty teraz dobre poukazujes na ahistoricitu).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group