ISSN 1335-8715

01-02-2009   Michal Drotován   Ideológia   verzia pre tlač

Komunistická utópia – peklo na zemi

Mao Ce-tung a Pol Pot. Dvaja komunistickí vodcovia, ktorí konkretizáciu svojej utópie doviedli do úplnej absurdnosti. Pri excesoch komunistov v Číne a Kambodži ako ich opisuje v predloženom článku Michal Drotován, blednú aj naše skúsenosti s predchádzajúcim režimom.

Reakcia na príspevok

RE: Hej
autor: msarkozy
webstránka: http://blog.tyzden.sk/?bloger_ID=17
pridané: 06-02-2009 16:09


Ešte ma napadlo, že predsalen by som dal Marxovi v jednej veci za pravdu - pokiaľ viem prišiel s tým ako prvý aj keď formulácie si už nepamätám - typický zamestnanec v kapitalizme je moci podriadený zásadne v tom, že nemá inú možnosť obživy a základnej existencie než práve v zamestnaní - nemá napríklad možnosť dopestovať si vlastné potraviny, nemá vlastnú strechu nad hlavou aj keď má so stratou príjmu a zamestnania prichádza a základnú možnosť žiť - to by aj ospravedlňovalo sociálne opatrenia a garancie štátu - rodina je v priemyselnej spoločnosti plne vystavená moci. Finančná kríza poľnohospodára nepripraví o úplne všetko - proletára môže. človek v kapitalizme prichádza o akúsi prirodzenú autonómiu. Paradoxne sú práve totalitárne režimy príkladom tejto neslobody - napríklad aj Hoffer považuje komunizmus za kapitalizmus privedený do extrému. Tvrdí , že komunizmus ako plánovaná spoločnosť je tajným snom kapitalistického priemyselného manažera - spoločnosť usporiadaná ako veľká továreň. V tom je vlastne leninov komunizmus popretím marxizmu, ktorý chcel zrejme riešiť práve tú neslobodu, ktorú Lenin, Stalin a tu spomínaní v článku využili a zneužili - všimnime si ako všetci bojovali proti nezávislým roľníkom, ktorých napríklad Stalin považoval za akési hlavné nebezpečenstvo a nepriateľa , ktorého treba za každú cenu eliminovať - o tom sa asi v Marxovi nikde napíše.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2020 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group