ISSN 1335-8715

05-04-2009   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Dva postrehy k prezidentským voľbám

Rozhodnutie voličov ponechať si až do roku 2014 Ivana Gašparoviča bude v najbližších dňoch rozoberané všetkými komentátormi, rovnako ako Radičovej politický kapitál v podobe jej milióna voličov. Na kampani sú však zaujímavé aj dve nenápadné veci, ktoré doteraz veľmi zdôrazňované neboli.

Reakcia na príspevok

Vazni v skutocnosti volili Radicovu a nie Gasparovica
autor: Michal Kica
pridané: 09-04-2009 0:11


K postrehu 1
"Pritom každý si vie zrejme predstaviť, ktorého kandidáta podporujú Slováci, dlhodobo žijúci a pracujúci v zahraničí a kto má sympatie väzenského stavu."

Kedze vacsinove preferencie Slovakov zijucich v zahranici a vaznov opravnenych volit su kladene proti sebe, vychadza mi, ze vazni by mali prevazne volit Gasparovica, aspon tak to predpoklada autor.

Ako dopadli volby medzi vaznami skutocne: kedze generalne riaditelstvo Zboru vazenskej a justicnej straze si evidovalo iba ucast obvinenych a odsudenych vo volbach, prakticky sa nedaju presne zistit vysledky volieb v skupine obvineni/odsudeni. Aj preto, ze v niektorych ustavoch na vykon vazby a ustavoch na vykon trestu odnatia slobody nebol ustaveny samostatny osobitny okrsok, resp. preto, ze v ustavoch odvolili aj ini volici ako obvineni a odsudeni. V ustave na vykon vazby v Bratislave v 1. kole rapidne zvitazila I. Radicova, ked zo cca 410 odovzdanych hlasov ziskala cca 270, 2. v poradi Gasparovic uz iba 70. V 2. kole bol uspech Radicovej este vyraznejsi, pri vyssej ucasti ziskal Gasparovic 95 hlasov, avsak I. Radicova az cca 320 hlasov. Neobstoji argument, ze sa jedna o Bratislavu, nakolko vo vaznici su na eskortach na vysluchy a pod. pozvazani obvineni z celeho Slovenska. V ramci ustavu na vykon vazby je cca polovica odsudenych vo vykone trestu odnatia slobody, velka cast z nich v tzv. otvorenom oddeleni, co su odsudeni za nedbanlivostne a spolocensky menej zavazne delikty. Medzi nimi je dost "netypickych" odsudenych, napr. vysokoskolsky vzdelanych, odsudenych za neumyselne trestne ciny. Struktura takychto vaznov do znacnej miery kopiruje rozvrstvenie "bezneho" obyvatelstva a ich politicky nazor je minimalne tak hodnotny a relevantny ako nazor vacsiny volicov na slobode.
Na druhej strane, aj medzi obvinenymi a odsudenymi bola mala cast zjavne debilnych osob, pre ktore bol samotny vykon volebneho prava obtiaznou ulohou a pravdepodobne vyznam svojho konania ani nechapali. Toto vsak nie je problem volebneho prava obvinenych a odsudenych, ale vseobecne mechanizmu posudzovania a obmedzovania sposobilosti pravne konat.
V mediach odznel nazor, ze pre obvinenych je hlavnou motivaciou ucasti na volbe prezidenta moznost udelenia amnestie. Toto povazujem scasti za zavadzajuce, z rozhovorov s obvinenymi jasne vyplyvali ako motivujuce skor ich politicke preferencie alebo sympatie ku kandidatovi. Skala a rozsah motivacii a preferenci je pravdepodobne velmi podobna ako u volicov na slobode.
Je dolezite zdoraznit, ze volit v prezidentskych volbach mozu jednak obvineni, ale aj odsudeni. Po naleze ustavneho sudu zanikla ako protiustavna prekazka aktivneho volebneho prava v eurovolbach u odsudenych. Okrem komunalnych a regionalnych volieb je teda volebne pravo obvinenych a odsudenych vo vykone trestu odnatia slobody prakticky neobmedzene.

Na postrehu L. Krivosika mi prekazalo skor to podsunutie delenia volicov: Slovaci zijuci v zahranici skor za Radicovu, "vazni" za Gasparovica. Aspon o vaznoch mozem povedat, ze taketo delenie je mimo, ako skoro kazda generalizacia.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group