ISSN 1335-8715

14-12-2009   Mária Leitnerová   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Je Boh v mozgu alebo mozog v Bohu?

Výsledky súčasných výskumov dokazujú, že náboženstvo má svoj základ v mozgu. Neurovedci dokážu presne popísať priebeh mystického zážitku, molekulárni biológovia objavujú gény, ktoré podmieňujú spiritualitu a užívatelia halucinogénnych drog skúšajú chemickú stimuláciu náboženských systémov na vlastnej koži.

Reakcia na príspevok

RE: Normálnosť v medicíne
autor: Matúš
pridané: 23-12-2009 12:17


Ahoj MuadDib,
tie dve štandardné odchylky je len také orientačné pravidlo. Dosť často sa používa aj v psychológii.
Dôležitejšie je si uvedomiť, čo chceš merať a ten cut-off si náležite prispôsobiť. Napríklad letecké spoločnosti používajú (okrem iného) IQ testy pri výbere pilotov dopravných lietadiel a za normálne je považované 10% najlepších(percentily sa tiež často používajú v psychológii), teda IQ ca. 130 a vyššie. Na poli klinickej psychológie je to podobne. Závisí od toho, či je to nenormálne kritérium depresia, schizofrénia, demencia etc. Tá normálnosť je vždy v porovnaní s niekým iným. Keby som dal niekomu vyplniť 50 psychologických testov, je dosť možné, že by v niektorom dosiahol "nenormálne" hodnotenie. Ja som napríklad nenormálny v porovnaní s pilotmi. Ale netrápi ma to keďže nie som pilotom ani nechcem byť pilotom. Takisto som možno nenormálny v porovnaní s veriacimi, čo sa týka aktivácie temporálneho ľaloku. Priznám sa, že by ma to vôbec netrápilo, kedže táto aktivácia nemá žiadny preukázaný súvis s nejakými kognitívnymi alebo emocionálnymi deficitmi (okrem teda schizofrénických halucinácii - tu je ten súvis nelichotivý pre veriacich) a nemá zmysel hovoriť o poruche mozgu. Je to ako tvrdiť, že eskimáci majú poruchu mozgu keďže ich hippocampus sa aktivuje abnormálne (povedzme spodné 1% normálnej populácie), keď im v skenery premietnem obrázok iglu.
Teda ten konkrétny cut-off si musí psychológ zvoliť sám. Ak používam test na screening a mám za cieľ radšej objaviť poruchu a aj za cenu, že normálnych diagnostikujem ako patologických tak je vhodne zobrať aj jednu štandardnú odchylku. Naopak ak ide o to rozhodnúť o nejakej ťažkovážnej diagnóze ako je schizofrénia tak môže byť ten cut-off aj konzervatívnejší ako dve štandardné odchylky.
Nakoniec problémom v psychológii je často, že neexistujú normy (napr. na diagnostikáciu takých ezoterickejších porúch ako sú Akalkulia, Alexia).Psychológovia sú nútení (ak sú naozaj svedomití) ohodnotiť aspoň zopár zdravých probandov, povedzme 10 - na orientáciu. Pri takej malej vzorke nemá zmysel rátať štandarné odchylky a vezmeš výkon toho najhoršieho ako cut-off.
Psychológovia by si určite radi priblížili medicíne, aj čo sa týka financovania aj čo sa týka metodologickej rigorozity. Žiaľ ľudská duša je komplikovanejším objektom skúmania ako "hnáty a žlazy" a tak si vypomáhame (aj štatisticky) ako sa len dá :)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group