ISSN 1335-8715

15-06-2009   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Prečo je ekonómia nepochopená

Nepochopenie ekonomických zákonitostí politikmi a falošné predstavy voličov o skutočnej povahe trhového mechanizmu predstavujú v každej krajine bariéru pre ekonomický rozvoj. Pritom základný paradox ekonómie, na ktorý treba vždy pamätať, je známy už od čias Adama Smitha.

Reakcia na príspevok

RE: Od studenta prava
autor: tralos
pridané: 19-06-2009 11:33


Teplota vody 21 stupnov je sice nieco ine ako to, o com sme hovorili, ale skusim nacrtnut aj na tomto priklade kam som mieril.

Vyrok:- voda, ktoru som meral, ma teplotu 21 stupnov -je pravdivy, pokial je definovana celsiova stupnica a pokial voda, ktorej teplotu si meral, ma naozaj taku teplotu. Lenze nie je v tejto vete konkretno-historicka povaha pravdy do oci bijuca? Je to pravdiva vypoved o konkretnej vode z isteho zdroja a v konkretnom case. Vyrok -voda ma teplotu 21 stupnov- nebude platny, ak vodu zoberies z ineho zdroja alebo v inu dobu. Banalne konstatovanie o banalnom priklade.

Hranica medzi iracionalnym racionalnym alebo fantastickym a realnym je vzdy hranicou posuvnou, nie trvalou a preto konkretno-historickou. Descartes, ktory polozil zaklady toho, co sa dnes oznacuje ako Zapadny racionalizmus, pomocou rozumovania v Meditaciach dokazoval existenciu Boha. Nebolo by to vsak preto, ze by bol hlupejsi ako JG ale preto, ze taktyo postup nebol iracionalny, nenachadzal sa za hranicami racionalizmu.

Zda sa, ze za pevny zaklad racioanlity a pravdy povazujes vedu. Nie su vsak dejiny vied prikladom redefinicie toho, co je pravdive a co je pravde protireciace?

A pravda je so svojou reprodukciou pevne spojena, ved sa aj hovori "pravda zvitazi" a "pravda sa raz ukaze" a podobne. Reprodukcia pravdy pomocou roznych technik je tak pevne spojena s tym, co sa vseobecne za pravdive povazuje.

A to zhananie potravy, to je velmi pekny priklad: boli to indiani v Amerike so svojimi pravdami, ktore mali podobu roznych mytologickych pribehov a mudrosti samanov, co im umoznovalo prezit v nehostinnych podmienkach. Australsky domordoci dodnes ziju v pustiach pomnocou svojich legiend a nabozenskych pribehov, zatial co premerny Europan, vybaveny znalostami prirodnych a humanitnych vied, by v takom prostredi prezil len tazko.

Ak je teda kriteriom pravdivosti jej prakticka uzitocnost, teda to, ci pravdive vyroky umoznuju ludom prezit, potom su pravdive aj carovne pribehy a ludove mudrosti australsych domorodcov. Nehovoriac o tom, ze kriterium pravdivosti ako to, co umoznuje prezit, ma tu trhlinu, ze ludia dokazu celkom dobre a dlho zit v lzi.

roman


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group