ISSN 1335-8715

27-11-2009   Tomáš Kysel   Rozhovory   verzia pre tlač

Martin Lacko: "Nepoznám historika, schvaľujúceho Tisovu popravu"

Je to jeden z najpredávanejších, pritom však najmladších renomovaných slovenských historikov. Študoval históriu na Univerzite Komenského v Bratislave a vydal niekoľko publikácií. S jeho menom sa viažu prívlastky ako nezaujatý, či nezaťažený minulosťou. Čo si myslí o období 1939-1945 a jeho vplyve na súčasnosť, prezradí historik Martin Lacko.

Reakcia na príspevok

RE: stat
autor: Mona
e-mail: monika@grafickeprace.info
webstránka: http://www.grafickeprace.info
pridané: 29-11-2009 23:35


No nie som si istá, či je tvoj pohľad racionálny. Napríklad Churchill bol horlivým zástancom anglických kolónii ešte aj v dvadsiatom storočí. Churchill bol vôbec dosť nepríjemný pán, tiež antisemita. Nakoniec ako väčšina politikov jeho doby. Na druhej strane, vyhral Angličanom vojnu. A vedel pekne maľovať. :D

Čo sa týka správnej voľby, myslím si, že veľké štáty s dlhšou históriou boli v celkom inej pozícii ako Slovensko. A pokiaľ viem, Taliansko bolo tak isto spojencom nacistického Nemecka. Mussoliniho režim padol až potom, ako sa začali rúcať všetky fronty. Presne v tom čase sa odohrali aj v iných krajinách pokusy, viac alebo menej úspešné, o prevrat. Na Slovensku to bolo SNP. V Poľsku Varšavské povstanie. A tesne pred koncom vojny aj Pražské povstanie.

Okrem toho, s nacistickým Nemeckom mali čulé spojenectvá ešte pred vojnou aj iné krajiny, napríklad USA. To bol dôvod, prečo nechceli zasiahnuť do vojny v Európe. No a nakoniec aj Sovietsky zväz, alebo Taliansko a Japonsko. Prečo by mal nejaký malý Jozef Tiso pochybovať o výhodách spojenectva s Hitlerom, keď s ním uzatvárali spojenectvá oveľa väčšie krajiny?

Samozrejme, že keď sa na tieto udalosti dívame dnes, je nám všetko jasné. Pretože poznáme väčšinu súvislostí a nakoniec aj to, aké mali vtedajšie rozhodnutia dopady na našu prítomnosť. Vieme aj o tom, čo sa dialo v koncentrákoch. Tak ako naši vnuci budú vedieť, čo sa dialo na Quantaname a v iných tajných väzniciach, o ktorých my dnes nevieme. Ale toto predsa nemôžeš očakávať od ľudí v roku 1939.

No a ja nakoniec ani nemám pocit, že by sa na Slovensku nejakým spôsobom verejne ospevovalo spojenectvo s nacistickým Nemeckom, resp. by niekto (politik alebo historik) verejne schvaľoval deportácie židov. Lenže podľa môjho názoru, tieto negatívne aspekty existencie slovenského štátu predsa neznamenajú automaticky, že toto obdobie nebudeme skúmať, nebudeme sa k nemu vracať a nebude nás zaujímať.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group