ISSN 1335-8715

30-03-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Jednorozmernosť súčasnosti alebo O čo išlo Marcusemu

Herbert Marcuse bol jeden z najdôležitejších filozofov kultúrneho marxizmu 20. storočia, ktorý mal vplyv aj na formovanie súčasnej ľavice. Konzervatívci a liberáli by preto mali poznať, čo tvrdil, aj v čom spočívalo jadro jeho omylu. Marcuseho myslenie v akademicky ladenom texte ozrejmuje Roman Jančiga.

Reakcia na príspevok

RE: hm
autor: tralos
pridané: 30-03-2009 9:22


No neomarxizmus a povodny marxizmus maju toho rovnako spolocne ako odlisne. Neomarxisti rezignovali na vieru v dejinnu ulohu proletariatu, uz neverili v nutnost revolucie, ktoru by uskutocnili robotnici a pracujuci a zamerali sa na kulturu a kritiku spolocnosti.

A to s tymi vedami: prave preto, ze uspech prirodnych vied bol zalozeny na cisto kvantifikovatelnych velicinach a cisto kvantifikovatelnom posudzovani prirodnych fenomenov, prebrali tento postup aj ine vedy v domneni, ze tak dosiahnu uspech prirodnych vied.

Ako priklad praca uvazda prepis pojmov, ktoré majú hodnotové konotácie ako masove prepustanie na "pohyb na trhu prace" teda vplyv hondonotovo neutralneho jazyka na spolocensku vedu - ekonomiu.

A este jedna vec. Sledoval som len jednu liniu a to Marcuseho analyzu vedy, pojmov a myslenia. V praci Jednorozmerny clovek je mozne sledovat aj dalsie linie ako kulturu ci sexualitu, no na toto som sa neodhodlal.

roman


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group