ISSN 1335-8715

26-07-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Štát, vlastníctvo a politika

Štát, vlastníctvo a politika. Tri pojmy, ktoré tvoria základnú os modernej politickej filozofie. Aby boli tieto pojmy vo vzájomnej harmónii a aby sa vzájomne nevylučovali, bola vytvorená nová ideológia - liberalizmus.

Reakcia na príspevok

zopar poznamok
autor: tralos
pridané: 28-07-2009 22:03


Zopar poznamok, ktore sa do clanku nezmestili no ktore ako sa domnievam, lepsie osvetlia rieseny problem.

Vztah vlastnictva a statu je vztahom, v ktorom sa vlastnictvo a stat podmienuju. Nie je to vztah, kde by jedno bolo prve a druhe odvodene.

1. Existencia statu je podmienena vlastnictvom. Aby mohol stat existovat, musi vlastnit uzemie. Aj exilove vlady, ktore boli najcastejsie vplyvom nasilneho aktu zbavene schopnosti spravovat konkretne uzemie, v skutocnosti nehovoria nic ine ako: "cudzia moc nie je opravnena spravovat a nakladat s uzemim, ktore po prave patri nam." Priklad s exilovou vladou je najlepsim prikladom toho, ze stat deklaruje pravo vlastnit, ze pravo vlastnit je neoddelitelnou sucastou statu. Stat teda musi byt vlastnikom uzemia, aj ked iba v deklarativnej podobe. Musi deklarovat, ze je vlastnikom isteho uzemia.

2. vlastnictvo je podmienene existenciou statu: cim je vlastnictvo v skutocnosti legitimizovane? je to pravo a zakon. Zakon, ktory ustanovuje, za akych podmienok sa moze subjekt stat vlastnikom a ake ma tento subjekt moznosti svoje vlastnictvo chranit. Co urobi vlastnik, ak je pripraveny o svoje vlastnictvo? Pravdepodobne sa obrati na statnu moc, aby zjednala napravu. Policia a sudy a v dalsom rade urady a katastre, to su v ustavnom liberalnom poriadku zaruky bezpecnosti vlastnictva. Stat je teda garantom vlastnictva, garantuje jeho existenciu.

---

Dalsia poznamka, ktora priblizi zaver textu. Preco ak nie je politika, o ktorej sa pise, liberalnou politikou, s liberalizmom v rozpore?

Politika obmedzuje vlastnicke prava statu aj obcanov. Tym, ze je v nej pritomne toto dvojite obmedzenie, stava sa nastrojom oslabenia statu v prospech ludi (ciel liberalizmu) a spolu s tym obmedzuje vlastnicke prava ludi, ktorym hovori: kedze ani stat nemoze robit so svojim vlastnictvom co uzna za vhodne, kedze stat nemoze na svojom uzemi uplatnovat volu podla jeho predstav, nemozu ani obcania statu vykonavat svoje vlastnicke prava vyhradne podla ich vole. Princip obmeduzjuci vlastnictvo rovnako pri state ako u obcanov je vsak zarukou, ze budu dodrziavane slobody v zakonnej forme a v zakonnych hraniciach.

romco

ps. chcem pre istotu zdoraznit: text nie je kritikou Misesa ani liberalizmu, nie je vsak ani obhajobou liberalnej teorie. Ciel textu je deklarovany hned v uvode: vymedzit priestor politike, ktora je argumentacne od liberalnej teorie zavisla, no existencne autonomna. Tato politika je teda dosledkom liberalnej teorie, no vymedzuje pre seba priestor, ktory je od liberalizmu nezavisly.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group