ISSN 1335-8715

09-09-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Bol Bismarck konzervatívcom?

Bol Otto von Bismarck konzervatívcom? Zaujímavá otázka vzhľadom k tomu, že tu často kritizujeme tzv. „sociálnych“ alebo „ľavicových liberálov“. Existuje aj niečo ako „ľavicoví konzervatívci“? Aký je vzťah konzervatívcov k štátu? Je pravda, že mnohé z postojov najmä západoeurópskych „konzervatívcov“ sa za legitímne konzervatívne považovať nedajú. A nie je to len o ekonomike.

Reakcia na príspevok

RE: Len z bezneho precitania
autor: Martin Hanus
pridané: 14-09-2005 14:09


Nech to teda dopoviem aj ja - v prvom rade nehovorim, ze moralnou ci neviem akou povinnostou kazdeho jedinca je splodit za zivot co najviac deti, lebo tym sa meria jeho uzitocnost. Ludia su rozni: poznam ludi, ktori su svojou podstatou uplne protirodinne zalozeni a radsej by si nikdy rodinu ani nemali zakladat. Maju skratka ine "povolanie" a len na nich zalezi, ci a kolko dobrych veci za zivot zvladnu...

"Ak nachadzas v praci sebarealizaciu a naplna Ta, tak rodinne zazemie nebude hrat nejaku velmi dolezitu rolu."
Podla mna sa tie veci pre vacsinu ludi nedaju celkom odlucit. Sebarealizacia v praci je dolezita vec, ale od isteho veku ti pre zivotnu spokojnost praca an sich nemoze vystacit (hoci si to mozes nahovarat).

V niektorych nuansach s tebou suhlasim, v inych nie, moja centralna teza je cely cas tato: fakt, ze mytus velkej stastnej rodiny (takej americkej z 50.rokov) nahradil mytus sebauspokojeneho jednotlivca pokladam za tragediu dnesnej doby, ktora ma dosledky aj v mnohych inych oblastiach. Ta tebou zdoraznovana debata o zlucitelnosti prace/materialneho zabezpecenia s rodinou nie je podradna, len druhorada. Ak je totiz v popredi sebauspokojeny jednotlivec, ktory rodinu odklada preto, aby "prezila", pricom za kriterium "prezitia" pokladas subjektivne velmi vysoko hodnoteny blahobyt, ak tuzbu mat rodinu nahradis strachom o jej "prezitie", tak je jasne, ze rodina je velmi zlym kseftom. Podla mna ide ovela viac o nastavenie mysle a hodnot, nez o nejake vonkajsie socialne podmienky.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group