ISSN 1335-8715

09-09-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Bol Bismarck konzervatívcom?

Bol Otto von Bismarck konzervatívcom? Zaujímavá otázka vzhľadom k tomu, že tu často kritizujeme tzv. „sociálnych“ alebo „ľavicových liberálov“. Existuje aj niečo ako „ľavicoví konzervatívci“? Aký je vzťah konzervatívcov k štátu? Je pravda, že mnohé z postojov najmä západoeurópskych „konzervatívcov“ sa za legitímne konzervatívne považovať nedajú. A nie je to len o ekonomike.

Reakcia na príspevok

RE: Pre L.Krivosika
autor: LIBERTARIAN
pridané: 20-09-2005 6:53


Len teraz som si precital Tvoju odpoved na ABENDLANDOV prispevok o Bismarckovi.
Je zaujimave, ze v zasade, vseobecne sa priklanas ku jeho (Abendlandovym) konzervativnym nazorom , ale v odpovedi kritizujes SOCIALISTICKE a ETATISTICKE maniere, ktore Bismarck zaviedol, a ktore Ty sam povazujes za PROTI konzervativne. V konkretnych otazkach prijimas nepriamo aj MOJE zasadne vyhrady. Lenze ja ten socialisticky etatizmus vidim aj u konzervativcov - rovnako ako ABENDLAND , lenze JEMU ako spravnemu konzervativcovi tento socialisticky etatizmus VYHOVUJE. Lebo "je neekonom" .
Suma sumarum - v diskusii s inymi prijimas stanoviska (skoro) zhodne s mojimi. DAKUJEM !

Neustale sa mi posiluje dojem, ze tvoje nazory su viac slobodo libertarianske , ako euro-konzervativne. Aj ked si to nepriznas.
Inac - mam priamo od konzervativca p.Jocha jeho nazor, ze anglosaski konzervativci su blizki uropskym pravicovym liberalom. Mozno blizsie ako ku euro-konzervativcom.

Zasadny problem, preco uvedene vztahy eurokonzervativci neprijmu je, ze v politickom cleneni, zaradovani, povazuju za najdolezitejsie kriterium svoju VEREJNU prezentaciu viery v Boha.
A toto ich spaja viac s p. Slotom ("Mili bratia a sestry v Kristu ") , nez s libertarianmi. Preto sa pod ich zastavou stretnu aj fasisti zo Slovenskeho statu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group