ISSN 1335-8715

09-04-2009   Michal A. Bratislavský   Komentáre   verzia pre tlač

Zlá správa pre pravicu

UNÁHLENÁ reakcia Mikuláša Dzurindu na volebnú prehru jeho prezidentskej kandidátky síce nemusela byť až taká unáhlená a mohlo ísť o dávno premyslený krok, isté však je, že ide o reakciu zlú. Prehra Ivety Radičovej v prezidentských voľbách je totiž rovnako prehrou Mikuláša Dzurindu. Ide tu o zrejmú analógiu výhry Ivana Gašparoviča a výhry Roberta Fica.

Reakcia na príspevok

RE: Kto to je PRAVICA ?
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 20-04-2009 10:15


“Opat sa vas pytam. Ako mozu znamenat privilegia bank vydavat falosne seky a CB manipulovat uroky a vydavat falosne peniaze neregulovany financny trh? Mate ponatie, co je to volny trh? Mozu byt na volnom trhu take privilegia?”

Reality check: Cim menej dohladu a kontroly, tym viac machinacii a podvodov. Volny financny trh JE privilegium, ktore v konecnom dosledku niekoho zvyhodni a niekoho poskodi.

”To ze Greenspan sa tvaril na zastancu volneho trhu este ziaden skutocny volny trh neznamenalo. Ze umoznili bankam volne nakupovat a predavat derivaty? Oni im bohuzial uz davno umoznili daleko horsie veci, ktore bezny clovek vobec na trhu nemoze robit.
Ano, ani Friedman nebol naozajstnym zastancom volneho trhu. Tiez preferoval privilegia bank. V takych intenciach sa bavime, ze ziaden volny trh nebol, ani nie je.”

A ani nebude, pretoze je nerealizovatelny. Ved ani totalitne bolsevicke rezimy neboli skutocny komunizmus, ze? A to bolo v minulych rokoch z pravej strany reciciek, ako ten mudry pan Friedman bojuje za slobodny trh a toto a tamto… Vsimol som si, ze neoklasici samotni maju v koncepcii slobodneho trhu taky gulas, ze sa nestihaju cudovat co sa to okolo nich momentalne vlastne deje.

”Neviem koho povazujete za neoliberalnu pravicu a je mi to vcelku jedno, ak dotycni obhajovali namiesto volneho trhu zase len privilegia pre nejake korporacie. Pointa bola, ze Keynes so svojimi socialnoinzinierskymi teoriami perpetum mobile krizu nepredvidal.
Pletiete si tvrdohlavo deregulaciu a volny trh. Deregulacia s privilegiami pre protezovanych nie je volny trh - nie je to to, co Hayek a Mises obhajovali. Mohli by ste sa konecne trochu dovzdelat. Experimenty na ludoch na zaklade netestovatelnych hypotez a mystiky prave robia socialni inzinieri ako Keynes.”

Ako chcete dosiahnut absolutne volny trh ak nie deregulaciou? Len rojcenim? Stiglitz ako keynesian krizu predvidal, ale nevsimol som si ze by to v tom case neoklasikov nejako vzrusovalo, skor sa nad nim len uskrnali. Cim dalej tym viac ekonomov dnes vidi, ze utopicke freemarketove vidiny Hayeka ci Misesa (o takom Rothbardovi ani nehovoriac) nemali kontakt s realitou a dostatocne nedomysleli nevyhnutne korupcne eventuality, ktore na slobodnom trhu medzi jeho subjektmi nastavaju a neguju jeho samotny teoreticky zaklad. Slobodny trh podla receptu tychto panov je proste trvale neudrzatelna utopia. Pre vas je “socialny inzinier” nadavka ale v skutocnosti je pre cloveka uplne prirodzene formovat spolocenske struktury okolo neho. Ak ste si to este neracili vsimnut, deje sa to od pociakov ludstva. Bezte spat do skoly.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group