ISSN 1335-8715

01-02-2009   Michal Drotován   Ideológia   verzia pre tlač

Komunistická utópia – peklo na zemi

Mao Ce-tung a Pol Pot. Dvaja komunistickí vodcovia, ktorí konkretizáciu svojej utópie doviedli do úplnej absurdnosti. Pri excesoch komunistov v Číne a Kambodži ako ich opisuje v predloženom článku Michal Drotován, blednú aj naše skúsenosti s predchádzajúcim režimom.

Reakcia na príspevok

RE: Kapitalizmus => Korporativizmus
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 03-02-2009 11:02


Volicsku bazu fasistickych rezimov sme tu uz nie raz preberali. Jedna z najvyraznejsich crt fasizmu je aj jednou z jeho hlavnych odlisnosti od komunizmu : kym komunizmus cerpal silu hlavne z proletariatu a podpory malej skupiny inteligencie, apel fasizmu a nacizmu bol daleko sirokospektralnejsi. Fasizmus vznikol ako odporova reflexia k rozmahajucemu sa socializmu a kolektivizacii. Kym komunisticke rezimy vznikali casto prevratmi proletariatu vedenych malou inteligenciou, fasisitcke rezimy nastupovali ovela prefikanejsie - regulernym zvolenim a postupnim preberanim moci, subtilnou ale systematickou likvidaciou opozicie. To sa moze lahko diat iba ak ideologia apeluje na cele spolocenske spektrum. Mussolini bol znacne podporovany talianskou aristokraciou a bohatsimi sedliakmi ktori sa k nemu utiekali s nadejou ze ich ochrani pred komunistami a kolektivizaciou, taktiez nie je tajomstvo ze Hitlera podporovala kopa pragmatickych tovarnikov (war profiteers). Bez ynacnej podpory spolocenskych elit by sa tieto rezimy nestali cim su.

A fakt by som rad niekde nasiel ten clanok Daily Mail z 1920s s palcovymi titulkami "Ciernokoseliari maju to, co konzervativci potrebuju." =)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2020 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group