ISSN 1335-8715

01-02-2009   Michal Drotován   Ideológia   verzia pre tlač

Komunistická utópia – peklo na zemi

Mao Ce-tung a Pol Pot. Dvaja komunistickí vodcovia, ktorí konkretizáciu svojej utópie doviedli do úplnej absurdnosti. Pri excesoch komunistov v Číne a Kambodži ako ich opisuje v predloženom článku Michal Drotován, blednú aj naše skúsenosti s predchádzajúcim režimom.

Reakcia na príspevok

RE: Objektivita?
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 04-02-2009 12:58


Ak vznikaju dobrovolne kolektivisiticke komunity je to iba povzdbudzujuce, ukazuje to ze ludskou prirodzenostou je aj nieco ine nez iba zistna vymena tovaru a akumulacia sukromneho majetku.

Ja vnimam idealny realny komunizmus ako post/trans-humanisticku alternativu dalekej buducnosti, ktora ma z momentalneho pohladu ale stale nizsie sance na realizaciu nez ze ludstvo prirodzene vymrie alebo znici samo seba. Taky realny komunizmus by si vyzadoval opustenie detinskosti individualizmu v style uvazovania "Ja, Ja, Ja predovsetkym!", postupenie na vyssiu evolucnu uroven a vznik istej formy kolektivnej druhovej inteligencie kde kazdy instinktivne citi ze prezitie celku ma najvyssiu priotu. Ista uroven kolektivneho vedomia ale nemusi nutne uplne nahradit individialne sebauvedomenie "jednotky".


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2020 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group