ISSN 1335-8715

10-09-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Bol Bismarck konzervatívcom?

Bol Otto von Bismarck konzervatívcom? Zaujímavá otázka vzhľadom k tomu, že tu často kritizujeme tzv. „sociálnych“ alebo „ľavicových liberálov“. Existuje aj niečo ako „ľavicoví konzervatívci“? Aký je vzťah konzervatívcov k štátu? Je pravda, že mnohé z postojov najmä západoeurópskych „konzervatívcov“ sa za legitímne konzervatívne považovať nedajú. A nie je to len o ekonomike.

Reakcia na príspevok

RE: BISMARCK
autor: Dewey
pridané: 15-09-2005 12:08


Chcel som vediet co Ta konkretne fascinovalo na tej viktorianskej viere, ak hovoris, ze mas blizko ku anglokonzervativizmu. Jednoducho sa mi zdaju Tvoje postoje znacne nekonzistetne, bud sa pod vplivom ziskavania novych infomracii tak rychlo menia, alebo uz fakt neviem...

Inak necitim nejaku narodnu antinostalgiu k monarchii, ale na jednej strane tuto by bol federativny moloch ziaduci a v pripade EU si zasadne proti.
"katolicku"
Katolicka = katolicky monopol?
"konstitucnu monarchiu"
Ta tiez moze mat viacero foriem, mas na mysli tu demokraticku, ktora sa vyvinula v anglicku(monarcha -reprezentant, politicku moc ma v rukach parlament)?
(to suvisi aj s predchadzajucim prispevkom, vies kto zaviedol kontrolu statnych vydavkov parlamentom a kto chcel konzervovat nektrolovanost a svojvolu?)

"Cobden je priklad zmiesavania liberalnych a socialistickych idei. Majstrom je v tomto dnesna Liberalnodemokraticka strana, co su este vacsi socialisti ako Blair a spol"
Nuz tak ked Cobdenova skola zavana socializmom(jasne, nie si prvy, co sa take cosi pokusa podsunut), tak ja vazne netusim, kto by este v tom obdobi mohol byt predstavitelom liberalizmu, ktory vzivas. Totiz Cobdenovci predstavoval laissez-faire opoziciu v liberalnej strane.
Progresivne dane, co tak sa opytat, ci nie su nahodou liberalnym vymyslom, ktory je starsi ako socializmus?
Uz u Smitha sa to medzi jeho zasadami zdanovania da identifikovat.(kazdy prispieva umerne profitu na spravu statu, ktory pod jeho kridalmi pobera) Benthamova ekonomia na to dala fakticke vychodiska.(marginalny uzitok).
Dalej si treba uvedomit, ze progresivne dane a boli len mierne progresivne, nahradali cla a spotrebne dane, ktore boli stanovovane svojvolne.(to je kontext aj obilneho zakona).(cize medzi free tradom a progresivnymi danami u vtedajsich liberalov je priamy suvis)
Dnesna liberalnodemokraticka strana nejako zasadne nezmenila svoju agendu, prisla o hlasi prave preto, ze nedokazala byt dost radikalna a ist po lopate tomu citeniu, ktore podchytila vznikajuca labourparty. Boli obvinovani z toho, ze sice radi vypocuju ponosy "utlacaneho ludu", ale nedokazu prijimat radikalne riesenia. Nuz a potom je tu transformacia konzervativnej strany, ktora je uplne pochopitelna v priestore, ktoru jej dala marginalizacia vplivu liberal party a nastupu socializmu v podobe labour party.
Urcity posun nastal az spojenim sa s liberal democrats a ak je nejaka otazka vztahu liberal democrats a labour aktualna, tak prave to, kde nastal posun. Lebo akiste ti uniklo ze agendou labour bolo velmi dlho napr. znarodnenie...
Ale toto je na dlho...
Nie kolonializmus ale imperializmus(co je trochu sirsi vyraz). Nie, nesuhlasim s tym vseobecnym zaverom, staci sa pozriet napr. na Zimbabwe...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group