ISSN 1335-8715

10-05-2009   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Nová vlna – ako odraziť konzervatívnu politiku od dna?

Minulý týždeň sa v Bratislave uskutočnila konferencia na tému „Ako odraziť konzervatívnu politiku od dna“, s podtitulom: „Pohľad novej vlny slovenských konzervatívcov na budúcnosť našej politiky“. Diskusné príspevky sa postupne zverejňujú na novom blogu, ktorý má ambíciu stať sa ohniskom debaty o budúcnosti slovenskej pravice tvárou v tvár socialistickej presile.

Reakcia na príspevok

RE: Manželstvo
autor: jg
pridané: 14-05-2009 18:20


"Statistika meria objektivne zmeratelne fakty...... Moja reakcia jasne naznacovala ze argumentujem iba osobnym dojmom, kdezto primarny nositel hypotezy vydaval svoj dojem za objektivne, statistikami zmeranu realitu."

Myslim, ze zhurba viem, o co v statistike ide. Mal som na mysli nieco ine. Tu sa nejedna iba o zozbieranie udajov z reality. Tu sa jedna o dve rozdielne hypotezy ako by mali nase reakcie na realitu vyzerat. Pricom sa aj realita meni podla nasich akcii (spatna vazba). Jedna sa o komplikovany problem v teorii nazyvany teoria optimalnejo riadenia. Cize statistika z nameranych hodnot je iba odozva na nase riadenie, ktore robime za nejakym ucelom - napr. zmensovanie kriminality mladistvych alebo nieco podobne. Ak chceme najst ten najlepsi sposob riadenia, musime skusat rozne alternativy riadenia a ziskavat statistiku z reality pre kazdu z nich. V tomto pripade mozeme mat statistiku nanajvys z jednej alternativy riadenia - sucasny aktualny system ako sa zaobchadza s nechcenymi detmi a sirotami. Ta statistika nam nemoze povedat nic o tom, ci nase riadenie je optimalnejsie ako ine. Na to by sme museli vyskusat aj to ine riadenie a ziskat statistiku. Toto som mal na mysli.

Cize empiricka meratelna statistika jednej alternativy riadenia ma alternativne statistiky zodpovedajuce inym alternativam riadenia.

Racionalita, ktora sa ubera pridlho urcitym smerom, potom uz nie je racionalita. Racionalita je prave o tom optimalnejsom vybere alternativ spravania sa v realite. A kedze sa jedna o cloveka, tak jeho prezitie (druhu aj individualne) je jej humannym ucelom.
Este je tu moznost, ze sa koncept boha v mnohych ludoch vyvinul z dovodu, ze mame vyvinuty zmysel pre hladanie racionalneho vysvetlenia javov, a ked ho nenajdu, tak tuto potrebu uspokoja hoci aj netetsovatelnou hypotezou. Nemam dojem, ze agnostici su vsetci iba kalkulativne automati. Skor naopak, ze mnohi veriaci su prave automaty, ktore vzdaju to hladanie racionalneho vysvetlenia a riesenia.
Racionalita musi zohladnovat emocie, lebo realne existuju a vyvinuli sa za nejakym ucelom. Preto racionalny clovek sa snazi minimalizovat konflikt s emociami - stres.

Venujte sa comu len chcete. Nie ste predsa povinny odpovedat.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group